
Komerční prezentace Aktual.: 9.04.2025 18:27
Bratislava – Slovenský parlament dnes schválil zákon o odškodnění lidí, kteří v zemi dostali pokuty za nedodržování epidemických restrikcí v době pandemi nemoci covid-19 nebo v tomto období platili za stravování v karanténních zařízeních. Náklady na odškodnění kabinet premiéra Roberta Fica odhadl na více než tři miliony eur (přes 75 milionů korun). Opozice při hlasování zákon nepodpořila; podle ní sněmovna dala facku lidem, kteří nařízená omezení naopak dodržovali.
Fico a další vládní politici byli v době silných vln onemocnění covid-19 v opozici a tehdy zpochybňovali epidemické restrikce, svolávali protivládní demonstrace a nepodpořili ani očkování proti covidu-19. Loni v listopadu pak Ficův kabinet schválil amnestii na přestupky za porušení uvedených nařízení.
Po podpisu schváleného zákona prezidentem Peterem Pellegrinim budou moci obyvatelé, kteří zaplatili pokutu za porušení restrikcí nebo stravné v karanténních zařízeních, požádat od května do konce října o vrácení těchto plateb. Odškodné se bude vztahovat na přestupky spáchané od 12. března 2020 do 15. září 2023, tedy v období, kdy v zemi trvala mimořádná situace kvůli covidu-19.
Nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko už vyzvalo Pellegriniho, aby zákon vrátil sněmovně. Vládní strany mají spolu se spřízněnou skupinkou nezařazených poslanců dostatek hlasů i na prolomení případného veta hlavy státu.
Opoziční politici při jednání o zákonu uvedli, že zatímco během covidu-19 nynější vládní představitelé epidemické restrikce zpochybňovali, po letošním potvrzení nákazy slintavkou a kulhavkou v chovech skotu na Slovensku vyzývali obyvatele a zejména farmáře k dodržování nařízených omezení. Mezitím úřady potvrdily, že některé zemědělské podniky opatření proti šíření slintavky a kulhavky neplnily.
Slovenská sněmovna v prvním čtení schválila novelu ústavy, jsou v ní jen dvě pohlaví
Slovenská sněmovna dnes v prvním čtení zejména hlasy vládních poslanců schválila vládní návrh novely ústavy. Mezi změnami, se kterými přišel kabinet premiéra Roberta Fica, například je, aby země nově uznávala pouze dvě pohlaví, a to mužské a ženské. Definitivní rozhodnutí o novele, při kterém vláda už bude potřebovat také podporu opozice, se očekává na příští schůzi parlamentu.
Poslanci naopak odmítli jiný návrh na změnu ústavy, týkající se svrchovanosti země v kulturních a etických otázkách, který připravilo opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH).
Ani jeden z těchto návrhů nepodpořili kromě jiných liberálně zaměření opoziční poslanci, kteří tvrdili, že Fico se návrhem snaží rozdělit opozici, jež se dříve sjednotila na kritice některých kroků kabinetu. Diskusi o změně základního zákona ohlásil Fico lednu, a to v době mohutných protivládních občanských manifestací a krize ve vládní koalici.
Vládní návrh novely ústavy také předpokládá, že Slovensko si zachová svrchovanost v některých kulturních a etických záležitostech a že vzdělávání dětí v oblasti sexuální problematiky bude podléhat souhlasu rodičů.
Fico původně také navrhoval také zakotvení přednosti slovenské ústavy před právem Evropské unie; toto ustanovení se po kritice odborníků do vládní předlohy nakonec nedostalo.
Do ústavy hodlá vláda rovněž doplnit ustanovení o rovnosti mužů a žen při odměňování za vykonanou práci. Ze zákona o rodině navrhla přesunout přímo do ústavy pravidla osvojování dětí, která v této záležitosti zvýhodňují například manžele. Slovensko, které dosud nezavedlo registrovaná partnerství párů stejného pohlaví, označuje za manželství podle ústavy pouze svazek muže a ženy.
Zatímco ke schválení ústavních změn v prvním čtení postačovala vládní koalici při hlasování prostá většina poslanců, k definitivnímu potvrzení změn v Ústavě bude potřebný souhlas až třípětinové většiny Národní rady, tedy souhlas alespoň 90 zákonodárců. Tuto ústavní většinu vládní koalice ale ve sněmovně nemá. Při hlasování v prvním čtení návrh podpořilo 81 poslanců.
Vládní poslanci současně nepodpořili návrh ústavních změn z dílny konzervativního KDH, jehož zákonodárci zase nehlasovali pro vládní novelu. Hnutí neúspěšně prosazovalo doplnit do ústavy ustanovení o svrchovanosti země v kulturních a etických otázkách, včetně ochrany života, manželství a morálky.