Komerční prezentace Aktual.: 6.09.2024 16:44

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) – Služba v aktivních vojenských zálohách je pro některé jejich členy způsob jak pomáhat lidem. V Česku v nich slouží kolem 4500 lidí, do roku 2030 by se jejich počty měly zvýšit na 10.000. Novinářům to dnes řekli zástupci vojenských záloh a ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Zúčastnili se ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku slavnostního nástupu , jímž si připomněli 20 let existence pěší roty v Pardubicích.

Ve službě je stále 18 vojáků, kteří byli u vzniku pardubické jednotky. Pamětníkem je například Pavel Svoboda. Když jako mladík opouštěl kasárny potom, co mu skončila vojenská služba, už se do vojenského nechtěl vrátit. Ale zůstala mu láska k autům a když byla zrušena vojenská povinnost, vstup do aktivních záloh bral jako protest proti tomu.

„Nastoupil jsem k aktivním zálohám jako řidič, deset let jsem jezdil u kuchyně, to byl můj cíl. A také mě baví historie, která ukazuje, že když jsme trochu povolili, tak jsme na to doplatili,“ řekl ČTK Svoboda.

Pardubice mají aktuálně v jednotce kolem 120 vojáků aktivní zálohy, ženy jsou v menšině, teď je jich pět, některé jsou ale na mateřské dovolené. Dvaatřicetiletá Ilona Ročnová je u aktivních záloh dva roky. Přála si mít možnost v krizových situacích pomáhat lidem, například když na Moravě řádilo tornádo, chtěla se zapojit do odklízení škod a podobně.

„Když budu mít výcvik, bude potom jednodušší někde pomoci. Zaměstnavatel mě podporuje, dá se to dobře skloubit s pracovním i osobním životem,“ řekl novinářům Ročňová. Přestože vojáci aktivní zálohy už nověji mohou jezdit na zahraniční mise s profesionálními vojáky, na ně se zatím nechystá, protože to vyžaduje delší pobyt mimo domov, dodala.

V České republice je v aktivních zálohách kolem 4500 lidí, jejich počty by se do roku 2030 měly navýšit. „Naší ambicí je, aby záloh bylo kolem 10.000, určitě bude prostor pro to, aby se navyšovaly jednotky napříč republikou. Pokud máme efektivně plnit roli teritoriálních sil, budou muset být posilovány rovnoměrně. V tomto regionu (Pardubickém kraji) je několik významných vojenských objektů, ten důvod k tomu rozhodně je,“ řekla dnes novinářům ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která se slavnostního nástupu účastnila.

Pod Krajské vojenské velitelství Pardubice spadá Pěší rota praporečníka Karla Bezdíčka, která funguje od května 2004. Jmenuje se po vojákovi, který padl jako příslušník dobrovolnické roty Nazdar ve francouzské cizinecké legii během první světové války. Dnešního nástupu se zúčastnila jeho praneteř.

„Moje maminka byla neteř Karla Bezdíčka, pocházeli ze Sezemic. Rotu pojmenovali se souhlasem naší rodiny. Až do roku 1989 jsme o něm nesměli mluvit. Víme, že zemřel ve 24 letech, nestačil ani rodinu založit. Mám jen předávané vzpomínky od mé babičky, byla by na něj moc pyšná,“ řekla Miloslava Kafková.

 

Podíl
Exit mobile version