Close Menu
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
Trendy

Hokejisté USA přestříleli na MS Nory, v prodloužení završil hattrick Thompson

14 května, 2025

Výsledky přijímacích zkoušek na SŠ by měly být v DiPSy ve čtvrtek ráno

14 května, 2025

Trump v Kataru podepsal dohodu o hospodářském partnerství za 1,2 bilionu USD

14 května, 2025

Česká koruna zpevnila, změny může podle analytika přinést geopolitika

14 května, 2025

Archeoskanzen v Modré hostí natáčení fantasy komedie Máma a táta jsou boží

14 května, 2025
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
  • Krimi
  • Auto
  • Bydlení
  • Cestování
  • Finance
  • Kultura
  • Mobil
  • Technet
  • Zábava
  • Ukrajinská Válka
  • Volby
Webové Příběhy Zpravodaj
Banai
Domovská Stránka » Smradlavé letadlo, všude propaganda, brblali Rusové po zájezdu do KLDR
Cestování

Smradlavé letadlo, všude propaganda, brblali Rusové po zájezdu do KLDR

PersonálPodle Personál28 února, 2024
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp LinkedIn Email Reddit Telegram

Bezmála měsíc poté, co byla mezi prvními, kdo KLDR od pandemie covidu navštívili, líčí skupina asi sta Rusů své pocity. Severní Korea je pozvala na čtyřdenní výlet, který byl do jisté míry show – od letu jedinou leteckou společností v zemi přes prázdná lyžařská střediska až po koncert dětí.

Cestovní ruch v Severní Koreji je přísně kontrolován. Běžní cestující nemají do země povolen vstup a skupiny jsou doprovázeny hlídači na cestách, které jsou k vidění předem určeny. Skupina tak dostala striktní pravidla ohledně focení a natáčení.

„Byli jsme požádáni, abychom nefotografovali armádu a lidi v uniformách obecně, abychom nefotografovali staveniště ani žádné rozestavěné budovy,“ vysvětluje jedna z turistek.

„Existovala pravidla, jak fotografovat a obecně zacházet s portréty nebo sochami vůdců. Pokud máte noviny nebo časopis s fotografií vůdce, nesmíte noviny přeložit tak, aby se portrét pomačkal.“

Chuť prozkoumat tuto takřka nepřístupnou zemi s sebou nese značná rizika. Americký vysokoškolský student Otto Warmbier byl v roce 2016 během cesty po Severní Koreji zadržen, údajně za krádež propagandistického plakátu. Po 17 měsících byl převezen zpět do Spojených států ve vegetativním stavu a brzy poté zemřel.

V letadle se vše rozpadá

Cesta začala letem společnosti Air Koryo z ruského Vladivostoku do hlavního města Pchjongjangu. Tuto leteckou společnost provozuje Severní Korea a tvoří ji stárnoucí flotila letadel převážně ruské výroby. Mezi cestujícími byli údajně influenceři, novináři a třináct školáků.

Výroba munice pro Rusko jede naplno

Severní Korea poslala od července do Ruska asi 6700 kontejnerů munice, uvedl jihokorejský ministr obrany Sin Won-sik. Uvedl, že kontejnery mohly obsahovat více než tři miliony dělostřeleckých granátů ráže 152 milimetrů nebo půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 122 milimetrů. „Mohl to být mix těchto dvou typů,“ prohlásil ministr.

Stovky továren na výrobu munice v KLDR pracují zhruba na 30 procent kapacity kvůli nedostatku materiálu a elektřiny, ale ty, co vyrábějí dělostřelecké granáty pro Rusko, „jedou na plné obrátky“, dodal Sin.

Zdroj: ČTK

Čtyřdenní výlet stál každého návštěvníka asi 750 dolarů (přibližně 17 500 korun). Skupina měla po celou dobu s sebou rusky mluvící průvodce a překladatele. Program zahrnoval návštěvu bronzových soch zesnulých vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila na kopci Mansu, dětského paláce Mangjŏngdä, kde děti předvedly hudební a taneční představení, a tři dny v lyžařském středisku Masikrjŏng.

Po cestě do Pchjongjangu přišly první stížnosti. „Letadlo je staré a páchne naftalínem,“ napsal o čtyři dekády starém dopravním prostředku jeden z cestujících na Telegramu.

„Všichni cestující se shodli na tom, že bylo obtížné zapnout i pásy,“ dodal další turista s pocitem, že se v letadle všechno rozpadá.

Víc účinkujících než diváků

Po příjezdu do Pchjongjangu byla skupina odvezena do dětského paláce v Mangjŏngdä na západním okraji města, kde sledovala uniformované děti, jak recitují, věnují se řemeslům a hrají na hudební nástroje.

„Speciálně pro nás si připravilo hodinový koncert asi 200 dětí – napočítali jsme je na pódiu! A nás bylo jen 97,“ uvedla turistka Lena Bychcovová.

„To znamená, že na pódiu bylo víc lidí než diváků. Cítili jsme, že se nám snaží vytvořit určitý obraz toho, jak vypadá Severní Korea. Ale některé detaily ukázaly, že to není tak úplně pravda, že existuje i jiný život,“ dodala.

Hlídači i na sjezdovkách

Po noci strávené v Pchjongjangu turisté přeletěli do zmíněného lyžařského střediska Masikrjŏng, které bylo dokončeno v roce 2014 v rámci snahy země podpořit zahraniční turistiku.

Po příjezdu si jeden z účastníků povšiml výrazných severokorejských rysů skiareálu. Na svahu prý hrála vlastenecká hudba a na velké obrazovce se promítala různá propagandistická videa. I při lyžování skupinu doprovázeli hlídači.

Na důkaz toho, že Severní Korea je stále schopna získávat zboží ze Západu, zveřejnila turistka Saša Danilenková fotografii pořízenou v letovisku, na níž sedí na kanadském sněžném skútru Ski-Doo.

Uspořádání zájezdu je známkou rostoucí popularity Ruska v Severní Koreji. S globálními sankcemi a zmenšující se skupinou spojenců se vzájemné vztahy začaly utužovat.

Severní Korea mimo jiné dodává Rusku rakety k použití ve válce na Ukrajině. Severokorejský vůdce Kim Čong-un dostal v únoru od ruského prezidenta Vladimira Putina darem auto „k osobnímu použití“. Dar může porušovat sankce Rady bezpečnosti OSN uvalené na Severní Koreu kvůli jejímu jadernému programu, které zakazují dovoz luxusního zboží do země.

Přestože ruští turisté věděli o porušování lidských práv v Severní Koreji, řekli CNN, že se pro cestu rozhodli kvůli tomu, aby se mohli spojit s běžnými severokorejskými občany. Nyní říkají, že by se jednoho dne znovu vrátili, ale pouze v případě, že se změní politická situace.

Další ruský lyžařský výlet v Severní Koreji je naplánován na březen 2024.

Podíl Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Čti dál

Úplně obyčejné a nádherné Polsko. Objevte Roztoczanský národní park

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

Na co zírá mašinfíra: S Praotcem Čechem k Řípu a za mašinkami do Zlonic

Od půl desáté žádný alkohol. Na Mallorce a Ibize se zpřísní prodej v resortech

KVÍZ: Znáte bizarní Česko? Poznejte rarity v Česku a vyhrajte skvělou knihu

Turisté se v Jeseníkách nejspíš nudí, žádají jen prodloužené víkendy

Cestování pro zkušené. Na první pohled nehostinné Alžírsko umí ohromit

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

Greater Patagonian Trail: Dálková trasa pro odvážné

Tipy Redaktorů

Výsledky přijímacích zkoušek na SŠ by měly být v DiPSy ve čtvrtek ráno

14 května, 2025

Trump v Kataru podepsal dohodu o hospodářském partnerství za 1,2 bilionu USD

14 května, 2025

Česká koruna zpevnila, změny může podle analytika přinést geopolitika

14 května, 2025

Archeoskanzen v Modré hostí natáčení fantasy komedie Máma a táta jsou boží

14 května, 2025

Pedersen zopakoval s Vackem osvědčený scénář, slaví třetí etapový triumf na Giru

14 května, 2025

Poslední Zprávy

Vlaky by se na poškozenou trať v Hustopečích měly vrátit v červnu

14 května, 2025

Při útocích Izraele v Gaze zemřelo dalších nejméně 70 lidí, uvedly tamní úřady

14 května, 2025

Fiala věří, že soud ve sporu o dostavbu o Dukovan rozhodne rychle

14 května, 2025
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
© 2025 Banai. Všechna práva vyhrazena.
  • Zásady Ochrany Soukromí
  • Pravidla a Podmínky
  • Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.