Komerční prezentace Aktual.: 19.11.2024 17:43
Praha – Sněmovna bude moci o zákonech opět jednat i dnes přes noc. Možnost prodloužení jednacího dne prosadili před schvalováním programu nynější schůze zástupci čtyř koaličních frakcí. Předseda klubu ODS Marek Benda to zdůvodnil potřebou projednat novelu, podle níž by příští rok vzrostly platy vrcholných politiků skoro o sedm procent. Představitelé opozičních ANO a SPD ohlásili, že neumožní schvalování předlohy zrychleně v prvním čtení a budou i proti razantnějšímu zkrácení lhůt mezi dalšími koly projednávání této novely.
„Pokládám za nezbytně nutné, abychom doprojednali aspoň platy představitelů státní moci. Protože bych pokládal za trapné, kdybychom se s tím nějak dneska nevypořádali,“ uvedl Benda. Sněmovna zařadila podle návrhu koalice jako poslední bod dnešního jednání druhé čtení novely, která zvyšuje rozhlasový a televizní poplatek a rozšiřuje okruh poplatníků. I v případě, že by se Sněmovna k další debatě o sporné předloze dostala, je podle informací z vládního tábora pravděpodobné, že ji nedokončí.
Schvalování programu schůze vyplnilo zhruba dvě hodiny. Do sporu s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) se dostal předseda SPD Tomio Okamura. Okamura nakonec neúspěšně navrhoval, aby Sněmovna jednala o tom, že Černochová podle něho zabránila uctění památky popravených představitelů českých studentských spolků po uzavření vysokých škol německou nacistickou okupační správou 17. listopadu 1939 v ruzyňských kasárnách. Černochová se proti tomu ohradila. Uvedla, že udělala vše pro to, aby zástupci SPD do kasáren mohli přijít, a použila vůči Okamurovi i ostřejší výrazy.
Z výpočtu z navrhované platové novely vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil o 7100 korun na 109.500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365.000 korun, o 23.800 korun víc než teď. Vlnu kritiky vyvolal původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent. Opoziční ANO a SPD navzdory určitému zpomalení růstu platů vrcholných politiků trvají na jejich pětiletém zmrazení. Vládní TOP 09 chce zase krátit platy poslanců a senátorů při vyšším zadlužení státu.
Okamura: SPD udělá maximum, aby koalici zabránilo zvýšit platy politiků
Opoziční hnutí SPD udělá maximum pro to, aby koalici zabránilo zvýšit platy politiků. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura.
„Hnutí SPD je zásadně proti zvyšování platů politiků. Zavetujeme hlasování ve zrychleném řízení podle paragrafu 90, protože v takovém případě by se nemohlo hlasovat o mém pozměňovacím návrhu na zmrazení platů politiků do konce volebního období,“ uvedl Okamura. Připomněl, že o takovém jeho návrhu se už jednou v tomto a jednou v minulém volebním období hlasovalo, Sněmovna ho nepřijala.
„Předložený návrh na zvýšení platů politiků o skoro sedm procent hnutí ANO nepodpoří. A nejen to. Nepodpoříme ani žádný návrh, který by umožnil koaliční mašinérii jeho zrychlené protlačení do konce tohoto roku,“ uvedla předsedkyně klubu ANO Schillerová. Vláda minulý týden zaujala negativní stanovisko k návrhu předsedy ANO Andreje Babiše na pětileté zmrazení platů vrcholných politiků, hnutí na tom trvá.
Místopředseda poslaneckého klubu koaličních Starostů a nezávislých (STAN) Petr Letocha před jednáním Sněmovny řekl, že strana plánuje vládní návrh podpořit, zároveň je třeba se připravit na variantu opozičního vetování výraznějšího zkrácení lhůt. „Věříme, že ministerstvo práce a sociálních věcí má připravenou záložní variantu, se kterou v tomto případě přijde,“ řekl. Pokud tomu tak nebude, Starostové očekávají, že by měla Sněmovna návrh projednat v prvním, druhém i třetím čtení.
Opoziční Piráti podle předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka chtějí, aby Sněmovna návrh projednala řádně ve druhém a třetím čtení, ale podpoří výrazné zkrácení lhůt třeba i na několik dnů. „Podáme pozměňovací návrhy, které zastropují výši nárůstu. A také chceme adresovat problém kumulace odměn u některých politiků, kteří berou druhý a třetí plat,“ uvedl Michálek.
Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Letos platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni. Ústavní soud v květnu s platností od příštího roku zákonný koeficient zrušil. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů odporuje ústavnímu pořádku. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822. Ústavní soud pak také upozornil na to, že ústavností snížení platů politiků se nezabýval.
Původní návrh novely předpokládal využití koeficientu tři už pro rok 2025. Nynější znění předlohy, jak ji začne projednávat Sněmovna, stanoví pro příští rok platové základny přímo. Pro vrcholné politiky a další funkcionáře jde o 101.364 korun a pro soudce jde o 121.685 korun. Soudcům by platy v podstatě stagnovaly, když letos se po zásahu Ústavního soudu počítají ze základny 120.951 korun. Nárůst by byl asi 0,6 procenta.