Aktual.: 10.12.2024 12:39
Praha – Sněmovna dnes bude moci jednat o zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu plátců i v noci. Rozhodla o tom podle návrhu koalice, který předložil předseda klubu TOP 09 Jan Jakob. Debata o sporné předloze ve druhém čtení by měla končit podle informací z vládního tábora kolem půlnoci a případně pokračovat ve středu odpoledne.
Jakob podotkl, že poslanci podrobně probrali vládní novelu už v červencovém prvním čtení, které vyplnilo zhruba 18 hodin. Nyní, jak uvedl, předpokládá rozumnou diskusi o podaných pozměňovacích návrzích. Prodloužení dnešního jednacího dne zdůvodnil poukazem, že úprav předložili poslanci značné množství.
Sněmovní systém evidoval k dnešnímu poledni čtyři desítky úprav od zákonodárců opozice i koalice. Ještě před hlasováním o návrhu programu mimořádné schůze, kterou nechal svolat k předloze vládní tábor, se přihlásili k vystoupení předsedové opozičních ANO a SPD Andrej Babiš a Tomio Okamura a šéf poslanců SPD Radim Fiala.
Opoziční ANO a SPD chtějí pozměňovacími návrhy například zachovat současnou výši poplatku, který novela zvyšuje pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. K návrhům poslanců ANO i SPD patří vypuštění pravidel valorizace poplatku a jejich zachování v nynější podobě pro firmy. Valorizační mechanismus spočívá podle vládní novely v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Poslanci ANO i SPD chtějí z předlohy vyškrtnout také ustanovení, podle kterého mají domácnosti nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač. Opozice dále navrhuje vztáhnout na Českou televizi a Český rozhlas prověrkovou pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu.
Mezi návrhy vládních poslanců patří úprava šíření vysílání České televize do zahraničí nebo rozšíření osvobození od úhrady poplatků i na spolky a zaměstnavatele s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením. Nově navrhovaný úkol obou veřejnoprávních médií spočívající v boji s dezinformacemi chtějí nahradit přispíváním k mediální gramotnosti.