Komerční prezentace Aktual.: 4.02.2025 14:42
Praha – Sněmovna bude rozhodovat o policejní žádosti o vydání předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání bez stanoviska mandátového a imunitního výboru. Výbor se dnes na postoji neshodl, nepřijal kladné ani záporné doporučení. Novinářům to po jednání výboru řekla jeho předsedkyně Helena Válková (ANO). Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní SPD. Sněmovní plénum by mohlo o Okamurově vydání k stíhání hlasovat v březnu.
Potřebnou většinu hlasů nezískalo ve výboru podle Válkové ani doporučení dát souhlas s trestním stíháním, ani souhlas nedat. „Ani jeden z těchto návrhů usnesení nebyl přijat,“ řekla. Válková stejně jako místopředseda výboru Pavel Staněk (ODS) ale nesouhlasili s interpretací, že z výsledku jednání výboru vyplývá, že také na plénu by se neměla najít pro Okamurovo vydání k stíhání většina. Oba uvedli, že členové výboru nehlasovali podle stranické příslušnosti.
„Poslanci ostatních stran se neshodli, že jsem spáchal kriminální čin,“ řekl ČTK k výsledku jednání výboru Okamura. Ve výboru, jehož schůze jsou neveřejné, podle něho ale také zazněla informace, že se kvůli protiimigračnímu plakátu chystá kriminalizace SPD jako politického hnutí. Poslancům ji podle lídra SPD sdělil policejní vyšetřoval. „Vládní moc chce odstavit SPD z voleb,“ tvrdí Okamura. „Je to úplně návrat do totality,“ dodal.
Válková podotkla, že hlasovala pro nedoporučující návrh usnesení. „Chyběly mi tam některé důkazy,“ řekla. Shodně hlasovala také místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO). „Po nastudování spisu a vyslechnutí (policejního) komisaře a státního zástupce jsem dospěla k tomu, že nejsou naplněny podmínky pro vydání,“ řekla. Staněk nehlasoval pro doporučení ani pro nedoporučení. „Myslím si, že to je velmi zásadní nejen právní otázka, ale i morální a společenská a že si to zaslouží debatu na plénu, která určitě nastane,“ uvedl.
Proti případnému Okamurovu stíhání demonstrovaly dnes dopoledne na Malostranském náměstí u Sněmovny desítky lidí. Měli české vlajky a transparenty s hesly „Říkat pravdu nesmí být trestné“ nebo „Spojme se za svobodu slova“. „Myslím si, že to, co předvádí tato vláda, je totalitní postup,“ řekla ČTK jedna z protestujících.
Kontroverze vyvolaly billboardy SPD před loňskými krajskými volbami. Na jednom z nich, jenž mířil proti migračnímu paktu EU, byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“. Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Padla trestní oznámení. Okamura opakovaně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň označil za alegorii.
Okamura dnes možnosti vyjádření před členy výboru nevyužil. O víkendu sdělil, že nehodlá před zástupci ostatních politických stran obhajovat podle něj pravdivou kampaň SPD a legitimizovat „politickou frašku“ vládní koalice. Předseda SPD tvrdí, že kampaň reagovala na kroky vlády, kvůli kterým podle něho budou do Česka proudit migranti. Věc pokládá za útok na svobodu slova a pokus ho umlčet. Dnes uvedl, že plakát je pravdivý.