Aktualizace: 25.01.2024 00:15
Praha – Sněmovna by dnes měla završit úvodní kolo debaty o uzákonění možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Dolní komora ve středu stanovila na návrh vládního tábora pevný termín pro zahájení hlasování na 15:00, čímž by završila první čtení sporné novely. Následně se poslanci sejdou z podnětu ANO k návrhu zákona tohoto hnutí o celostátním referendu a pak ještě rovněž z iniciativy ANO k předlohám šestice krajů ke změnám v rozpočtovém určení daní. Očekává se, že schválení návrhů programu těchto mimořádných schůzí koaliční většina neumožní.
Při hlasování o novele o volbě poštou by měli poslanci hlasovat nejprve o návrhu opozičního hnutí SPD na zamítnutí předlohy a o návrhu ANO na její vrácení předkladatelům k přepracování. Očekává se, že opozice vzhledem ke koaliční většině neuspěje. Následně by Sněmovna postoupila volební novelu k projednání do svých výborů. Stanovení pevného času pro hlasování ale vzbudilo silný opoziční odpor. Z hnutí ANO zaznělo, že jeho poslanci na svá práva daná jednacím řádem nerezignují.
Sněmovní jednání o korespondenční volbě zabralo od jeho zahájení zhruba 57,5 hodiny čistého času. Sněmovní systém evidoval v závěru středečního jednacího dne ještě 25 poslaneckých přihlášek do řádné debaty, která bude pokračovat od dnešního rána. Zákonodárci v ní mohou promluvit nejvýše dvakrát po deseti minutách. Omezení se ale nevztahuje na řečníky s přednostním právem ani na takzvané krátké faktické poznámky.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby opakovaně poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Nesouhlasí s častými tvrzeními opozičních zástupců, podle nichž hlasování poštou nezaručí tajnost a svobodnou volbu ani to, že bude osobní. Poslanci opozice také tvrdí, že koalice prosazuje volbu poštou účelově, aby získala nové voliče. Naopak z vládního tábora zní hlasy, že dvojice opozičních hnutí tento způsob hlasování nechce kvůli slabé podpoře mezi Čechy žijícími v cizině.
Při posledních sněmovních volbách mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18.800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13.200 z nich. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) může v zahraničí volit v českých volbách kolem 600.000 lidí. Předkladatelé v důvodové zprávě novely píšou, že jejich zájem o hlasování poštou nelze předem odhadnout.