Komerční prezentace Aktual.: 17.12.2024 22:16

Praha – Sněmovna ani dnes nedokončila úvodní kolo debaty o vládním návrhu změn v rozpočtovém určení daní krajům. Poslanci začali o návrhu jednat už v červnu a dnes se k debatě vrátili. Na základě dohody však jednání ukončili ve 22:00. Vládní předloha čelí návrhu na zamítnutí, který vznesl moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO). Vládní návrh vznikl na jaře ještě před podzimními krajskými volbami. Bělica svůj návrh zdůvodnil tím, že nyní už jsou noví hejtmani a že se kraje dohodly, že předloží nový návrh. Bývalý moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (nezařazený, původně zvolený za ANO) navrhl vrátit zákon vládě k přepracování.

Jednání Sněmovny pro dnešek skončilo. Poslanci se sejdou opět ve středu dopoledne.

Vládní návrh vychází z většinové dohody v Asociaci krajů ČR (AKČR) z letošního jara. Bělica uvedl, že kraje předloží nový návrh ve velmi krátkém čase. Proto navrhl zamítnutí zákona. Vondrák svůj návrh na vrácení návrhu vládě k přepracování, což je jen jiná forma zamítnutí, zdůvodnil tím, že nemá smysl ho projednávat, protože 14 krajů je podle něj moc, nejsou souměřitelné a zákon by upevnil stav, který je špatný. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) považuje za nešťastné, jak kdysi předchůdci nynějších poslanců stanovili nynější kraje. Návrat k velkým krajům by podle něj byl lepší, ale nebude k němu politická vůle.

Předseda pirátského klubu Jakub Michálek označil za zásadní chybu předloženého návrhu, že vytváří finanční bariéru proti slučování obcí. Piráti podle něj prosazují například pružnější nastavení daní z nemovitostí pro podnikatelské účely. Například v Polsku je takto možné podle něj vybrat na této dani až šestinásobek proti tuzemsku. Chce také zavést pravidla pro poplatky z větrných elektráren na území obcí.

S vládním návrhem již dříve nesouhlasily Moravskoslezský a Ústecký kraj a Praha. Obávaly se poklesu svých příjmů. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že Praha svůj postoj změnila na kladný poté, co se její podíl zvýšil.

Rozdělení se týká inkasa daně z přidané hodnoty (DPH) a daní z příjmu fyzických a právnických osob. Podíl krajů na daních poroste postupně, v příštím roce dosáhne 9,95 procenta, o rok později 10,11 procenta a od roku 2027 bude 10,26 procenta. Ve finančním vyjádření to bude v příštím roce znamenat zvýšení příjmů krajů o 7,2 miliardy korun, v následujících dvou letech vždy o dvě miliardy korun.

Kromě zvýšení podílu krajů na sdílených daních řeší novela také rozdělování peněz mezi jednotlivé regiony. Dosud se výnos daní rozděloval podle pevných podílů nastavených v roce 2005. Nově se budou podíly každoročně vypočítávat podle stanovených kritérií, kdy 40procentní váhu bude mít počet obyvatel kraje, 20procentní váhu délka silnic druhých a třetích tříd a 13procentní váhu rozloha kraje. Dál bude výpočet zohledňovat počet obcí v kraji, počet výjezdových základen záchranné služby, počet urgentních příjmů v krajských nemocnicích a počet žáků a studentů škol zřizovaných kraji. Pro Prahu budou kritéria upravená vzhledem k jejímu specifickému postavení. Stanjura k tomu řekl, že navržená kritéria jsou lepší než ta dosavadní.

Bělica s dalšími poslanci ANO předložil pozměňovací návrh, který podmínky rozdělování peněz mezi kraje mění. Mění je podle doporučení Komise pro financování a majetek krajů z roku 2022. Proti vládnímu návrhu vypouští například podíl počtu obcí k rozloze území kraje, počet výjezdových základen zdravotnické záchranné služby kraje nebo počet urgentních příjmů typu I v nemocnicích kraje. Bělica například uvedl, že kritérium počtu obcí jde proti trendu jejich slučování. Místo toho ve svém návrhu zavádí například kritérium dopravní výkony na silnicích II. a III. třídy v kraji nebo počty mostů na silnicích II. a III. třídy v kraji. Dalším kritériem mají být výnosy nemocnic zřízených a založených kraji a příspěvek na péči.

Podíl
Exit mobile version