Komerční prezentace Aktual.: 1.10.2024 18:21
Praha – Sněmovna schválila zvýšení výdajů a schodku letošního státního rozpočtu o 30 miliard korun. Peníze půjdou na odstraňování škod po povodních, které postihly v polovině září především Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Rozpočtovou novelu, kterou poslanci přijali zrychleně ve stavu legislativní nouze i opozičními hlasy, nyní dostane k podpisu prezident. Senát rozpočet neprojednává.
Předlohu schválila dolní komora hlasy 166 ze 170 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo.
Sněmovna přijala také doprovodná usnesení, jak je předložila opoziční hnutí ANO a SPD a podpořil je ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dolní komora požádala podle návrhu ANO vládu, aby významnou část peněz využila na pomoc občanům a firmám a na odstranění povodňových škod na jejich majetku. Do konce října by Sněmovna měla od kabinetu dostat informace k jednotlivým podpůrným programům a Stanjura by měl informovat rozpočtový výbor o každém vládním rozhodnutí o použití peněz. Na návrh SPD poslanci schválili výzvu vládě, aby zrevidovala doposud nespotřebované výdaje v jednotlivých rozpočtových kapitolách.
Stanjura řekl poslancům, že stát uvolní na pomoc 40 miliard korun, neboť deset miliard vyčlení ve státním rozpočtu na příští rok. Částka podle ministra vychází ze zkušeností z minulých let, kdy státní rozpočet sanoval čtvrtinu škod.
Opoziční řečníci státní podporu nezpochybňovali, kritizovali ale celkové hospodaření nynější koaliční vlády. Místopředseda ANO a Sněmovny Karel Havlíček uvedl, že je státní pomoc v souvislosti s povodňovými škodami potřebná. „Jsme v naprosto mimořádné situaci,“ řekl. Poukazoval ale na to, že zatímco za osm let vlád ANO podle něho rostlo zadlužení v průměru o asi 100 miliard korun ročně, za nynější vlády půjde podle Havlíčka o zhruba 300 miliard korun za rok. Rovněž předseda klubu SPD Radim Fiala mluvil o hospodaření současné koaliční vlády, které označil za nezodpovědné. Kabinet se podle něho o skutečnou konsolidaci veřejných financí ani nepokusil a způsobil dosud nejvyšší zadlužení absolutně i relativně.
Schodek schválený na letošek vzroste nynější rozpočtovou novelou z 252 miliard na 282 miliard korun. Peníze bude mít vláda k dispozici v rozpočtové rezervě. O 30 miliard korun se také zvýší objem kapitoly Státní dluh.