Aktualizace: 27.06.2024 15:24
Praha – Na udělení státního vyznamenání Sněmovna prezidentu Petru Pavlovi navrhla mimo jiné spisovatele Milana Kunderu, herečku a někdejší první dámu Dagmar Havlovou Veškrnovou, bývalá českou velvyslankyni v Sýrii Evu Filipi, pražského arcibiskupa Jana Graubnera a písničkáře Karla Kryla. Někteří možní adepti při hlasování poslanců neuspěli. Patřili k nim protikomunističtí odbojáři Josef a Ctirad Mašín, youtuber Karel Kovář známý pod pseudonymem Kovy a někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.
Kundera se na seznam sněmovních nominantů dostal dodatečně na návrh předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše přímo na plénu. O Kunderově nominaci se rozpoutala debata v souvislosti s udáním bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka, který strávil 14 let v komunistickém vězení. Kundera v minulosti popřel, že by kohokoli udal. Otázka, kdo za udáním Dvořáčka stál, není do současnosti jednoznačně objasněna. Poslanci ANO Radku Vondráčkovi se návrhem z pléna nepovedlo prosadit bývalého prezidenta Miloše Zemana a poslankyni KDU-ČSL Nině Novákové posledního rakouského císaře a českého krále Karla I.
Předběžný seznam, jak jej sestavil příslušný sněmovní podvýbor, čítal 159 jmen. Sněmovna z něj stáhla bývalou slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Pavel jí udělil v polovině června nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Dalších osm jmen z navrhovaného seznamu poslanci neschválili.
Pavlovi celkem nabídli k ocenění 151 lidí, někteří z nich se shodují s již dříve schválenými senátními kandidáty. Konečné rozhodnutí je vždy na prezidentovi, který návrhům může, ale nemusí vyhovět. Loni Sněmovna nabídla Pavlovi 141 kandidátů.
Mezi letošními nominanty dolní komory je opět Jiří Brady, jenž údajně měl být, ale nakonec nebyl vyznamenán před osmi lety za Zemanova prezidentství, i někdejší ministr kultury Daniel Herman, který tehdy aféru kolem ocenění svého strýce Bradyho rozpoutal. Státní vyznamenání chce Sněmovna stejně jako horní parlamentní komora pro Josefa Valčíka a Adolfa Opálku, ale i pro další lidi spojené s událostmi kolem atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pro spoluzakladatele Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeňka Růžičku a pro Pavla Pecháčka, který působil v rozhlasových stanicích Svobodná Evropa a Hlas Ameriky.
Na sněmovním seznamu kandidátů jsou dále například operní pěvkyně Dagmar Pecková, zpěváci Michal Prokop, Ladislav Kantor, Jiří Tichota a Pavel Lohonka, vedoucí souboru Hradišťan Jiří Pavlica, moderátor, hudebník a herec Marek Eben, herec Petr Nárožný, spisovatel Jaroslav Rudiš, básník a překladatel Jan Zábrana, architektky Eva Jiřičná a Věra Machoninová a fotograf Bohdan Holomíček. Poslanci navrhli také třeba fotbalového hráče a trenéra Františka Cipra, podnikatele Josefa Průšu a Simonu Kijonkovou, ekonoma Jana Švejnara a zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína.