Komerční prezentace Aktualizace: 3.08.2024 07:10

Praha – Sněmovnu čeká na podzim projednávání předloh, které mohou vyvolat debaty a možná i rozepře v koalici, byť půjde o vládní návrhy zákonů. Patří k nim novela o podnikání v cestovním ruchu, která by mimo jiné umožnila obcím omezit krátkodobé pronájmy v bytech nabízené přes platformy typu Airbnb a Booking, a novela zákoníku práce ke zpružnění pracovního trhu. V obou případech by za koaličními diskusemi mohly být postoje nejsilnější vládní ODS. Premiér a předseda ODS Petr Fiala nicméně opakovaně deklaroval, že ve Sněmovně bude koalice postupovat v dohodě a předloží pouze pozměňovací návrhy s podporou všech pěti vládních stran.

Flexibilní novelu zákoníku práce teprve čeká projednání ve vládě, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ji chce předložit do konce srpna. Část pracovníků v Česku by podle návrhu mohla dostávat od příštího roku mzdu v eurech či jiné měně. Zaměstnavatelé by měli rodičům na rodičovské dva roky držet jejich pozici. Výpovědní lhůta by nezačínala až na začátku dalšího měsíce, ale hned od doručení výpovědi, přičemž při pracovníkově pochybení by se zkrátila na jeden měsíc. Prodloužit by se naopak mohly zkušební doby. Na brigády o letních prázdninách by mohli začít chodit už čtrnáctiletí.

Občanští demokraté se chtějí pokusit o prosazení možnosti výpovědi bez udání důvodu s vyšším odstupným. „Je to věc, o které je moje politická strana přesvědčena, stejně jako Národní ekonomická rada vlády, stejně jako reprezentanti zaměstnavatelů, že to by byl správný krok,“ řekl při květnových sněmovních interpelacích Fiala. Návrh odmítají opoziční hnutí ANO a SPD i vládní lidovci. Fiala uvedl, že občanští demokraté se budou snažit koaliční partnery přesvědčit a takovou formu výpovědi prosadit pozměňovacím návrhem.

Předloha o cestovním ruchu uloží ubytovacím zařízením v Česku povinnost registrace v chystaném elektronickém systému eTurista. Do něj by také zaznamenávala ubytované hosty. Novelu připravilo ministerstvo pro místní rozvoj vedené pirátským předsedou Ivanem Bartošem. Její část o pravomoci obcí regulovat krátkodobé pronájmy bytů se nelíbí ODS. „Jsme pro stanovení jasných a vymahatelných pravidel pro tento typ ubytování. Avšak konkrétní úprava, která by obcím dala pravomoc nařízením zakázat poskytování ubytování pro určitá období v roce, naráží i podle stanoviska Parlamentního institutu na otázku ústavnosti. Proto budeme hledat způsob, jak při projednávání novelu zákona upravit,“ sdělil ČTK Vojtěch Munzar, který má v klubu ODS předlohu na starosti.

Koaliční debaty o vládních předlohách nebo pozměňovacích návrzích koaličních poslanců by ale nebyly novinkou. Letos ve Sněmovně narazila na odpor zejména předloha ODS o vyšší ochraně nejkvalitnější zemědělské půdy, kterou hájili lidovečtí ministři životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný. Koalice se nakonec dohodla na mírnější variantně lepší ochrany půdy.

Protahovalo se kvůli koaličnímu vyjednávání o dalších úpravách i projednávání vládního návrhu na zkrácení doby oddlužení na tři roky. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) mluvil otevřeně na plénu o pravo-levém sporu v koalici. „Kdyby tady bylo 101 poslanců za ODS, zákon vypadá jinak,“ řekl.

Pozměňovací návrh Jana Kuchaře z hnutí STAN k distribuci léků do lékáren pak zbrzdil schvalování vládní novely o vyšších sankcích za nezaevidování léků v lékárnách. Poslanci Starostů a nezávislých chtěli Kuchařovu úpravu podpořit, nakonec ale, jak uvedli, „ctili koaliční dohodu“ a nehlasovali pro ni.

Podíl
Exit mobile version