Komerční prezentace Aktual.: 29.10.2024 22:56

Praha – Sněmovnu čeká boj o to, kdo bude mít nárok na rodičovský příspěvek. Poslanci tak chtějí doplnit novelu, která má obcím uložit, aby předškolním dětem zajistily místo aspoň v dětské skupině, když je po dosažení tří let věku nepřijme kvůli nedostatečné kapacitě spádová mateřská škola. Pokud obce povinnost nesplní, měly by rodičům přispět na náklady péče. Novelu, která zavádí i možnost sousedských dětských skupin, dnes poslanci na závěr jednacího dne poslali do posledního kola schvalování.

Sněmovní sociální výbor doporučil, aby rodičovský příspěvek zůstal rodičům i v případě, že by jejich dítě v dětské skupině nebo mateřské škole strávilo 120 hodin měsíčně, nikoli 92 hodin. Má to umožnit matkám, aby získaly práci alespoň na poloviční úvazek. Nina Nováková (za KDU-ČSL) naopak navrhla zachování současného limitu. Skupina poslanců kolem Jany Bačíkové (ODS) chce umožnit, aby nárok na rodičovský příspěvek měly už nastávající matky, a to dva měsíce před plánovaným porodem. Chce také zvýšit měsíční limit pro čerpání příspěvku z 13.000 na 15.000 korun.

Čtveřice pirátských poslanců navrhla, aby se do dětských skupin i mateřských škol mohly do roku 2030 postupně dostat i dvouleté děti, aby obce s ohledem na klesající porodnost školky nerušily.

Už od příštího roku by podle novely měly vznikat také sousedské dětské skupiny, které by mohly nově fungovat v domácnostech pro nejvýš čtyři děti. Požadavky na prostory a provoz by posuzovaly krajské úřady práce. Oprávnění k poskytování služby by udělovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Jeho šéf Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhl digitalizaci povolovacího procesu, jakož i podrobnosti vyplácení příspěvku na provoz skupin.

Renáta Zajíčková (ODS) s Novákovou požadovaly, aby do těchto skupin mohly být přijímány i neočkované děti. „Je pravděpodobné, že tyto děti se s ohledem na sousedskou blízkost mezi sebou stýkají bez ohledu na to, zda je jejich kontakt formalizovaný docházkou do sousedské skupiny, či nikoli,“ uvedly.

Proti této úpravě se postavily poslankyně ANO s poukazem na povinnost očkování proti vybraným nemocem. Vojtěch Munzar (ODS) sklidil kritiku za snahu upravit novelou pravidla pro zaměstnanecké akcie.

Tříleté děti mají nárok na školku. Často se do ní ale dostanou až od září – od začátku školního roku, tedy měsíce po svých třetích narozeninách. Podle novely by obec musela místo v dětské skupině tříletým do přijetí do mateřské školy zajistit, jinak by rodičům poskytla náhradu ve výši jejich stanovené maximální úhrady. Nyní činí zhruba 5000 korun měsíčně.

Rodiče dětí, na jejichž místo ve skupině přispívá stát, mohou platit podle novely za den nejvýš podíl čtyřnásobku minimální mzdy a koeficientu 261. Pro letošek by maximální úhrada byla 289 korun. Za méně než pět hodin služby denně by byla cena poloviční, za méně než tři dny v týdnu by se mohla zvednout o deset procent. Stát posílá peníze na místo pro potomka těch, kteří pracují, podnikají, studují, hledají si zaměstnání či pečují o postižené a nemohoucí blízké. Na děti do tří let do nástupu do školky do konce srpna dává 1,7násobek normativu pro soukromé školky, na starší pak normativ. V sousedské skupině by se zohlednilo 80 procent normativu.

Státní příspěvky na provoz dětských skupin by se měly podle odhadu ministerstva pohybovat do budoucna kolem tří miliard korun ročně. Letos by to mělo být 2,45 miliardy, příští rok 2,6 miliardy a o rok později 3,3 miliardy korun.

Podíl
Exit mobile version