Komerční prezentace Aktual.: 24.04.2025 16:26

Praha – Generální ředitel České televize Jan Souček považuje dnešní výzvu iniciativ a osobností Radě ČT k jeho odvolání za zahájení ostré fáze útoku na něj. Tvrdí, že řadu týdnů vzdoruje neúspěšným pokusům o vydírání. „Dostal bych bonus a nebudu odvolán, pokud propustím Václava Moravce a nebudu vymáhat škodu po členech rady, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali Dozorčí komisi,“ napsal dnes na síti X. Předseda rady Karel Novák označil tvrzení o vydírání za nesmysl. Další radní Vlastimil Ježek Součka vyzval, aby řekl, kým byl vydírán. Rada ČT se výzvou bude zabývat na některém ze svých příštích zasedáních, nejbližší bude 14. května, sdělil Novák ČTK.

Milion chvilek a další iniciativy a osobnosti dnes vyzvaly Radu ČT, aby Součka odvolala, protože svým jednáním podle nich televizi destabilizoval a dramaticky snížil důvěru ve vedení ČT. Souček naopak tvrdí, že snaha o jeho odvolání je pokus o destabilizaci ČT před volbami. Podrobnosti chce předložit v pátek.

Načasování údajného útoku je podle Součka spojeno se schvalováním mediální novely zvyšující televizní poplatek ze 135 na 150 korun měsíčně. Ta už čeká jen na podpis prezidenta Petra Pavla. „Po něm už by bylo výrazně složitější mě obviňovat z neúspěchu,“ podotkl.

Jako pokus o vydírání zmínil údajnou nabídku, že dostane milionový ředitelský bonus za loňský rok, pokud propustí moderátora Václava Moravce a nebude vymáhat škodu po členech rady, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali Dozorčí komisi. Součkovi za loňský rok nakonec Rada schválila bonus ve výši jen deseti procent. Škoda, kterou má ČT celkem vyplatit bývalým členům Dozorčí komise, se pohybuje okolo tří milionů korun.

Pokus o údajnou destabilizaci ČT před volbami podle Součka paradoxně navenek vede člen rady Ježek. „Už více než rok a půl sbírá dnes již vyřešená či nerelevantní témata, buduje síť spojenců a tlačí na návrat svého osobního favorita Petra Dvořáka, což bez mého odvolání není možné,“ napsal Souček. Ježek patří k jeho největším kritikům na jednáních rady. Nedávno v médiích uvedl, že je Souček kvůli špatným rozhodnutím v personální oblasti a v oblasti programu zralý na odvolání a po udělení snížené odměny by na jeho místě odstoupil.

Souček by podle Ježka měl říct, kým je vydírán. „Určitě není vydírán radou jako celkem, to vylučuji. Určitě ho nevydírám já, takové věci nedělám,“ uvedl dnes radní v podcastu Seznam Zpráv Ptám se já. Rozhodně odmítl, že by proti řediteli ČT vedl kampaň, zároveň řekl, že Souček nemá na funkci lidsky a profesionálně.

Ježek je stoupencem odvolání generálního ředitele a vypsání nového výběrového řízení. Pro odvolání Součka je podle něj nyní v 17členné radě 14 členů, část z nich ale zvažuje, co by po odvolání následovalo.

Předseda rady Karel Novák označil Součkovo tvrzení o vydírání prostřednictvím bonusu za nesmysl, protože vzhledem ke konstrukci jeho schvalování by mu jej musela slíbit většina radních, což se podle něj určitě nestalo, sdělil ČTK. Novák zmínil také to, že Rada ČT se na jeho návrh zabývala Moravcovým porušením Kodexu ČT přímo na svém veřejném zasedání.

Souček nastoupil do funkce v říjnu 2023. Předtím porazil ve výběrovém řízení nejdéle sloužícího šéfa veřejnoprávní televize Petra Dvořáka.

Milion chvilek a další iniciativy vyzvaly Radu ČT k odvolání Součka

Občanské iniciativy, včetně uskupení Milion chvilek, vyzvaly Radu České televize k odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Podle signatářů výzvy svým jednáním destabilizoval tuto instituci, dramaticky snížil důvěru ve vedení ČT a vyvolal protesty zaměstnanců ČT i běžných občanů. Uvádí to v textu výzvy, kterou má ČTK k dispozici.

Souček se podle webu Mediář v úterý setkal se zaměstnanci ČT, kde prohlásil, že neodstoupí. K tomu jej nedávno vyzval radní Vlastimil Ježek. Souček také podle Mediáře uvedl, že management ČT pod jeho vedením neuvažuje o jakémkoli slučování s Českým rozhlasem. Plán na sloučení veřejnoprávních médií razí například předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš.

Pod výzvou k odstoupení je podepsáno přes 30 signatářů. Vedle Lukáše Hilperta z Milionu chvilek a Václava Němce z Vraťte nám stát! se k ní připojili bývalý předseda vlády ČR a Senátu Petr Pithart, písničkář Jaroslav Hutka, katolický kněz a historik Tomáš Petráček, spisovatelka Radka Denemarková, spisovatelé Jáchym Topol a Petr Placák, kněz Tomáš Halík, fyzik David Heyrovský nebo literární historik Martin C. Putna.

„Jan Souček vyvíjí nepřípustný nátlak na respektované redaktory, ruší úspěšné a kvalitní pořady, vyhrožuje ukončením celých programových okruhů bez souhlasu Rady ČT a mnoha dalšími kroky poškozuje dobré jméno televize,“ uvádí výzva.

O vážnosti situace podle signatářů svědčí i březnové usnesení rady, ve kterém Součkovi vytýká některé kroky. Po udělení výtky jej rada může během 12 měsíců odvolat. Souček tento týden výtky odmítl jako neopodstatněné.

Za znepokojující Součkovy kroky uvedli autoři výzvy mimo jiné zrušení pořadu 168 hodin, nedokončenou reportáž investigativního redaktora Ondřeje Stratilíka nebo odchody redaktorů Zuzany Černé a Václava Crhonka. Ředitel zpravodajství Petr Mrzena podle autorů výzvy dovoluje vybraným jedincům ve své divizi kumulovat funkce a rozhodovat o vlastních rodinných příslušnících.

Souček také vedl spory s etickým panelem ČT, který zamítl stížnost Institutu Václava Klause na Václava Moravce. Členové panelu nakonec rezignovali a Souček do něho dosadil lidi, kteří jsou mu podle petice loajální. Signatáři připomněli i to, že Souček v březnu avizoval dočasné pozastavení několika pořadů, včetně úspěšného Fokusu Václava Moravce,

Výzva uvádí, že vedení ČT toleruje rozsáhlý švarcsystém, kdy mnoho stálých pracovníků včetně novinářů nemá potřebné jistoty, podporu, benefity, odstupné, dovolenou a další zákonné náležitosti zaměstnaneckého poměru. Na druhé straně ČT podle signatářů zaměstnává na politiky napojené osoby a vyplácí jim takzvané zlaté padáky. Vedení ČT se podle výzvy také dopouští vážných pochybení v hospodaření, když například nevymáhá soudně prokázanou škodu čtyři miliony Kč po vinících v kauze odvolaných členů dozorčí komise. V roce 2024 Souček náhle zrušil vývoj pořadu Parlament, do kterého již ČT investovala nemalé prostředky, píše se ve výzvě.

Poukazuje i na to, že velkou nevoli a veřejné protesty zaměstnanců ČT vyvolala koncem roku 2024 příprava pravidel (“Charta zaměstnance” či nově “Standardy ČT”), která omezují i mimopracovní chování a komunikaci zaměstnanců na sociálních sítích.

Signatáři se pozastavují i nad tím, že Souček veřejně hrozil zrušením celých programů ČT, pokud nebudou zvýšeny televizní poplatky. Netrpělivost s tímto legislativním procesem pak začátkem roku 2025 podle nich nevhodným a nedůstojným způsobem vyjádřil na sociálních profilech ČT, což sklidilo kritiku veřejnosti.

Mezi schválením nového zákona v Poslanecké sněmovně a jeho projednáním v Senátu pak Souček oznámil pozastavení sedmi zpravodajských a publicistických pořadů. Následně slíbil Radě i Senátu, že v případě úspěšného dokončení legislativního procesu všechny pořady již od května 2025 obnoví. Novela o zvýšení televizních a rozhlasových poplatků, kterou Senát schválil 9. dubna, zatím čeká na podpis prezidenta Petra Pavla.

Podíl
Exit mobile version