Komerční prezentace Aktualizace: 29.07.2024 18:16
Praha – Za koncem pořadu České televize 168 hodin stojí opakované porušování závazných pravidel při zpracování reportáží a nepřijatelný způsob konverzace hlavní tváře pořadu Nory Fridrichové s bývalým zaměstnancem ČR Markem Wollnerem. Souček to uvedl v dopise Radě ČT, který má ČTK k dispozici. Předseda Rady Karel Novák přijetí dopisu potvrdil. Část radních jej vyzvala ke svolání mimořádného zasedání kvůli konci pořadu. Souček se ho podle svého vyjádření nezúčastní. Vyjádření Fridrichové ČTK zjišťuje.
„Zákon o České televizi výslovně zakazuje ingerenci Rady ČT do přípravy a vysílání jednotlivých pořadů. Pokud bude mít mimořádná Rada na pořadu pouze debatu o ukončení výroby pořadu 168 hodin, svou účastí bych legitimizoval porušení zákona. Radní ode mě dnes obdrželi obsáhlé vysvětlení skutkového stavu, z něhož naše rozhodnutí vzešlo,“ uvedl Souček ve vyjádření zaslaném ČTK.
Novák podle svého vyjádření pro ČTK hledá vhodné datum pro svolání mimořádného zasedání. Kvůli potřebě účasti dostatečného počtu radních v době prázdnin a dovolených vidí jako nejbližší reálný termín až ve druhé polovině srpna.
Podle Součkova sdělení Radě docházelo ze strany redakce pořadu 168 hodin v uplynulých několika letech při zpracování reportáží k opakovanému porušování závazných pravidel, a to totožným či velmi podobným způsobem. „Ve většině případů se jednalo o neposkytnutí dostatečného nebo dokonce žádného prostoru pro vyjádření protistran, oponentních odborných názorů či nezbytného kontextu,“ uvedl Souček s tím, že tuto situaci neřešila pouze Rada ČT, ale i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). V několika případech rady shledaly porušení kodexu ČT, ale i zákona o rozhlasovém a televizním vysílání,“ uvádí dopis.
Například v roce 2022 podle RRTV reportáž „Pro všechny“ o problematice uzákonění manželství pro osoby stejného pohlaví měla porušit zákon kvůli nevyváženosti, ve stejném roce příspěvek „Milost pro šamany“ rovněž porušil dle rady zákon, protože v něm nezazněl žádný odborný názor tematizující rizika užívání psychotropní látky DMT. Letošní reportáž „Pohřbena zaživa“ o sporu Anny Slováčkové se politikem ODS Pavlem Novotným podle jednomyslného hlasování Rady ČT v rozporu s Kodexem ČT, protože nesplňovala některé ze základních principů novinářské práce.
Fridrichová byla podle dopisu na podzim roku 2022 středobodem šetření komise vedené ombudsmanem ČT kvůli podnětu pro podezření ze šikanování podřízených. Komise sice podezření nepotvrdila, resp. podezření nedosahovala dle závěru komise takové intenzity, aby byla řešena ukončením pracovního poměru. Nicméně bylo poukázáno na opakované manažerské selhání Fridrichové. Ze závěrečné zprávy vyplývá, že k problémům a nezdravému prostředí v redakci skutečně docházelo.
Ze strany Fridrichové pak podle Součka došlo v uplynulých týdnech opakovaně k nerespektování pravidel komunikace České televize jako instituce. Témata, která souvisí s Českou televizí jako značkou nebo její činností nemohou být jejími pracovníky, a obzvláště těmi, kteří pro veřejnost de facto fungují jako tvůrci veřejného mínění, komunikována navenek samostatně a svévolně bez konzultace a následné koordinace s oddělením komunikace ČT.
„Nora Fridrichová aktivně zveřejnila a obšírně a opakovaně komentovala explicitní konverzaci mezi ní, jako hlavní tváří 168 hodin, a bývalým zaměstnancem České televize Markem Wollnerem. Charakter zveřejněné konverzace je v totálním rozporu s interní kulturou veřejnoprávního média jako nositele jasně deklarovaných hodnot. Jedná se o postup v civilizované veřejné instituci absolutně neakceptovatelný. Celá tato krajně nevhodná veřejná výměna názorů poškodila nejen dobré jméno České televize jako takové, ale jednoznačně snižovala důvěryhodnost samotného pořadu a také České televize jako celku, jako značky,“ dodal Souček. Podle Součka je tato situace také v zásadním a přímém rozporu s tím, co nyní vedení České televize deklaruje veřejnosti při vysvětlování nutnosti navýšení televizních poplatků a jejich využití.
Razantním řešením situace, ke kterému by podle Součka musel přistoupit kterýkoliv vysílatel, bylo stažení moderátora či vedoucího týmu z pořadu a z vysílání. S ohledem na na fakt, že pořad 168 hodin je po celou dobu existence spojen s jedinou tváří, došlo ke stažení pořadu z podzimní programové nabídky, uvedl v dopise radním ředitel.