Aktual.: 22.04.2025 14:56
Hradec Králové – Krajský soud v Hradci Králové dnes v kauze možné falešné závěti po továrníku Františku Řípovi potrestal vdovu Alenu Řípovou pěti lety vězení. Uložil jí také peněžitý trest 3,5 milionu korun. Další dvě obžalované dostaly podmíněné tresty, čtvrtou obžalovanou soud obžaloby zprostil. Řípa byl vlastníkem jaroměřské společnosti Karsit. Rozsudek není pravomocný. Řípová se proti němu na místě odvolala. Státní zástupce a zbylé obžalované si pro odvolání ponechali lhůtu.
Řípová s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Je to nespravedlnost a do jisté míry komplot proti nám, proti mé rodině,“ řekla novinářům. Státní zástupce Radim Vítek je spokojený, že soud konstatoval, že ke skutku došlo, a že jej spáchala obviněná Řípová se spoluobviněnými.
Žaloba viní Řípovou z toho, že vytvořením padělané závěti mohla ostatním dědicům způsobit škodu nejméně 117,5 milionu korun. Další tři ženy se podle obžaloby na podvodu podílely. Všechny obžalované vinu a jakékoli nezákonné jednání odmítly. Obžalovány byly z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby.
Dvěma ženám, které podpisem závěti svědecky potvrdily její obsah, soud shodně uložil podmínku dva roky vězení se zkušební lhůtou čtyři roky. Úřednici, která podpisy ověřila, soud obžaloby zprostil. Jejím nesprávným jednáním podle soudu nevznikla škoda a není důkaz, že by věděla, že závěť je falešná.
Řípová podle soudu falešnou závěť vytvořila sama, nebo ji nechala vytvořit. Odsouzené soud nepotrestal za zneužití pravomoci úřední osoby, protože úřednici soud obžaloby zprostil. Trest ženy dostaly za pokus o podvod. Trest pro Řípovou je podle soudce na dolní hranici trestní sazby, která činí pět až deset let. U zbylých odsouzených soudce konstatoval, že z věci neměly žádný prospěch a své jednání a jeho následky zřejmě podcenily.
Řípová se podle spisu chtěla stát jedinou dědičkou pozůstalosti po smrti o 20 let staršího manžela. Nepominutelní dědici by dostali jen takzvaný povinný díl. Závěť, která by jí to umožnila, podle spisu vytvořila ještě za manželova života, a to před 28. únorem 2020. Řípa zemřel v březnu 2021 ve věku 78 let. Kromě údajně falešné první závěti byly po Řípově smrti zjištěny, a to i při domovních prohlídkách, další tři Řípou sepsané závěti, v nichž rozdělení dědictví různě měnil.
Řípou vybudovaná skupina Karsit Group podniká ve výrobě autodílů, v hotelnictví, lázeňství a zemědělství. Roční obrat skupiny se v minulosti pohyboval v miliardách korun, zaměstnávala asi 1000 lidí. Hlavní část tržeb skupiny tvoří automobilová divize, mezi hlavní zákazníky patří koncern Volkswagen. Do skupiny patří i Lázně Velichovky na Náchodsku.
Řípová závěť podle spisu vyrobila tak, že na prázdný papír s manželovým vlastnoručním podpisem doplnila v horní polovině text závěti. Opatřit závěť zákonnými náležitostmi Řípové podle spisu pomohly další tři ženy. Mezi nimi účetní obce Lanžov, která měla oprávnění ověřovat podpisy. Zbývající dvě ženy podpisem závěti svědecky potvrdily její obsah jako Řípovu poslední vůli. Řípová pak podle spisu nechala závěť založit do notářské úschovy.
Obžalované u soudu shodně uvedly, že podpis závěti a ověřování podpisů se odehrály v kanceláři lázní ve Velichovkách 28. února 2020 za osobní účasti Řípy. Podle obžaloby je však Řípův podpis v ověřovací knize zfalšovaný. Posudek potvrzující zfalšování závěti obhajoba odmítla a zpochybnila jako nepřezkoumatelný s tím, že jej nelze použít jako důkaz. Řípova vůle je podle obhajoby v údajně falešné závěti stejná jako vůle ve čtvrté závěti, kterou vlastnoručně sepsal v únoru 2021.
K posudku soudce uvedl, že nemá žádné právní chyby a je v pořádku. Znalecký posudek potvrdil, že na závěti byl nejdříve podpis a dodatečně k němu byl přidán text závěti.
Na podvod se závětí se podle policie přišlo tak, že jeden z dědiců měl ponětí i o jiné závěti, která se následně našla při domovní prohlídce.
Škodu měla Řípová podle obžaloby způsobit dvěma synům Řípy z prvního manželství a své dceři, kterou měla s Řípou. Ze slov Řípové a dalších členů rodiny vyplynulo, že vztahy v rodině nebyly zdaleka harmonické. Synové podle ní proti nové Řípově rodině brojili. V minulosti Řípovi synové pracovali jako manažeři v holdingu Karsit.
Dcera Františka a Aleny Řípových Kamila Kaiserová u soudu uvedla, že otec chtěl, aby vše zdědila její matka, s níž firmu od 90. let minulého století vybudoval. Obdobně se vyjádřila i Alena Řípová. Naopak syn David Řípa u soudu uvedl, že pokračovatelem v otcově díle a v řízení Karsitu měl být podle otcova přání on. Uvedl, že soudem řešenou závěť považuje za absolutní podvod.
Z dat v obchodním rejstříku vyplývá, že jediným vlastníkem Karsit Group je Kamila Kaiserová.