![](https://i0.wp.com/i3.cn.cz/16/1739258073_P2025021101927.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Komerční prezentace Aktual.: 13.02.2025 01:07
Washington – Americký federální soud dal zelenou plánu prezidenta Donalda Trumpa ohledně finančních pobídek, které administrativa nabídla civilním federálním pracovníkům, pokud sami odejdou ze zaměstnání. Informovaly o tom v noci na dnešek agentury Reuters a AP. Soudce podle nich zamítl žalobu, kterou podaly federální zaměstnanecké odbory. Stanice CNN verdikt označila za významné vítězství Trumpovy administrativy, která své kroky hájí u soudů ve zhruba čtyřech desítkách sporů.
Federální soudce George O’Toole nejprve minulý týden plán vlády týkající se pobídek zablokoval do rozhodnutí o opodstatněnosti žaloby, kterou v této souvislosti podaly federální zaměstnanecké odbory. Učinil tak těsně před vypršením lhůty, kterou vláda původně zaměstnancům pro přijetí nabídky dala. Podle odborové organizace vládních zaměstnanců AFGE administrativa nabídkou porušila zákon a poskytla rozporuplné pokyny ohledně podmínek návrhu. Svaz upozornil, že Kongres pro program „odstoupení s odkladem“ nevyčlenil peníze.
Nyní stejný soudce dospěl k závěru, že odbory nejsou přímo programem dotčeny a proto jim chybí oprávnění k žalobě, napsala CNN.
Odbory zapojené do sporu podle Reuters bezprostředně neuvedly, zda se proti rozhodnutí odvolají, nebo zda využijí jiné možnosti. „Dnešní rozhodnutí je neúspěchem v boji za důstojnost a spravedlnost pro státní zaměstnance. Není to však konec tohoto boje,“ řekl Everett Kelly, předseda organizace AFGE, která zastupuje 800.000 federálních zaměstnanců. Rozhodnutí soudu se podle něj nezabývalo samotnou zákonností programu.
Naopak druhá strana verdikt přivítala. „Už není pochyb: program rezignace s odkladem je legální a zároveň cennou možností pro federální zaměstnance,“ reagoval Úřad pro personální řízení (OPM). Zájem o nabídku podle něj projevilo přibližně 75.000 pracovníků, což představuje asi tři procenta zaměstnanců.
Trumpova administrativa krátce po nástupu k moci nabídla asi dvěma milionům civilních pracovníků federální vlády, že když do stanoveného termínu podají výpověď, nebudou do 30. září muset fyzicky docházet na pracoviště a dostanou peníze odpovídající zhruba osmi měsíčním platům. Lhůta se po soudní intervenci prodloužila. Krok je považován za součást plánů vlády na drastické zeštíhlení federálních úřadů.
Plán je spojován s týmem miliardáře Elona Muska, který z pověření Trumpa vede tažení proti federální byrokracii a slibuje masivní úspory ve státních výdajích. Vzkaz, v němž byli federální pracovníci informováni o sporné nabídce, byl nadepsán stejnou frází jako sdělení adresované zaměstnancům sociální sítě X (kdysi Twitter), když ji Musk převzal v roce 2022.
Ve Spojených státech s každým dnem přibývají nové žaloby proti krokům prezidenta Trumpa a jeho administrativy, podle amerických médií je jich už více než 40. Odbory a demokratičtí prokurátoři podali několik dalších žalob proti Trumpově rychlé přeměně úřadů a dosáhli několika prvních úspěchů, napsal Reuters. V samostatné žalobě podané ve středu podle něj pět odborových svazů požádalo, aby soud zablokoval to, co označily za možné hromadné propouštění statisíců zaměstnanců, kteří se brání tlaku na přijetí pobídky.