Aktual.: 20.08.2024 13:48
Sezimovo Ústí (Táborsko) – Soud poslal strojírenskou firmu Kovosvit MAS Machine Tools ze Sezimova Ústí na Táborsku do úpadku. Vyplývá to z informací dnes zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Věřitelé mají nyní dva měsíce na přihlášení pohledávek. Přezkumné jednání nařídil Krajský soud v Českých Budějovicích na 12. listopadu, na stejný den svolal také schůzi věřitelů. Soud zahájil insolvenční řízení s firmou letos 17. dubna, návrh podala společnost Elektroprof, která se věnuje dodávkám a montážím v elektrotechnice. Insolvenčním správcem stanovil soud Lukáše Vlašaného. Podle starosty města Martina Doležala (Zelená pro město) končí firma, která byla po desetiletí symbolem Sezimova Ústí.
Kovosvit Machine Tools koupil v létě 2020 ruský investiční fond. Společnost má ekonomické problémy delší dobu. V roce 2022 skončila ve ztrátě po zdanění 167,2 milionu. O rok dříve měla ztrátu 134 milionů. Společnost přiznává závazky za více než miliardu korun. Firma od března neplatila mzdy zaměstnancům, kteří postupně podávali výpovědi a skoro všichni z 220 odešli.
Českobudějovický soud v usnesení z úterý 13. srpna společnosti neprodloužil moratorium, které jí tři měsíce zajišťovalo ochranu před všemi věřiteli. Společnost měla za tu dobu připravit reorganizační plán, podle soudu se tak nestalo. Návrh na reorganizaci firma podala o den později 14. srpna.
„Dlužník přistupuje k plánované reorganizaci s poctivým záměrem vypořádat se kolektivně se svými věřiteli, tak aby byli uspokojeni v maximální možné míře. Dlužník má za to, že v případě řešení jeho úpadkové situace reorganizací se věřitelům dostane vyššího uspokojení než v případě řešení úpadku konkurzem, a to zejména s ohledem na skutečnost, že majetková podstata dlužníka je předmětem zástavního práva ve prospěch zajištěného věřitele a zároveň v případě ukončení provozu závodu by došlo ke snížení hodnoty majetkové podstaty,“ uvedl mimo jiné Kovosvit MAS Machine Tools v návrhu na reorganizaci. Podle soudu předložil dlužník sice návrh na povolení reorganizace, reorganizační plán ale přiložen nebyl.
„Kovosvit býval nejvýznamnějším zaměstnavatelem ve městě. V 80. letech minulého století tam pracovaly tisíce lidí. Postupně se počet snížil na stovky a v posledních týdnech už asi můžeme hovořit jen o pár desítkách zaměstnanců, kteří ve firmě zůstali. Přesto konec Kovosvitu může znamenat pro některé naše občany traumatizující informaci, protože firma k městu po desetiletí patřila,“ řekl ČTK Doležal. Než se společnost dostala do ekonomických potíží, pracovaly tam ještě letos v dubnu více než dvě stovky lidí. Většina z nich ale postupně odešla. V podniku zůstaly asi tři desítky zaměstnanců.
Doležal dodal, že město by rádo od Kovosvitu koupilo část pozemku, který je před areálem. Sezimovo Ústí by díky tomu mohlo rozšířit silnici. „Jednali jsme o možnosti odkoupení dalších nemovitostí a pozemků v areálu, kde má třeba zázemí jednotka dobrovolných hasičů. Ale vše je otázka jednání a dalšího postupu v insolvenčním řízení,“ řekl.
Firma patřila do léta 2020 podnikateli Michalu Strnadovi, který ji pak za stovky milionů korun prodal ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund. Nový vlastník převzal firmu v roce 2020 i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů. Kvůli válce na Ukrajině přišla firma o všechny dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek.