Aktualizace: 29.02.2024 20:24
Praha – Soud poslal do vazby prezidenta Českého tenisového svazu (ČTS) Iva Kaderku a člena dozorčí rady svazu Vojtěcha Flégla, které policie stíhá za milionové podvody se státními sportovními dotacemi. Vyhověl tak návrhu státního zástupce, podle nějž by oba muži mohli na svobodě ovlivňovat svědky. Kaderkovi i Fléglovi hrozí až desetileté vězení. Trestnou činnost popírají.
Zbývající tří zadržené – tajemníka svazu Jakuba Fastra, šéfku ekonomického oddělení Hanu Baierovou a někdejšího předního deblistu Daniela Vacka, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče – policisté propustili a budou je stíhat na svobodě. Kaderku, Flégla a Baierovou viní policie podle Novinek.cz z dotačního podvodu a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Vacka stíhá rovněž za dotační podvod, Fastra za pomoc ke zjednání výhody se sazbou dva až osm roků odnětí svobody.
Kaderka ani Flégl se dnes u Obvodního soudu pro Prahu 7 k novinářským dotazům nevyjádřili, stručně za ně komunikovali jejich právní zástupci. Tenisový boss, který stojí v čele ČTS od roku 1998 a je také místopředsedou České unie sportu a prezidentem evropské federace Tennis Europe, se při příjezdu na neveřejné jednání maskoval kapucí. Oba muže přivedla i odvedla policejní eskorta. Šedesátiletý Kaderka si přímo v jednací síni podal proti rozhodnutí o vazbě stížnost, kterou bude řešit pražský městský soud. O čtyři roky mladší Flégl si ohledně stížnosti ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel Jednota Praha – Balkán. Jen za rok 2021 šlo o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku. Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun.
V usnesení o zahájení trestního stíhání, které získal server Novinky.cz, opírají kriminalisté svá zjištění mimo jiné o odposlechy. Jejich aktéři podle vyšetřovatelů konspirovali, například šeptali nebo si informace zřejmě psali na papír, aby nezazněly nahlas. Podstata machinací spočívala podle policie v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce i miliony korun za nadhodnocené nebo za zcela vymyšlené služby – za podíl na organizaci některých turnajů, za dopravu i stravování účastníků nebo na zajištění lékařské péče.
Policie v úterý obvinila vedle pěti lidí i stejný počet firem. Podle Novinek jsou to Sofos, Envibal, Český tenis, Smart Deal a Umpire Club Restaurant. Sofos je spojená s Vackem, ostatní společnosti s Fléglem. Všechny firmy čelí obvinění z dotačního podvodu.
Policisté v usnesení podle Novinek zmiňují i to, že Kaderka každý měsíc disponuje značnou hotovostí, ačkoliv uváděl, že si ze svazu za čtyři roky nevyplatil nic. Navíc oficiálně nevlastní žádnou nemovitost, počátkem loňského roku všechny převedl darovací smlouvou na manželku. Podle policie obvinění tušili, že se kolem nich stahuje smyčka poté, co se financování turnajů začali věnovat novináři. Rozhodli se proto údajně zpětně upravit některé smlouvy mezi ČTS a Orlem Balkán, přičemž Kaderka tuto akci pojmenoval Krunýř.