Komerční prezentace Aktual.: 21.02.2025 17:04

Ostrava – Žalobu, kterou podala ekologická organizace Děti Země proti územnímu rozhodnutí o stavbě přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku, je možné projednat, splňuje všechny potřebné náležitosti. Dospěl k tomu Krajský soud v Ostravě při vyřizování úvodních formalit a prostudování obsahu žaloby. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Igor Krajdl. Rozhodnuto o žalobě by mělo být nejpozději v květnu. Zda ovlivní zahájení stavby, zatím není jasné. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že podání žaloby považuje za další obstrukční krok ekologických aktivistů.

„Žalobce zaplatil soudní poplatek. Samotnou žalobu soudce shledal jako projednatelnou. I proto už soud oslovil ministerstvo životního prostředí. Nyní čekáme na vyjádření žalované protistrany,“ řekl Krajdl. Dodal že ministerstvo by se mělo vyjádřit v druhé polovině března. „Až budeme mít stanoviska obou stran, soud rozhodne. Rozhodnout může bez jednání. Pokud bude potřeba vyjasnit některé sporné otázky, nařídí jednání,“ uvedl.

Žalobu Děti Země podaly proti územnímu rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj. Předseda spolku Miroslav Patrik ČTK už dříve řekl, že se ministerstvo při vydání územního rozhodnutí nevypořádalo s jejich připomínkami. Organizace Děti Země podala 36 připomínek, do územního rozhodnutí byly zahrnuty tři. Navíc podle Patrika ministerstvo řádně nevypořádalo jejich připomínky k pěti závazným stanoviskům. „Snažíme se chránit životní prostředí. Podstatné je to, zda bylo rozhodnutí státu v souladu se zákonem. A od toho je soud, aby řekl, zda ano, či ne,“ doplnil Patrik.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová dnes uvedla, že ministerstvo v odvolacím řízení posuzovalo zákonnost a správnost rozhodnutí stavebního úřadu v Bruntále, a to v rozsahu odvolacích námitek. „Vypořádali jsme se se všemi námitkami spolku Děti Země a vycházeli jsme, jak nám to ukládá zákon, ze závazných stanovisek dotčených orgánů. Právě dotčené orgány posuzují, jestli je nutné námitky zapracovat do rozhodnutí, nebo nikoliv. V těchto konkrétních případech šlo především o orgány ochrany přírody a my se jejich rozhodnutím musíme řídit,“ uvedla.

Soudce může buď žalobu zamítnout a stavební přípravy budou pokračovat, nebo jí vyhoví a rozhodnutí ministerstva zruší. To se pak bude muset s připomínkami aktivistů znovu vypořádat. Zahrne je do územního rozhodnutí, nebo je zamítne s jinou argumentací.

O výstavbě přehrady se hovoří od roku 1997, kdy sever Moravy a Slezsko postihly ničivé povodně. O stavbě stát rozhodl v roce 2008, dosud ale nezačala. Podle posledních odhadů by se mělo začít stavět v roce 2027. Stavební práce by měly trvat pět let a stát asi devět miliard korun. Ministr Výborný už dřív odklady označil za chybu státu. Řekl, že úřady mohly rychleji rozhodovat. Stát podle něj selhal i v tom, že vytvořil prostředí, ve kterém se aktivisté a případně i předchozí představitelé obce Nové Heřminovy mohli odvolávat, a stavbu oddalovat. Přehrada má před povodněmi výrazně ochránit Krnov, Opavu a další obce na řece Opavě, které postihly záplavy naposledy loni v září.

Proti přehradě dlouhodobě vystupuje i Hnutí Duha Jeseníky. Jeho koordinátor Ivo Dokoupil ČTK řekl, že žalobu jako Děti Země podávat nebude. „Se stavbou přehrady nesouhlasíme a za ideální řešení považujeme suchou nádrž. I přes tyto výhrady bereme na vědomí rozhodnutí o výstavbě a k podání žaloby nepřistoupíme. Cílem nadále zůstává, aby výstavba vodního díla probíhala s maximální ohleduplností k přírodě a okolní krajině,“ řekl Dokoupil.

Podíl
Exit mobile version