Aktualizace: 19.02.2024 10:54
Haag – Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu dnes zahájí týdenní jednání, během něhož vyslechne argumenty pěti desítek států, aby se posléze vyjádřil k právním důsledkům izraelské okupace palestinských území. O postoj ICJ v této záležitosti požádalo v prosinci 2022 Valné shromáždění OSN. Stanovisko soudu bude sice nezávazné, agentura AP i tak označila toto jednání za „historické“.
Jako první dnes před ICJ vystoupil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, který označil chování Izraele vůči Palestincům za apartheid a obvinil Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Tam vede izraelská armáda od října válku proti hnutí Hamás v odvetě za jeho teroristický útok na Izrael.
Toto jednání ICJ nemá nic společného s kauzou, v níž viní Izrael z genocidy ve válce v Pásmu Gazy Jihoafrická republika. Stran stížnosti podané JAR loni v prosinci, v níž Pretoria rovněž žádala zastavení válečných operací v Gaze, ICJ minulý měsíc zatím jen vyzval Izrael, aby zabránil genocidě v Gaze a zajistil dostatečnou humanitární pomoc.
Dnes zahájené slyšení se soustředí na východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, které Izrael obsadil za války v roce 1967. Na těchto územích usilují Palestinci o svůj stát. Jen z Pásma Gazy se v roce 2005 Izrael na základě mírových dohod stáhl, loni po útoku Hamásu tam ale zahájil operaci proti Hamásu, který toto území násilím ovládl v roce 2007. Zatím není jasné, kdo bude tuto oblast ovládat po skončení války.
O postoj k právním důsledkům izraelské okupace palestinských území požádalo ICJ Valné shromáždění OSN, které na konci prosince 2022 schválilo rezoluci s tímto požadavkem. Pro se tehdy vyslovilo 87 zemí, proti hlasovalo 26 států, včetně USA, Británie, Německa či České republiky, a pět desítek zemí, včetně například Francie, se zdrželo. Hlasování se konalo krátce po nástupu koaliční izraelské vlády Benjamina Netanjahua, jejíž někteří krajně pravicoví členové podporují zábor palestinských území a rozšiřování židovských osad nejen na Západním břehu, ale i obnovení židovských osad v Pásmu Gazy.
Izrael rezoluci OSN z prosince 2022 kritizoval s tím, že žádný mezinárodní orgán nemůže rozhodnout, že „židovský národ je okupantem ve své zemi“. „Jakékoliv rozhodnutí soudního orgánu, který má mandát od morálně zruinované a zpolitizované OSN, je zcela nelegitimní,“ řekl tehdy po hlasování VS OSN izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan.
Jednání ICJ má skončit 26. února, kdy mají vystoupit s argumenty mimo jiné zástupci Turecka, Španělska či Ligy arabských států (LAS) a Organizace islámské spolupráce (OIC).
nob lcm