Aktualizace: 14.02.2024 18:54

Praha – Pražský městský soud znovu nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Skutek podle něj nebyl trestným činem. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají. Bývalý premiér dlouhodobě označuje kauzu za politicky motivovanou, ČTK po vyhlášení rozsudku napsal, že má z rozhodnutí radost. Státní zástupce Jaroslav Šaroch i advokáti předsedy Babiše a Nagyové si ponechali lhůtu na případné odvolání. Pokud by ho podali, případem by se znovu zabýval odvolací vrchní soud.

Předseda trestního senátu Jan Šott novinářům po jednání vysvětlil, že vina obžalovaných nebyla bez pochybností prokázána. Podezření policie podle něj bylo oprávněné, důkazy, které byly nepřímé a mohly nasvědčovat protiprávnímu jednání, ale netvořily ucelený řetězec, který by vyvrátil obhajobu obžalovaných. Policie podle Šotta odvedla pečlivou práci a i státní zástupce se podle něj případem zabýval velmi zodpovědně, i když se s ním trestní senát v některých otázkách neztotožnil.

Šott zároveň odmítl, že by Babišovo stíhání souviselo s politikou. „Na základě toho, co mám k dispozici, jsem žádné politické tlaky či politické záležitosti neviděl,“ řekl soudce. Ve spise podle svých slov nezaznamenal ani jakoukoli účelovost či snahu Babišovi uškodit.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v obžalobě tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Vyplacením dotace podle obžaloby vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda 49,9 milionu korun.

Šaroch pro Babiše i Nagyovou navrhoval tříleté podmínky se zkušební dobou na pět let. Babišovi by podle něj měly soudy uložit také peněžitý trest deset milionů korun, Nagyové pak 500.000 korun. Po vyhlášení rozsudku si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Pokud by ho podal, případem by se znovu zabýval odvolací vrchní soud.

Státního zástupce překvapila rychlost vynesení verdiktu, městský soud se totiž začal případem znovu zabývat dnes ráno. Dá se z toho podle něj usuzovat na to, že byl rozsudek pravděpodobně předem připravený. Šott ale upozornil, že je běžné, že soudní senáty diskutují případy předběžně, například u odvolacích soudů je rozhodnutí ve věci ve stejný den obvyklé.

Podle obhájců obou obžalovaných dnešní doplnění dokazování výpovědí svědka a dvou znalců v případu nic nezměnilo. Navrhovali, aby pražský městský soud rozhodl stejně jako loni v lednu a aby oba obžalované osvobodil. Babišův obhájce Eduard Bruna novinářům řekl, že se proti rozsudku zřejmě odvolávat nebude.

Babiš dnes v závěrečné řeči označil obžalobu za lživou, odmítl spáchání jakéhokoliv trestného činu. Zopakoval, že důvodem vyčlenění Čapího hnízda z holdingu Agrofert byla realizace projektu jako rodinného podniku. Spolu s Nagyovou se z vyhlášení rozsudku omluvili. Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, který bývalý premiér v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Babiš dnes také připomněl, že firma v roce 2018 spornou dotaci vrátila.

Premiér Petr Fiala (ODS) rozsudek respektuje. Babiše musíme porážet ve volbách, což se nám daří, uvedl ve vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí vlády Lucie Ješátková. Podle předsedy Pirátů, vicepremiéra Ivana Bartoše se ukázalo, že slova o politickém procesu byly jen lži a Babiš by se za ně měl omluvit. Rozhodnutí soudu ale také respektuje, stejně jako předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf poslanců SPD a místopředseda hnutí Radim Fiala.

Podíl
Exit mobile version