Komerční prezentace Aktual.: 16.09.2024 14:45

Praha – Na zahájení projednávání kauzy stamilionových daňových úniků ČKD Praha DIZ dorazilo k soudu 17 z 21 obžalovaných včetně někdejšího majitele strojírenské firmy, miliardáře Petra Speychala. Nepřítomní souhlasili s tím, aby soud jednal bez nich, a proces tak dnes mohl začít. Státní zástupkyně trvá na tom, že obžalovaní tvořili organizovanou zločineckou skupinu a prostřednictvím fiktivního řetězce firem a podvržených faktur připravili stát o nejméně 847 milionů korun. Speychal vinu od počátku odmítá.

Obžaloba je natolik obsáhlá, že dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová dnes neobvykle – se souhlasem obhájců – u soudu přednášela jen její část. Ohledně dalších desítek stran, které obsahují tabulky s fakturami, odkázala na písemné znění dokumentu. Zhruba v polovině čtení, jež zabralo několik hodin, se nechala vystřídat kolegou z pražského vrchního státního zastupitelství.

Celkem 18 obžalovaných viní obžaloba z toho, že ve prospěch organizované zločinecké skupiny krátili ve velkém rozsahu daně, a to ve zdaňovacích obdobích let 2011 až 2014. Jmenovitě to tvrdí o Speychalovi, jeho blízkém spolupracovníkovi Petru Gregorovi, tehdejší finanční ředitelce holdingu ČKD Soně Vladařové, Speychalovu nástupci v čele firmy Robertu Wolfovi, vedoucích manažerech DIZ Vlastimilu Ouřadovi, Karlu Kloboučníkovi a Ondřeji Kohoutovi či advokátovi Pavlu Kačírkovi. Na činnosti skupiny se podle obžaloby dále podíleli i Bohdana Mocíková, Lenka Šindelářová, Miroslav Polách, Jiří Lojka, Patrik Svoboda, Miloslav Svoboda, Aleš Večeřa, Petr Kos, Ladislav Žížala a Karel Kopejska.

Sedm obžalovaných – Speychal, Gregor, Šindelářová, Lojka, Jan Kutiš, Monika Kutišová a Tomáš Kadlec – pak podle státní zástupkyně legalizovalo výnosy z trestné činnosti.

Podle státní zástupkyně obžalovaní zařazovali do účetnictví DIZ vymyšlené faktury za různé zboží a služby, a to jménem firem, které v reálu vlastnil a ovládal Speychal či Gregor prostřednictvím nastrčených bílých koní. Tyto společnosti neměly až na výjimky žádné zaměstnance ani odborné zázemí, výrobní ani finanční prostředky. Registrované sídlo bylo často virtuální. Představitelé firem byli do funkcí jmenováni pouze formálně za několik tisíc korun, tvrdí obžaloba. Rolí několika desítek těchto údajných bílých koní se bude soud zabývat zvlášť v samostatné větvi případu.

Státní zástupkyně vyčíslila, že skupina zkrátila daň z přidané hodnoty o zhruba 438 milionů korun a daň z příjmu právnických osob o dalších 408 milionů. Firma je nyní v konkurzu.

Vzhledem k velkému počtu obžalovaných a jejich advokátů svolal předseda senátu pražského městského soudu Miroslav Rákosník hlavní líčení do kapacitně vhodnějšího Justičního areálu Na Míčánkách. Termíny zatím stanovil do ledna příštího roku. Obžalovaným dnes řekl, že vzhledem k časové náročnosti procesu nebude trvat na jejich osobní přítomnosti při jednání.

Policie po zahájení stíhání uváděla, že obviněným hrozí za daňové úniky pět až deset let vězení. Trestní zákoník ale stanoví, že u trestného činu spáchaného ve prospěch organizovaného gangu se horní hranice sazby zvyšuje o třetinu a trest se ukládá v horní polovině takto stanovené sazby.

Speychala, který je bývalým majitelem hokejové Sparty či basketbalového Nymburku, zadržela policie v souvislosti s údajným krácením daní už v roce 2014, tehdy ho ale propustila bez obvinění. O dva roky později provedli protikorupční policisté razii přímo v sídle ČKD Praha DIZ, ani tehdy ale nikoho neobvinili. Po zahájení stíhání v roce 2018 chtělo státní zastupitelství Speychala poslat do vazby, soud tomu ale nevyhověl.

Podíl
Exit mobile version