Komerční prezentace Aktualizace: 27.02.2024 12:51
Praha – Obvodní soud pro Prahu 7 začal projednávat případ Jakuba Netíka, který čelí obvinění z vyhrožování ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), dalším politikům nebo také bývalému radnímu České televize Zdeňku Šarapatkovi. Netík vinu odmítl, řekl, že nikomu násilím nevyhrožoval. Žalobkyně pro něj navrhuje podmíněný trest. Hlavní líčení bude pokračovat ve druhé polovině dubna.
Netík podle státní zástupkyně Jany Behenské loni v září na protivládní demonstraci prohlásil, že Rakušan a vláda budou viset. „Rakušane, vládo, prezident Putin zná viníky. A stejně jako on visel tam na té na budově, tak i vy všichni vlastizrádci tohoto národa, kteří adorujete fašismus v této zemi, budete taky viset,“ řekl Netík s odkazem na obraz ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, který byl na budově ministerstva vnitra na Letné vyvěšený předloni v říjnu.
Že budou různí politici, ale i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nebo Šarapatka „viset“, pronesl Netík podle žalobkyně i v několika videích na sociálních sítích, případně to napsal ve zveřejněných příspěvcích.
Behenská muže viní z vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a z nebezpečného vyhrožování. V jednom případě se také podle ní muž dopustil hanobení národa kvůli svým výrokům o Ukrajincích. Netíkovi státní zástupkyně navrhla podmíněný trest 21 měsíců ze zkušební dobou na 42 měsíců. Muži hrozí podle trestního zákoníku až tříleté vězení.
Netík před soudem řekl, že nikomu násilím nevyhrožoval. Uvedl, že výrok myslel doslova – nešlo tedy podle něj o hrozbu oběšením, ale o vyjádření toho, že i podobizny politiků a dalších lidí budou na nějakém obraze či plakátu vyvěšené. Zopakoval, že současná vláda podle něj adoruje nacismus a fašismus, vyjadřoval se i k domnělé trestné činnosti Ukrajinců v Česku. Tvrdil také, že se Šarapatkovi za výrok ve videu omluvil.
Šarapatka, který vypovídal jako svědek, to ale dnes popřel. Uvedl také, že Netíkovi příznivci jeho výroky jako výzvu k násilí pochopili, chodily mu kvůli ní výhrůžky.
Netíka dnes k soudu přišlo podpořit asi 15 lidí, někteří z nich si na krk pověsili cedule s článkem Ústavy ČR, který se týká svobody projevu. Po jednání se dostali do konfliktu s redaktorkou České televize, která kladla dotazy Netíkovi a jeho obhájci, lídrovi uskupení Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřichu Rajchlovi. Konflikt zklidnila justiční stráž.
Soudce obvodního soudu Michal Prokop hlavní líčení odročil na 23. dubna, kdy plánuje provést další důkazy. S vynesením rozhodnutí také musí počkat na pravomocný rozsudek v dalším Netíkově případu, kde je muž podle serveru iDNES.cz viněn z veřejného schvalování a ospravedlňování zločinu proti míru. Okresní soud v Litoměřicích mu loni v prosinci nepravomocně uložil patnáctiměsíční podmínku. Netík se podle serveru proti rozsudku odvolal.