Komerční prezentace Aktualizace: 2.04.2024 11:19
Praha – Městský soud v Praze minulý týden zamítl žalobu Česko-Slovenské filmové databáze (ČSFD), která se bránila snaze Kinoboxu přetáhnout na svůj web recenzenty ČSFD a jejich dřívější hodnocení filmů. Podle soudu je to přípustná forma konkurenčního boje, protože šlo jen o kopii dat a recenze na ČSFD zůstanou. Rozsudek není pravomocný a do definitivního rozhodnutí zůstává v platnosti předběžné opatření, které Kinoboxu brání v přetahování recenzí z ČSFD. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN).
Podle HN Kinobox nabídl svým uživatelům, kteří mají účet i u ČSFD, aby své recenze a hodnocení, která za uplynulých více než 20 let zveřejnili na stránkách konkurence, dali i na web Kinoboxu. Ten pak spustil aplikaci, jejímž prostřednictvím uživatelé mohli požádat ČSFD o předání svých dat do Kinoboxu s tím, že recenze jsou jejich vlastním dílem, a tedy jejich osobními daty. Podle směrnice GDPR, tedy o ochraně osobních údajů, jsou tato data přenositelná a ten, kdo je spravuje, má povinnost jim je na žádost předat. Vyřízením takového předání lze přitom i někoho pověřit, připomněl list.
ČSFD se po nárůstu žádostí o vydání svých dat začala podle deníku bránit a podala žalobu na ochranu proti nekalé soutěži. Současně požádala i o předběžné opatření.
HN uvedly, že soudní senát v čele s Tomášem Bělohlávkem dal v kauze za pravdu Kinoboxu a žalobu ČSFD zamítl. ČSFD ale vyhověl ohledně žádosti o předběžné opatření a Kinobox musel nabídku importu dat ze svých stránek odstranit do doby, než soud rozhodne o samotné žalobě.
Kinobox vznikl v roce 1993, kdy jeho typická znělka začala v České televizi každý týden uvádět přehled filmových novinek. Ve své době nejsledovanější pořad ČT2 v roce 2009 přešel na internet. V roce 2020 koupil web od producenta a režiséra Petra Vachlera vlastník společnosti Livesport Martin Hájek.
Internetové stránky ČSFD založil v roce 2001 slovenský podnikatel Martin Pomothy.