Komerční prezentace Aktual.: 17.02.2025 15:41

Praha – Soudcovská unie ocenila, že prezident Petr Pavel vetoval platovou novelu. Z ústavního hlediska nemůže zákon obstát a je na Parlamentu, zda otázku dokáže vyřešit věcně, řekl ČTK šéf unie Libor Vávra. Hranice ohledně platu soudců – a od nich se odvíjejících platů státních zástupců – podle něj loni jasně definoval Ústavní soud (ÚS) a od té doby se ekonomicky ani jinak nic nezměnilo, takže není důvod k jinému upravení platů. Šéf Unie státních zástupců Tomáš Foldyna doplnil, že veto dává Sněmovně možnost vrátit se k podstatě původního platového automatu. Prezidentské veto vítá také opoziční hnutí ANO, podle Pirátů se veto dalo očekávat. Premiér Petr Fiala (ODS) s výhradami prezidenta v zásadě souhlasí. Nevěří ale, že by bylo možné dojednat lepší znění.

Vetovaná novela zvyšuje letošní platy vrcholných politiků skoro o sedm procent, soudcům a státním zástupcům mají prakticky stagnovat. V průvodním dopisu, kterým Pavel své rozhodnutí zdůvodnil, dal za pravdu argumentům justičního grémia, Soudcovské unie i Unie státních zástupců. Zmínil, že novela se ohledně letošního stanovení platové základny soudců nevypořádala s loňským nálezem ÚS. Poukázal také na její nežádoucí retroaktivitu, tedy zpětnou účinnost. Uvedl, že platy ústavních činitelů by měly být dlouhodobě závislé pouze na výkonnosti ekonomiky a platové a mzdové hladině v celé společnosti.

Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Vávra připomněl, že pravidlo ohledně výpočtu soudcovských platů je nastavené od roku 1995. „Platy by měly být závislé na něčem, co je objektivní a nepodléhá krátkodobému politickému zájmu. Průměrná mzda v národním hospodářství je objektivní fakt, protože ho významně ovlivňuje situace soukromého sektoru,“ řekl.

Novelu dostane k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat. Rozhodnutí Sněmovny se nyní představitelé justice podle Vávry nebudou snažit ovlivnit. „To už bychom vstupovali do politického boje. Snažili jsme se všechny naše argumenty říct jak představitelům vlády, tak celé řadě poslanců. Oslovovali jsme následně dopisem každého ze senátorů a justiční grémium pana prezidenta. Čili naše argumenty jsou vcelku známé a musíme s pokorou vyčkat politického rozhodnutí,“ podotkl. „Nelze přehlédnout to, že jak se blíží doba voleb, tak se pro politiky prostor na věcná řešení zmenšuje. Ale je to jejich odpovědnost,“ uzavřel.

„Skutečně si vážím toho, že pan prezident využil své oprávnění a vetoval návrh zákona, který vykazuje výrazné rysy protiústavnosti a popření principů právního státu,“ napsal ČTK šéf Unie státních zástupců Foldyna. Uvedl, že novela je ve své stávající podobě nejen v rozporu s ústavou, ale také nesystémová.

„Největší chybou je, že platový automat neměl vlastně ani možnost prokázat svou funkčnost, neboť je do něj neustále zasahováno. Parametry jeho nastavení byly přitom v době jeho přijetí přiměřené a spravedlivé,“ podotkl státní zástupce. Doufá v to, že Sněmovna veto nepřehlasuje. „Nedává žádný smysl, aby bylo do platů soudců, státních zástupců, ale i politiků pořád dokola zasahováno,“ dodal.

Fiala: S výhradami k platové novele souhlasím, dojednat lepší řešení ale nejde

Premiér Fiala v zásadě souhlasí s výhradami prezidenta Pavla, kvůli kterým se hlava státu vetovala platovou novelu. Návrh je výsledkem velice komplikovaného schvalovacího procesu, na kterém se podepsala i nekonstruktivní opozice, sdělil Fiala ČTK. Nevěří proto tomu, že by v současnosti bylo možné dojednat lepší znění.

Pavel kritizoval to, jak se zákonodárci vypořádali s nálezem Ústavního soudu (ÚS), na který má přijatý zákon reagovat. Vadí mu nežádoucí retroaktivita i fakt, že novela je opět jen přechodným řešením. „S výhradami pana prezidenta v zásadě souhlasím. Řadu z nich jsem v uplynulých měsících opakovaně veřejně vyjádřil,“ uvedl Fiala. Nedokáže si však představit, že by nyní bylo možné dojednat a schválit lepší řešení. „Návrh je výsledkem velice komplikovaného procesu, na němž se mimo jiné podepsala i zcela nekonstruktivní opozice,“ konstatoval.

Předseda koaličních lidovců Marek Výborný prezidentovo rozhodnutí respektuje. „Bohužel tím samotný problém neřeší. Dlouhodobě tvrdím, že politici si nemají rozhodovat o svých platech. A jakkoli jsme to opakovaně zásahy porušovali, tak by bylo třeba tuto praxi ukončit a platy by měly klesat či růst podle platů ve veřejné sféře,“ míní. Nyní bude rolí šéfů klubů ve Sněmovně, aby jednali o většině k přehlasování veta, nebo o nové definitivní úpravě respektující nález ÚS, dodal.

Sněmovna se musí pokusit veto prezidenta přehlasovat, sdělil ČTK předseda STAN a vicepremiér Vít Rakušan. „Osobně to vnímám jako ponaučení, že do fungujícího systému, kde jsou platy jasně navázány na výkon ekonomiky, se nemá ani navzdory tlakům populistů sahat,“ dodal.

ANO uvítalo Pavlovo veto platové novely, podle Pirátů se dalo očekávat

Opoziční hnutí ANO vítá rozhodnutí prezidenta Pavla vetovat novelu o platech veřejných činitelů. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová se nediví, že se Pavel odmítl podílet na chaotickém řešení vlády. Kabinet ho připravil pozdě, špatně a v rozporu s nálezem Ústavního soud (ÚS), napsala Schillerová ČTK. Podle pirátského poslance a bývalého šéfa strany Ivana Bartoše se veto dalo čekat. Vadí mu, že se nepodařilo prosadit systémové řešení.

„Nedivím se, že se prezident odmítl podílet na chaotickém řešení, které Fialova vláda připravila nejen pozdě, ale také špatně a navíc v rozporu s nálezem ÚS. Přestože jeho nález ohledně platů soudců je z května, Fialova vláda na něj reagovala až na podzim po krajských volbách, a to navíc způsobem, který ho vůbec nerespektoval,“ napsala ČTK Schillerová. Kabinet v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) podle ní nese plnou zodpovědnost za vzniklý chaos.

Další místopředseda ANO Robert Králíček na síti X napsal, že snad poprvé cítí, že Pavel poslouchá opozici a experty. „Vetování zákona, který zvyšuje platy politiků a soudců, je pro mě první jiskřička naděje, že žijeme v zemi, kde prezident není jen stroj na podpisy,“ míní.

Šéf opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura ČTK napsal, že Pavel nevetoval zákon kvůli jeho nemravnosti. „Ale proto, že návrh nepřidával soudcům tak, jak by podle Ústavního soudu měl. Jinými slovy v rozhodování prezidenta nehrál roli názor občanů, ale rozhodla soudcovská lobby,“ uvedl. Připomněl návrh SPD zmrazit platy politiků na pět let.

Bartoš ČTK napsal, že se rozhodnutí dalo očekávat. „Proto jsme s Piráty navrhovali systémové změny, ale pirátské návrhy byly zamítnuty,“ uvedl. Každoroční debaty o platech politiků a dalších ústavních činitelů považuje za únavné. „Jen odvádějí pozornost od skutečně důležitých témat. Upřímně bych si přál, aby ministři Jurečka a (ministr spravedlnosti Pavel) Blažek (ODS), kteří věděli, že jsou v zákoně chyby, dokázali stejně vášnivě bojovat i za dostupné bydlení, které už půl roku leží ve Sněmovně ladem,“ dodal.

Podíl
Exit mobile version