Aktualizace: 24.01.2024 18:34

Praha – Soutěž o nejlepší sportovní fotografii loňského roku vyhrál volný fotograf Pavol Tomaškin. Uspěl se snímkem argentinského motocyklového jezdce Luciana Benavidese z Rallye Dakar a získal cenu, která nese jméno bývalého předního československého fotografa Jaroslava Skály. Pořádající Klub sportovních novinářů (KSN) dnes vyhlásil výsledky na vernisáži výstavy fotografií v pražských Nových Butovicích.

Soutěž o sportovní fotografii roku navazuje na obnovenou tradici výročních přehlídek, založenou legendami novinářské fotografie v roce 1971. Mezi lety 2001 až 2017 se nevyhlašovala.

Hlavní cena nese Skálovo jméno od loňského roku. Celkový vítěz Tomaškin podle pětičlenné poroty na snímku s Benavidesem skvěle zachytil prostředí i atmosféru rallye a sportovní výkon jednotlivce v souboji s masou pouštního písku.

KSN na vernisáži vyhlásil i výsledky jednotlivých kategorií. Dvě první místa získal Petr Nosek z agentury AP (Individuální sporty a Portrét), dalšími vítězi jsou Michal Beránek z deníku Sport (Kolektivní sporty), držitel hlavní ceny Tomaškin (Motorismus) a Radek Kašík z mtbiker.cz v nové kategorii pro mladé fotografy do 23 let.

S fotografiemi za loňský rok se do soutěže přihlásilo 62 autorů, kteří zaslali celkem 655 snímků. Nejvíc fotografií bylo v kategorii Individuální sporty (228), pak Kolektivní sporty (213) a Motorismus (104). Přehlídka bude k vidění v galerii Czech Photo Centre v Nových Butovicích do 10. března. Třicátý ročník soutěže byl vyvrcholením oslav loňského 100. výročí založení Klubu sportovních novinářů.