Komerční prezentace Aktual.: 4.11.2024 18:57
Madrid – V okolí španělské Valencie dnes pokračuje pátrání po obětech nejhorších bleskových záplav v novodobé historii země, při nichž zemřelo nejméně 218 lidí. O nálezu zatím posledního těla osoby, které strhla voda, večer informovala armáda. Španělská vláda, která čelí sílící kritice od místních obyvatel, vyšle do oblasti 7500 vojáků na pomoc s pátráním a úklidem zasažených oblastí, informují média. Další bouře dnes zažívá severněji ležící Katalánsko, letiště v Barceloně kvůli přívalovým dešťům zrušilo či odložilo na 50 letů, pod vodou je několik silnic.
Hasiči a záchranáři pátrají ve Valencii a okolí po možných obětech zejména v podzemních garážích u nákupních center, kde velká voda uvěznila stovky automobilů. Rozsáhlou pátrací akci provádějí zejména v u obchodního centra Bonaire nedaleko valencijského letiště. Podle listu El País se šířily zprávy o tom, že tam může být až několik stovek mrtvých, podle ministerstva vnitra však zatím záchranné týmy nenašly žádné oběti. Podle záběrů televize RTVE projíždějí hasiči a policisté garáže stále zaplavené téměř metrem vody na člunech, pracovali tam také potápěči a používali drony. Prohlédli již zhruba pět desítek zaplavených automobilů, aniž by objevili jediného člověka. Zatopená podzemní část garáží má přibližně 1500 parkovacích míst, uvedla televize.
Armáda již do oblasti vyslala 5000 vojáků a ministryně obrany Margarita Roblesová dnes rozhlasové stanici RTE řekla, že je bude následovat dalších 2500 příslušníků armády. Do regionu také míří vojenská loď se stovkou námořníků a několik kamionů s vodou a potravinami.
„Na začátku jsme nachystali márnici pro 100 obětí, ale velmi rychle jsme pochopili, že to nebude stačit. Teď jsme připraveni na 400 těl,“ uvedl dnes večer na tiskové konferenci velitel vojenských záchranářů Javier Marcos. Nasazení vojáci podle něj dělají co je v jejich silách. Ve dvanáctihodinových směnách jich je nasazeno 6600, dnes večer jich bude 7800 a další jim pomáhají s logistikou, píše agentura EFE.
V ulicích je nejen bahno, ale podle odhadů až 100.000 zaplavených nepojízdných aut, odtahové služby začaly s jejich přesunem na vrakoviště. Pojišťovny už přijaly na 46.000 žádostí o odškodnění, uvedlo podle agentury EFE ministerstvo hospodářství. K čištění ulic používají vojáci i obrněné transportéry s radlicí.
Místní obyvatelé obviňují úřady v Madridu stejně jako samosprávu z toho, že je včas nevarovaly před hrozící katastrofou. Mnoho lidí blesková povodeň zastihla při cestě z práce či z nákupů, aniž měli o riziku tušení. Hněv místních obyvatel pocítil v neděli premiér Pedro Sánchez, na něhož při návštěvě postižených míst házeli lidé bláto a kamení a ochranka jej po přímém zásahu musela odvést. Podobně dopadl i král Felipe VI. s manželkou, kterým se po několika desítkách minut hlasitých slovních útoků podařilo krátce s několika místními promluvit a slíbit další pomoc.
Po povodních je v oblasti komplikovaná doprava, na hlavních tazích kolem Valencie se dnes podle médií tvořily fronty v celkové délce až 30 kilometrů. Tisíce školáků v regionu Valencie zůstaly doma, město nechalo uzavřené školy.
Školy a univerzity dnes zavřely brány i v Barceloně, kterou od dopoledne sužují přívalové deště. Meteorologové v Katalánsku vyhlásili druhý nejvyšší stupeň varování před bouřemi, pro oblast Barcelony dokonce stupeň nejvyšší. Letiště El Prat zrušilo či odložilo pět desítek letů, uzavřen byl mimo jiné silniční tunel vedoucí k terminálu a několik dalších silničních úseků v Barceloně a okolí, kde ve vodě uvázlo několik automobilů. Úřady poslaly na mobily varování před nebezpečím bouří obyvatelům oblasti Baix Llobregat, kde žije na 800.000 lidí.
Bouře již dnes přinesly na několik míst i krupobití, hasiči vyjíždějí k desítkám zásahů, avšak vážnější následky se podle předpovědí nečekají. V oblasti Valencie podle meteorologů původní varování odpoledne pominulo a obyvatelé se nemusejí obávat dalších silných dešťů.