Španělská vláda o tomto tématu opět jednala se zástupci autonomních oblastí. Televize RTVE uvedla, že většina španělských autonomních regionů už používání mobilních telefonů ve školách nějak reguluje. Jediný region, který se rozhodl nechat případná omezení na jednotlivých školách, je podle deníku El País Baskicko.
První autonomní oblast, která zavedla zákaz používání mobilních telefonů ve třídách na prvním stupni základní školy, byla v roce 2014 Kastilie-La Manche. Následovaly ji Galicie (v roce 2015) či madridský region (v roce 2020). V posledních dvou měsících přijaly omezení používání mobilních telefonů ve školách také Andalusie, Murcia, Kanárské ostrovy či Aragonie. Katalánsko regulaci zavede od příštího školního roku. V těchto oblastech platí zákaz ve školkách a na prvním stupni základní školy, pro druhý stupeň mají regiony různě přísná omezení.
Obecně také platí, že mobilní telefony mohou žáci se svolením učitele používat při výuce, výjimku mají také děti, které je potřebují ze zdravotních či rodinných důvodů.
Autonomní regiony ve Španělsku si samy stanoví pravidla v některých oblastech, včetně školství. Pro dvě autonomní města Ceutu a Melillu, která leží v Africe, stanoví školní pravidla centrální španělská vláda, uvedla RTVE.
Omezení používání mobilních telefonů ve školách zavedla už řada zemí, například Francie v roce 2018 schválila jejich úplný zákaz. Francouzští žáci a studenti nesmějí mobilní přístroje používat nejen v hodinách, ale ani o přestávkách. Zákaz platí plošně na půdě školy a také na akcích školou organizovaných mimo vlastní školní areál a vztahuje se na všechna zařízení s přípojením na internet, tedy nejen mobily, tablety či chytré hodinky. Do skupiny takových zařízení lze zařadit navíc i některé fotoaparáty či herní konzole. V zákoně jsou uvedeny i výjimky ze zákazu včetně například možnosti používat mobilní zařízení v případě, že bude potřeba při výuce. Výjimku mají i handicapované děti.
Od začátku letošního roku pak platí plošný zákaz užívání mobilních telefonů, tabletů a chytrých hodinek mimo jiné také pro žáky v Nizozemsku, a to i na středních školách. Na některých školách platí zákaz už od loňského září. Podobné zákazy platí už několik let třeba v Itálii či některých spolkových zemích Německa.
Problematikou mobilů v rukách žáků a studentů se zaobírají i české školy. Rozhodnutí, zda na školní půdě mobily zakázat nebo alespoň omezit, je přitom na vedení každé školy. Mezi učiteli však nepanuje v této problematice jednoznačná shoda, řada z nich totiž využívá k výuce i internet v mobilu. V případě českých rodičů je ovšem poměrně jasno. Podle průzkumu agentury Ipsos uskutečněného v roce 2018 pro T-Mobile by totiž většina z nich uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné při testech a prohlubují sociální rozdíly.
Agentura OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu UNESCO loni vyzvala, aby se jednotlivé státy zamyslely nad používáním moderních technologií ve školách. Nadměrné používání smartphonů podle zprávy o technologiích ve vzdělávání negativně ovlivňuje výuku i schopnost dětí soustředit se. Školy by tato zařízení měly zakázat či alespoň omezit.