Komerční prezentace Aktual.: 23.10.2024 23:17

Manchester – Fotbalisté Sparty utrpěli ve třetím utkání ligové fáze Ligy mistrů na hřišti Manchesteru City debakl 0:5 a poprvé nebodovali. Papírově největšího favorita soutěže poslal do vedení už ve třetí minutě Phil Foden. Domácí definitivně rozhodli třemi brankami v rozmezí 58. až 68. minuty, kdy se mezi dvě trefy Erlinga Haalanda vměstnal gól Johna Stonese. V závěru skóroval z penalty Matheus Nunes.

Pražané prohráli o pět branek poprvé od března, kdy v osmifinále Evropské ligy podlehli jinému anglickému týmu Liverpoolu na jeho stadionu 1:6. V novém formátu Ligy mistrů mají čtyři body za vítězství 3:0 nad Salcburkem a remízu 1:1 ve Stuttgartu. „Citizens“ si polepšili na sedm bodů po úvodní domácí remíze 0:0 s Interem Milánem a triumfu 4:0 na Slovanu Bratislava.

Svěřenci španělského trenéra Pepa Guardioly neprohráli v soutěži 26 utkání za sebou, čímž vytvořili nový rekord, jímž se osamostatnili od městského rivala United. Na Etihad Stadium od září 2018 neprohráli v Lize mistrů dokonce 33 zápasů, čímž vylepšili anglický rekord.

Guardiola udělal oproti nedělní výhře 2:1 ve Wolverhamptonu pět změn v sestavě, nechyběl v ní ale Haaland. Naopak se musel obejít bez zraněných opor Walkera či De Bruyneho. Právě Foden už po dvou a půl minutách otevřel skóre. Anglický reprezentant prošel kolem Laciho a Kairinena a přízemní střelou na zadní tyč překonal Vindahla. Skóroval také v minulém utkání LM proti Slovanu. V 10. minutě se dánský brankář vyznamenal proti Haalandově hlavičce.

Nadále se podle očekávání hrálo na jednu branku, domácí měli drtivé držení míče. Další příležitost si vypracovali v 26. minutě, stoper Vitík ale po Haalandově hlavičce odvrátil míč do nebezpečí a z následného protiútoku Birmančevičovu přízemní střelu na zadní tyč vytáhl gólman Ortega, který nahradil jedničku Edersona, na roh. V 36. minutě Vindahl zastavil Fodenovu ránu zpoza šestnáctky. V závěru úvodního dějství střelec první branky z podobné pozice minul.

Domácí zvýšili necelé dvě minuty po přestávce, zakončující Aké však při dorážce zahrál rukou, a proto branka neplatila. Další možnost se naskytla Haalandovi, jenže Vindahl jeho hlavičku vyrazil. Historicky nejlepší střelec norské reprezentace se dočkal v 58. minutě, a to po nevídaném zakončení. Savinho se zbavil Ryneše, odcentroval, Haaland zády k brance ve vzduchu nastavil patu a skákavý míč doputoval za Vindahla.

Za dalších šest minut přidal třetí zásah domácích po Nunesově centru Stones, který rozhodl o nedělním triumfu ve Wolverhamptonu. Nepovedenou desetiminutovku hostů završil po rychlé kombinaci střelou k tyči Haaland. V soutěžní sezoně zaznamenal už třináctou trefu.

Navzdory jasnému výsledku zhruba 1700 sparťanských příznivců nepřestalo fandit. Po drtivou většinu zápasu se na jinak ztichlém stadionu starali o atmosféru. V 87. minutě sparťan Preciado ve vápně nedovoleně zastavil Nunese a sám faulovaný hráč z následné penalty stanovil konečný výsledek.

Sparta vyhrála jediný z posledních 19 pohárových duelů s anglickými soupeři, na jejich hřišti nezvítězila od listopadu 1983 podesáté za sebou. V LM ji ještě čekají Brest, Atlético Madrid, Feyenoord Rotterdam, Inter a Leverkusen.

Manchester vyhrál i třetí pohárový zápas s českým týmem, v sezoně 2013/14 dvakrát zdolal v LM Plzeň. Guardiolův tým doma od předloňského prosince neprohrál 51 soutěžních duelů v řadě.

Hlasy po utkání:

Lars Friis (trenér Sparty): „Dnes to bylo velmi těžké proti nejlepšímu týmu na světě. S první půlí jsem byl spokojený, měli jsme pološance, které jsme si přáli. Po gólu na 0:2 už bylo velmi složité se do zápasu vrátit. Hráči udělali vše, co mohli, i když jsme pětkrát inkasovali. Góly si rozebereme.“

Filip Panák (kapitán a stoper Sparty): „Bohužel jsme dostali strašně rychlý gól. Věděli jsme, že zápas bude probíhat tak, jak probíhal, že nás budou mačkat a že budeme zavřeni na své polovině. Doufali jsme, že co nejdéle udržíme bezbrankovou remízu a něco přežijeme. Bohužel jsme hned z první střely dostali gól, což bylo pro nás daleko těžší, protože jsme věděli, že hned druhý gól to může rozhodnout.“

Martin Vitík (stoper Sparty): „Výsledek je zasloužený, soupeř byl daleko lepší než my. Po první půli to vypadalo nadějněji, docela dobře jsme bránili. Nechytli jsme úplně začátek, Foden to jednoduše uklidil. Ve druhé půlce se ukázala jejich síla a to, že byli jinde.“

Zdroj: Nova Sport 3

Fotbalová Liga mistrů – 3. kolo:

Manchester City – Sparta Praha 5:0 (1:0)

Branky: 58. a 68. Haaland, 3. Foden, 64. Stones, 88. Nunes z pen. Rozhodčí: Mariani – Bindoni, Tegoni – Di Paolo (video, všichni It.). ŽK: Stones – Preciado.

Manchester: Ortega – Lewis, Stones (74. Dias), Akanji, Aké (74. Gvardiol) – Gündogan (69. Kovačič), Silva (69. McAtee), Nunes – Savinho, Foden – Haaland (81. O’Reilly). Trenér: Guardiola.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Preciado, Kairinen (88. Solbakken), Laci, Ryneš (88. Wiesner) – Birmančevič (74. Daněk), Haraslín (46. Krasniqi) – Olatunji (60. Rrahmani). Trenér: Friis.