Komerční prezentace Aktual.: 11.02.2025 13:46

Praha – Opoziční hnutí SPD navrhne na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny na plénu projednat okolnosti nejasného dovozu dronů na Ukrajinu. Už v neděli avizoval, že věc bude chtít prodebatovat ve Sněmovně, místopředseda opozičního ANO Radek Vondráček. Podezření související s vývozem dronů z Česka na Ukrajinu prověřují orgány činné v trestním řízení. Jde například o možné zneužívání diplomatických pasů a údajné pašování dronů ze strany armády. Kauza se týká projektu Nemesis, který organizuje spolek Skupina D. Podle poslance SPD Radovana Vícha reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na případ pozdě. Bude chtít slyšet, kdo nese odpovědnost, řekl na tiskové konferenci.

Server Aktuálně.cz 6. února napsal, že elitní vojáci nelegálně vozili drony na Ukrajinu. Drony pocházejí ze sbírky, na jejímž organizování se podílel například herec Ondřej Vetchý. Server uvedl, že trestní řízení týkající se součinnosti armády se spolkem Skupina D se bezprostředně týká speciálních sil. Podle informací Aktuálně.cz šlo třeba o to, že vojenský materiál provázeli na Ukrajinu příslušníci 601. skupiny speciálních sil, ale neměli pro to povolení Parlamentu.

„Všechna podezření právě šetří orgány činné v trestním řízení a já jsem za to ráda, protože to je jediná možnost, jak dostaneme nějaké rozhřešení nebo rozsudek, jestli došlo k nějakému porušení, nebo ne,“ řekla Černochová v neděli.

Prohlásila také, že jí nepřijde normální, když má diplomatický pas jeden ze zakladatelů spolku Jan Veverka. „Získal ho způsobem, který není v pořádku, není v souladu se všemi právními předpisy, které na resortu máme,“ dodala. Uvedla, že věc chtěla řešit i s prezidentem Petrem Pavlem, protože se dotýkala také velitele 601. skupiny generála Miroslava Hofírka. „Bohužel jsem dostala informaci, že pan generál Hofírek dělá svoji práci zřejmě pro pana prezidenta v jeho očích dobře a že pan Hofírek nemá být nějakým způsobem personálně mnou řešen, což jsem já chtěla udělat na základě i tohoto zjištění,“ řekla. Podtrhla, že není možné, aby se na vrátnici ministerstva zahraničí rozdávaly diplomatické pasy na základě podpisu neoprávněné osoby, tedy generála Hofírka.

Deník N loni v listopadu uvedl, že o Hofírkovi jednala ministryně s prezidentem Pavlem za účasti náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Podle deníku tehdy prezident řekl, že k odvolání Hofírka nevidí důvod. „Seznámil jsem se jako vrchní velitel ozbrojených sil s fakty k případu a neshledal důvod pro takový krok. I proto mají generál Miroslav Hofírek a náčelník generálního štábu Karel Řehka mou důvěru,“ citoval Deník N hlavu státu.

Místopředseda SPD Petr Fiala dnes uvedl, že ve věci je zainteresován i vojenský poradce prezidenta Radek Hasala. „Je špatně, že ČR má na Hradě bývalého generála armády, protože potom se z České republiky může velmi jednoduše stát vojenská junta, která porušuje zákony a dělá to, co ji napadne,“ uvedl na adresu prezidenta.

Podíl
Exit mobile version