Komerční prezentace Aktual.: 30.03.2025 21:23

Kodaň – Spojené státy ostrov Grónsko nezískají, uvedl nový premiér této arktické země Jens-Frederik Nielsen. Reagoval tak na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy chtějí nad rozlehlým ostrovem převzít kontrolu.

„Prezident Trump říká, že Spojené státy získají Grónsko. Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: Spojené státy ho nezískají. Nepatří nikomu jinému. Svoji budoucnost si určujeme sami,“ uvedl Nielsen na facebooku.

Na tvrzení amerického prezidenta o převzetí Grónska doporučil reagovat s klidem. „Neměli bychom reagovat se strachem,“ dodal. Nielsen se premiérské funkce ujal teprve před několika dny, když stanul v čele široké koalice, která zahrnuje čtyři z pěti grónských parlamentních stran.

Trump v rozhovoru s NBC News potvrdil, že vedl zcela vážné rozhovory ohledně anexe tohoto autonomního území patřícího Dánsku. „Grónsko získáme. Ano, stoprocentně,“ citovala agentura Reuters z rozhovoru.

Během páteční návštěvy americké vojenské základny na severu Grónska americký viceprezident J.D. Vance obvinil Dánsko z nedostatečných investic do lidí a bezpečnosti v Grónsku. Řekl, že by Grónsku bylo lépe „pod bezpečnostním deštníkem Spojených států“.

Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen k tomu uvedl, že Kodani se nelíbí rétorika, kterou Trumpova administrativa ve vztahu k Dánsku a Grónsku používá. Kodaň je ale podle něj otevřená diskusi. Připomněl vojenskou dohodu s USA z roku 1951, která umožňuje výrazné posílení americké vojenské přítomnosti v Grónsku.

Největší ostrov světa má geostrategický význam a zároveň disponuje velkým nerostným bohatstvím. Obyvatelé Grónska Trumpovy plány z velké většiny odmítají, zároveň si ale přejí nezávislost na Dánsku. V Grónsku žije kolem 56.000 lidí.

 

Podíl
Exit mobile version