Komerční prezentace Aktual.: 1.01.2025 01:00
Praha – Ačkoli letošní rok nemá na rozdíl od loňska jednoznačný vrchol v podobě olympijských her, o významné sportovní akce nouze nebude. Kromě každoročních šampionátů budou o světové medaile usilovat také atleti, plavci, lyžaři a snowboardisté či beachvolejbalisté. V Česku se vedle již tradičních Světových pohárů v biatlonu, vodním slalomu a cross country horských kol budou konat také mistrovství Evropy basketbalistek a rychlostních kanoistů, světový šampionát hokejistek nebo znovuobnovená Velká cena ČR silničních motocyklů.
Z kolektivních sportů budou české fanoušky tradičně nejvíc zajímat především fotbal a hokej. Svěřenci trenéra Ivana Haška se od března do listopadu utkají v kvalifikaci MS 2026 s Černou Horou, Faerskými ostrovy, Gibraltarem a poraženým týmem ze čtvrtfinále Ligy národů mezi Francií a Chorvatskem. Na šampionát s 48 týmy, který budou hostit USA, Kanada a Mexiko, přímo postoupí vítězové skupin, celky na druhých místech půjdou do play off.
Jednadvacítku čeká na ME na Slovensku těžká skupina s Anglií, Německem a Slovinskem. V jarní části evropských pohárů zůstaly tři čeští zástupci. Na postupových příčkách do vyřazovací fáze se drží jen Plzeň v Evropské lize, Slavia v téže soutěži i Sparta v Lize mistrů jsou před závěrečnými dvěma duely základní fáze v těžké pozici. Ženy se na letní Euro ve Švýcarsku opět neprobojovaly.
Hokejisté budou obhajovat titul mistrů světa v květnu ve Stockholmu a Herningu. O měsíc dříve se na premiérovém MS na českém území představí v Českých Budějovicích hokejistky. Sparťané se v lednu utkají s Färjestadem o finále Ligy mistrů.
Házenkáře čeká na lednovém mistrovství světa ve skupině Německo, Polsko a Švýcarsko, házenkářky si o prosincový šampionát zahrají v dubnu baráž s Ukrajinou. Volejbalisté na zářijovém MS narazí na Brazílii, Srbsko a Čínu, volejbalistky se střetnou s Američankami, Argentinkami a Slovinkami.
Basketbalistky mají účast na červnovém ME jistou, protože jedna ze skupin se odehraje v Brně. Basketbalisté o šampionát, jenž rovněž hostí čtveřice zemí, usilují v kvalifikaci. Tenisté začnou boj o postup na finálový turnaj Davisova poháru lednovým domácím duelem s Koreou.
Atleti budou o světové medaile soutěžit v září v Tokiu, plavci v červenci a srpnu v Singapuru. Hvězdná obojživelnice Ester Ledecká bude chtít uspět jak v únoru v Rakousku na lyžích, tak o měsíc později ve Švýcarsku na prkně. Klasici mají vrchol sezony na přelomu února a března v Norsku.
Čeští fanoušci budou bedlivě sledovat rovněž mistrovství světa v biatlonu (v únoru v Lenzerheide), rychlobruslení (v březnu v Hamaru), judu (v červnu v Budapešti), šermu (v červenci v Tbilisi), rychlostní kanoistice (v srpnu v Miláně), vodním slalomu (v říjnu v Penrithu) nebo plážovém volejbalu (v listopadu v Adelaide).
Na vlastní oči si budou moci vychutnat závody Světového poháru v biatlonu i cross country horských kol v Novém Městě (březen a květen), ostravské Zlatou tretru a beachvolejbalovou Pro Tour Elite (červen) nebo tenisový turnaj WTA a SP ve vodním slalomu i v boulderingu v Praze (červen a červenec).
V červnu budou Račice hostit kontinentální šampionát rychlostních kanoistů, v září se v Karlových Varech premiérově uskuteční jeden ze závodů seriálu mistrovství světa v triatlonu. V červenci se do Brna po pěti letech vrátí MS silničních motocyklů, v říjnu se na českém území znovu pojede Středoevropská rallye.