Ani Dumoulin, ani Mollema. Pro etapu si na Giru dojel z úniku Bouwman

Původně v denním úniku figurovala sedmička jezdců, náročná stoupání ji ale očesala na čtveřici Tom Dumoulin, Koen Bouwman z Jumbo-Visma, Davide Formolo z UAE Emirates a Bauke Mollema z Treku.

Právě ta si to rozdala o vítězství. A byl to jednoznačný souboj.

Bouwman využil i práce týmového parťáka Dumoulina. Několik desítek metrů před páskou se pak během strmého úseku zvedl a po razantním nástupu se vydal dopředu.

ONLINE

Sedmou etapu Gira jsme sledovali podrobně

Stíhat se ho ještě snažil Mollema. Jenže neměl nárok. Osmadvacetiletý Nizozemec byl zkrátka nejsilnější.

Bouwman si tak s dvousekundovým náskokem dojel pro životní prvenství. Předtím slavil pouze jednou – před pěti lety během etapového závodu Critérium du Dauphiné.

„Je to neuvěřitelné vítězství,“ vydechl v televizním rozhovoru. „Ve finále etapy jsme byli ve dvou, čehož jsme využili. Celý den jsem cítil poměrně dobře a během závěrečného výšlapu jsem si věřil.“

Na druhém místě dorazil Mollema, třetí byl Formolo a čtvrtý Dumoulin.

Na čele celkové klasifikace se situace nakonec nezměnila. Juan Pedro López se ale v jednu chvíli musel cítit v ohrožení.

Bouwman totiž před startem ztrácel 5:30 minuty a vzhledem k tomu, že v průběhu dne měli uprchlíci i více než šest minut k dobru, virtuálně oblékl růžový dres.

Lópezovi ale pomohla práce týmu Ineos, jenž se po přejezdu třetího klasifikovaného stoupání posunul na čelo hlavní skupiny a rozestup snížil. Do cíle pole favoritů přivedl Němec Lennard Kämna s mankem 2:59 minuty.

Právě Kämna je Lópezovi v souboji o maglia rosa nejblíž. Z druhé příčky na něj ztrácí 38 sekund. Třetí Estonec Rein Taaramäe má manko 1:02 minuty.

Brit Simon Yates ztrácí ze čtvrté příčky 1:42 minuty, Portugalec Joao Almeida z šesté 1:58 minuty a Ekvádorec Richard Carapaz z desáté 2:06 minuty.

Jediný Čech v závodě – Jan Hirt – se během etapy bezpečně držel s hlavními favority. Cílovou pásku proťal jako 42. V celkové klasifikaci je na 26. pozici s mankem 3:16 minuty.

V sobotu je na programu klasikářská etapa po okruzích v Neapoli. V neděli se čeká napínavý souboj během horského finiše na obávaném Blockhausu.

Jak se vše odehrálo

Do kopců! Po dnech, kdy si to mezi sebou rozdávali sprinteři, Giro znovu zamířilo do kopců. Sedmá etapa měřila 196 kilometrů, obsahovala čtyři vrchařské prémie včetně jedné první kategorie a celkem cyklistické nastoupali přes 4500 výškových metrů.

Tuhý boj. O etapě se mluvilo jako o ideální příležitosti pro únik. I proto se hned po startu rozpoutal tuhý boj a odjet chtěla snad polovina pelotonu. Dokonce i Richard Carapaz se na několik chvil ocitl v popředí.

Marná snaha. O jak náročný souboj šlo, svědčí fakt, že se ani při svých třech pokusech od hlavní skupiny neodpoutal fenomén Mathieu van der Poel. Nebyl ale sám, marně se o únik pokoušeli i další.

Tak teď. Až po zhruba 70 kilometrech peloton konečně polevil a nechal sedmičku jezdců, která měla tehdy malý náskok, jet. Denní únik byl na světě!

Vybraná společnost. V sedmičlenné skupince se nacházela řada slavných jmen. Posuďte sami: Tom Dumoulin, Koen Bouwman, Bauke Mollema, Davide Formolo, Wout Poels, Davide Villella, Diego Andrés Camargo.

Nový lídr. Nejlépe byl v celkové klasifikaci postavený Bouwman, jenž před startem ztrácel 5:30 minuty. V polovině etapy měli uprchlíci k dobru právě takový náskok, a tak se osmadvacetiletý Nizozemec pohyboval na hraně růžového trikotu.

Víc ne. Větší odstup ale uprchlíci ne a ne získat. Trek totiž na čele pelotonu odváděl dobrou práci a držel Juana Pedra Lópeze na prvním místě celkové klasifikace. Když jezdci začali šlapat na Viggiano (65 kilometrů před cílem), dokonce manko snížili na 4:30 minuty.

Únik se rozpadá. Během strmého výšlapu se sedmička začala rozpadat. Nejprve z ní vystoupil Poels, který se už delší dobu jen tak tak držel, a poté i Villella. Ten se ale v následném sjezdu ještě dotáhl zpátky.

Jako na horské dráze. Během sjezdu náskok čelní skupiny narostl na šest a půl minuty. Bouwman se ale z růžové dlouho radovat nemohl. Na čelo balíku se totiž posunula sestava Ineosu a začala manko stahovat. Při nájezdu na poslední klasifikovaný kopec (31 kilometrů před cílem) činil 3:30 minuty.

První útoky. Při výšlapu si znovu vystoupil Villella. Dopředu se naopak chtěl vydat Dumoulin, jenže soupeři jeho nástup zachytili. Záhy se ze sedla zvedl i Mollema a ačkoliv ani on na čele dlouho nevydržel, alespoň se mu podařilo očesat skupinu pouze na sebe, Dumoulina a Formola.

I já to umím. I Formolo ukázal, že se nechce jen vézt. Sedmadvacet kilometrů před cílem zaútočil a předvedl zatím nejzdařilejší nástup – na dvojici pronásledovatelů získal až osm sekund k dobru. Těsně pod vrcholem ale pokus vzdal a skupinka se zase spojila. Chvíle klidu využil Bouwman a pravidelným tempem se dotáhl zpět.

Mollemův pokus. Osm a půl kilometru před páskou vyzkoušel pozornost soků Mollema. Ti jeho nástup ale zachytili. O kilometr později za to poté vzal znovu, jenže ani tentokrát si na Bouwmana a Formola nepřišel. Ztratil jen Dumoulin, záhy se ale dotáhl zpět.

Útok střídá útok. Poslední kilometry nabídly strhující souboj. Po Mollemovi zaútočil Formolo, jenže skvěle ho pokryl Bouwman. Mollema to pak zkoušel znovu, ovšem ani tentokrát se z čelní skupinky neodpoutal.

Je to Bouwman. O vítězi se tak rozhodovalo až těsně před cílem. A byl to jasný souboj. Bouwman ukázal sílu a poté, co udolal Mollemu s Formolem, si dojel pro životní triumf.

Cyklistický závod Giro d’Italia

7. etapa (Diamante – Potenza, 196 km):1. Bouwman (Niz./Jumbo-Visma) 5:12:30, 2. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 3. Formolo (It./SAE Team Emirates) oba -2, 4. Dumoulin (Niz./Jumbo-Visma) -19, 5. Villella (It./Cofidis) -2:25, 6. Kämna (Něm./Bora-hansgrohe), 7. Albanese (It./EOLO-Kometa), 8. Almeida (Portug./SAE Team Emirates), 9. Valverde (Šp./Movistar), 10. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), …42. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) všichni -2:59.

Průběžné pořadí: 1. López (Šp./Trek-Segafredo) 28:39:05, 2. Kämna -38, 3. Taaramäe (Est./Intermarché-Wanty-Gobert) -58, 4. S. Yates (Brit./BikeExchange-Jayco) -1:42, 5. Vansevenant (Belg./QuickStep-Alpha Vinyl) -1:47, 6. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -1:55, 7. Almeida -1:58, 8. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -2:00, 9. Porte (Austr./Ineos Grenadiers) -2:04, 10. Bardet (Fr./DSM) -2:06, …26. Hirt -3:16.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts