Bratra mu zabil opilý řidič. Deset let se pro něj Houle snažil vyhrát závod

Když po odvážném sólovém úniku ze skupiny uprchlíků projížděl cílem, zdvihl ruku a vztyčil prst k nebesům.

„To je pro tebe, brácho.“

Konečně, chtělo se mu dodat.

Jeho mladší bratr Pierrik si šel před Vánoci v roce 2012 zaběhat, když ho srazil a zabil opilý řidič. Hugo se jej tehdy vydal hledat, když se Pierrik nevrátil domů, a našel ho ležet mrtvého na poli poté, co řidič z místa nehody ujel.

„Pokud se ve vašem životě stanou takové věci, trvá vám několik měsíců, než se pohnete dál a posunete kupředu,“ vyprávěl Hugo Houle v úterý večer na tiskové konferenci ve Foix. „Tehdy jsem si slíbil, že pro mého malého brášku vyhraju cyklistický závod. A dnes, po tolika letech, se mi to konečně podařilo. Nevím, co říct. Jsem prostě šťastný.“

Tour oba předtím milovali. Jako malí kluci každé léto sedávali doma u televize a nadšeně sledovali Tour, den co den. „Žili jsme na malé vesnici, kde nebylo moc co dělat, a tak jsme byli vždycky nadšení, když Tour začala.“

Se sportem oba začali jako triatlonisté, později se jejich cesty rozešli, Hugo přešel k cyklistům, Pierrik se dal na fotbal.

Když v roce 2011 Hugo získal svoji první profesionální smlouvu, s Pierrikem snili: Jednou pojedu Tour a ty tam za mnou přijedeš.

Osud však rozhodl jinak.

S myšlenkami na mrtvého bratra i dávný slib oblékal Hugo Houle dresy týmů AG2R a Astana. V kazašské stáji mu loni končila smlouva. Kdo ví, kde by nyní závodil, kdyby se kanadská firma Premier Tech nestala od letošní sezony druhým titulárním sponzorem týmu Israel – Premier Tech.

S příchodem kanadského sponzora se v izraelské stáji znatelně rozšířila enkláva kanadských jezdců a členů realizačního týmu. A Houle se stal jedním z nově příchozích.

Na Tour potřebují Izraelci nutně sbírat body, jelikož v žebříčku týmů, podle nějž se určí osmnáct worldtourových stájí pro příští sezonu, se momentálně nacházejí pod čarou ponoru. Houle se vydal do úniku už ve třinácté etapě do St. Étienne a skončil v ní posléze třetí.

V úterý to v první pyrenejské etapě zkusil znovu.

„Plán byl takový, že pokud to půjde, budeme v úniku já i Michael Woods,“ popisoval. Plán naplnili, probili se oba mezi čtrnáct uprchlíků.

Zkušený sběratel cyklistických vavřínů a kvalitní vrchař Woods měl být tím, kdo se pokusí obstarat pro tým vítěznou tečku. Po léčbě zranění, která jej sužovala v úvodu Tour, se cítil lépe a lépe.

Houle popisoval: „Domluvili jsme se na strategii, že já se vydám na Mur de Peguere (poslední stoupání před sjezdem do cílového Foix) dopředu, abych z Michaela ve skupině trochu sejmul tlak a on potom mohl zaútočit v závěru etapy. Ale nakonec se ukázalo, že budu schopný vydržet na špici závodu až do cíle, a tak Michael jen jistil situaci za mnou.“

Za cílem skončili v hlubokém objetí.

PARŤÁCi. Hugo Houle (vpravo) v objetí s Michaelem Woodsem oslavuje.

Byl to památný den pro kanadskou cyklistiku. První kanadský triumf na Tour od Steva Bauera v roce 1988, po dlouhých 34 letech! A navíc dva jezdci ze země javorového listu mezi nejlepšími třemi v etapě: 1. Houle, 3. Woods.

Celý tým Israel – Premier Tech se ocitl v euforii. Včetně sedmatřicetiletého Chrise Frooma, jenž toho dokázal na Tour víc než kdokoliv jiný v pelotonu.

Byla to kuriózní scéna. Froome v dresu izraelské stáje projížděl po dojezdu ve Foix kolem autobusu stáje Ineos, v jejíž barvách (když se ještě jmenovala Sky) čtyřikrát ovládl Tour. V úterý sice dorazil do cíle se ztrátou osmi minut, přesto na Britově tváři zářil široký úsměv a Steve Cummings, jeho někdejší pomocník a nyní sportovní ředitel Ineosu, na něj volal: „Gratulujeme, Froomey.“

Tour de France 2022

příloha iDNES.cz

Froome se usmíval i poté, co slezl z kola u autobusu Israel – Premier Tech. „Pro náš stále mladý tým je dnešek mimořádným, úžasným dnem,“ svěřoval se. „Nemohli jsme chtít víc, vyšlo to naprosto dokonale.“

„Jaký je Hugo Houle, Chrisi?“ dostal vzápětí otázku.

„Občas o něm ani nevíte, jak je to tichý kluk,“ odpověděl. „Většinou je připraven stoprocentně se obětovat pro jiné. Také dnes to chtěl udělat, vždyť Michaelu Woodsovi měl tento terén vyhovovat. Jenže nakonec se vše vyvinulo jinak a já mám i za Huga obrovskou radost.“

Od hradu k hradu vinula se tato 16. etapa. Startovala u majestátního Carcassonu a vrcholila pod na skále se tyčícím hradem ve Foix.

Gaston III., hrabě z Foix, byl ve 14. století jedním z nejvlivnějších vládců této části Evropy. Byl odvážným válečníkem, vynikajícím lovcem, velmi pohledným a urostlým mužem, ale také násilníkem, který zavraždil vlastního bratrance.

Hrabě Gaston býval ve Foix i hvězdou slavných rytířských turnajů.

„Turnaj“ mužů na kolech, který se zde odehrál v úterý, však tentokrát nevyhrál nikdo z nejslavnějších rytířů v pelotonu, nikdo ověnčený předchozími vavříny.

Vyhrál ho pobočník. Muž, který většinou jen podával zbroj jiným.

A je to jen dobře.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts