Chicago i Brooklyn poražení, Miami sestřelilo Lakers a jde do čela

Ve šlágru západní konference vydřeli druzí Golden State těsnou výhru 94:92 nad třetím Utahem, přestože se nedařilo Stephenu Currymu. Hvězdou večera byl Jayson Tatum, který pomohl Bostonu k výhře nad Washingtonem 116:87 hned 51 body.

Miami mělo zápas s Lakers pod kontrolou a vedlo až o 26 bodů, než dovolilo soupeři snížit až v závěru po nasazení náhradníků. Klíčem k výhře byl Jimmy Butler, který zaznamenal 20 bodů, 10 doskoků a 12 asistencí a připsal si už desátý triple double v dresu Miami, čímž překonal rekord LeBrona Jamese, který za čtyři roky v Miami stihl triple double devětkrát. James toho byl svědkem na vlastní oči, když opět táhl Lakers s 33 body.

Chicago se musí obejít bez zraněných Zacha LaVina, Lonza Balla, Patricka Williamse a Alexe Carusa. Nahradit jejich příspěvek se pokusil DeMar DeRozan, který Orlandu nastřílel 41 bodů, jeho tým přesto podlehl soupeři ze dna Východní konference devatenáctibodovým rozdílem.

Bulls potvrzovalo roli favorita jen v úvodních minutách. V poločase už prohrávalo o 16 bodů. Magic totiž předváděli velmi dobrý týmový výkon a hned sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů.

V celku Magic kouzlili němečtí bratři Wagnerové, starší Moritz zapsal 23 bodů, mladí Franz 18. Wendell Carter Jr. proti bývalému klubu zaznamenal 19 bodů. Pro Orlando to byla první domácí výhra od začátku prosince a teprve třetí v sezoně. „Dnes jsme opravdu dřeli, ale musíme takhle hrát častěji a ne jen jednou za čas,“ řekl Moritz Wagner.

Brooklyn bez zraněného Kevina Duranta neměl odpověď na silnou ofenzivu Minnesoty. Zvláště když se nedařilo střelecky Jamesi Hardenovi, který zaznamenal jen 13 bodů. A Kyrie Irving s 30 body na vše nestačil.

V dresu Timberwolves totiž zářila hlavní trojice hvězd. D’Angelo Russell měl 23 bodů a 10 asistencí, Karl-Anthony Towns dal 15 ze svých 23 bodů v poslední čtvrtině a Anthony Edwards dal 25 bodů včetně čtyř trojek a stal se tak nejmladším hráčem v historii soutěže s 300 trefenými trojkami, když se mu to povedlo ve 20 letech a 171 dnech.

Golden State potřebovali nad Utahem vyhrát, aby zvýšili svůj náskok na druhém místě Západu, a i bez opor Klaye Thompsona a Draymonda Greena se jim dařilo držet si vedení až o 13 bodů. Jenže do poslední čtvrtiny vstoupil Utah šňůrou 13:0 a získal vedení na svou stranu.

Warriors však podržel Andrew Wiggins, který dal dva důležité koše. Čtyři minuty před koncem pak poslal Golden State do vedení Jordan Poole a definitivně pak rozhodl košem s faulem po útočném doskoku Kevon Looney.

Warriors tak vyhráli, přestože jejich hvězda Steph Curry skórovala naposledy ve třetí čtvrtině a celkem dala jen 13 bodů. Curry trefil jedinou z 13 střel za tři body. Nejlepším střelcem týmu byl s 20 body Poole.

„Samozřejmě mě to frustruje, ale snažil jsem se pomoci týmu i jinak než jen střelbou a zas to tolik neřešit. Ale samozřejmě se budu snažit přijít na to, proč mi to teď nepadá,“ řekl Curry.

Warriors v poslední čtvrtině nastříleli jen 11 bodů. V posledních sekundách mohl otočit hostující Bojan Bogdanovič (v utkání 21 bodů), šanci získat prodloužení ještě měl Royce O’Neale, první body v utkání si ale nezapsal.

V souboji mladých hvězd Luka Dončič předčil Ja Moranta a zařídil Dallasu vítězství 104:91 nad Grizzlies. Dončič zapsal 37 bodů, 11 doskoků a devět asistencí a vedl tak tým k jedenácté výhře z posledních třinácti zápasů. Morant měl 35 bodů a 13 doskoků, ale chyběla mu větší podpora spoluhráčů.

Dobrou formu potvrdil Joel Embiid, který 38 body a 12 doskoky dovedl Philadelphii k výhře 115:109 nad San Antoniem. Embiid zápas rozhodl trestnými hody poté, co se Spurs v koncovce přiblížili na rozdíl jediného koše.

Nejvíce ale zářil Tatum, který měl proti Washingtonu třetí nejlepší střelecký večer kariéry a v užitečnosti to byl dokonce jeho nejlepší zápas. K 51 bodům totiž přidal i 10 doskoků a sedm asistencí. Také trefil devět trojek. Ačkoli hrál na půdě soupeře, sklidil při svém posledním střídání potlesk ve stoje.