Dukla chce zlepšit bilanci v derby. Objevila inspiraci u stříbrných juniorů

0
53

Tato bilance jednoduše nemůže žádného z fanoušků prvoligových jihlavských hokejistů nechat chladným. Dukla ve všech posledních pěti zápasech proti tradičnímu rivalovi z Třebíče odešla z ledu poražena, z patnácti možných bodů urvala jediný.

Navíc to bylo naposledy 6. října 2021, kdy v domácím duelu podlehla Horácké Slavii 4:5 na nájezdy.

V této sezoně se svěřenci kouče Viktora Ujčíka s bílými hvězdami střetli dvakrát: v Třebíči na začátku října podlehli 1:4, v Pelhřimově ve druhé polovině listopadu 2:6. Nejen bodová bilance, ale i celkové skóre 10:3 je tak jednoznačně na straně Třebíče.

Nyní má Dukla možnost nepříznivou sérii ukončit. V sobotu se totiž znovu představí v Třebíči.

„A budeme doufat, že to konečně zlomíme a Třebíč porazíme,“ říká obránce Dukly Filip Dundáček. „Základem bude, aby nám šly nohy. A pak bude záležet na bojovnosti. Derby jsou specifická v tom, že jsou hlavně o tom nasazení.“

Jednoznačným faktem zůstává, že herní styl týmu Kamila Pokorného, který spoléhá na pozornou obranu a smrtící protiútoky, Jihlavě prostě nesvědčí.

„Derby chce člověk zvládnout, nám se to bohužel poslední dobou moc nedaří,“ říká trenér Dukly Viktor Ujčík. „Víme, že styl, který Třebíč hraje, nám úplně nesedí. A jestli chceme pomýšlet na nějaký úspěch, musíme zlepšit hru v oslabení, v přesilovkách a produktivitu v zakončení.“

Podle jihlavského kouče se tým může inspirovat u českých mladíků, kteří na aktuálním mistrovství světa kategorie U20 v Kanadě vybojovali stříbrné medaile.

„Doufám, že se kluci dívali a viděli, že když se střílí rychle a často, góly padají,“ usmál se Ujčík. „Bylo by dobré jim dát dva rychlé góly, aby museli hru otevřít. Ale trpěliví budeme muset být po celých šedesát minut.“

Hlavní bolest Dukly v této sezoně se jmenuje koncovka. Ve 34 utkáních Ujčíkovi svěřenci dali jen 84 gólů. Méně produktivní v celé soutěži už byly jen Pardubice B (77), Sokolov a Přerov (oba 78).

„Pracujeme na tom, snažíme se s klukama mluvit a něco s tím udělat. Ale bohužel, produktivita je taková, jaká je,“ uvědomuje si Ujčík. Dukle tak v tabulce Chance ligy patří až sedmá příčka. „Když vám v útoku chybí hráči jako Havránek, Seman, Šik nebo Čachotský, který tady na začátku sezony byl, tak se to někde projevit musí,“ přiznává Ujčík, který doufá, že se mu brzy zranění hráči vrátí.

Klíčová otázka: kolik přijde lidí?

Zatímco Dukla má po třech porážkách v posledních čtyřech zápasech do pohody daleko, Horácká Slavia si navzdory potížím s marodkou užívá parádní formy. V posledním utkání ve středu dokázala porazit i Porubu, kterou tak sesadila z čela prvoligové tabulky.

Jak nyní zvládne třetí derby v tomto ročníku? „Věřím, že vyhrajeme,“ říká útočník Radim Ferda. „Zápas vyšel na sobotu, což je super. Chtěl bych pozvat všechny fanoušky, aby nás přišli podpořit.“

A stejné přání má i kouč Pokorný. „Mezi svátky na Zlín přišlo hodně lidí a hned to mělo úplně jinou atmosféru,“ říká Pokorný. „Ideální by bylo, kdyby přišla veliká návštěva a hrál se kvalitní hokej, samozřejmě s dobrým koncem pro nás,“ usmívá se.

Nový žďárský kouč: Kluci už zapomněli vyhrávat

Sedmnáct porážek z posledních osmnácti zápasů. Hodně tristní je v posledních měsících bilance druholigových hokejistů Žďáru nad Sázavou.

V kalendářním roce 2022 Plameny z 41 ligových zápasů 32 prohrály. Týmu nepomohla ani výměna na trenérském postu, kdy v polovině prosince Martina Sobotku nahradila dvojice Milan Řehoř – Vojtěch Šír. Žďár totiž padl i v následujících třech duelech, naposledy ve středu s Vyškovem 4:5.

„Naše hra není špatná, dovolím si tvrdit, že jsme Vyškovu byli více než vyrovnaným soupeřem. Ale zatímco my z toho, co si vypracujeme, těžko dáváme góly, soupeř nás potrestá,“ kroutí hlavou žďárský kouč Vojtěch Šír. Co s tím?

„Je to hodně o psychice. Kluci už zapomněli vyhrávat. I s předchozí sezonou jsme za rok prohráli více než třicet zápasů. Hlava je nastavená tak, že vyhrát ani nemůžeme,“ všímá si Šír. „Přitom klukům to není jedno, mají chuť, na trénincích pracují. Ale chybí nám ten jeden zlomový zápas, který přetáhneme na svou stranu. Snad se to pak zlomí a budeme schopní zápasy urvat.“

V sobotu se předposlední tým skupiny Východ představí na ledě třetího Havířova (42), který má v tabulce více než dvojnásobek bodů než Plameny (18).

„Když jsme s Milanem Řehořem k týmu přišli, říkal jsem, že nemá cenu se teď dívat v tabulce nahoru. Ale spíš udělat vše pro to, abychom druhou ligu ve Žďáře udrželi,“ připomíná Šír, že už pouze jeden soupeř ve skupině má méně bodů: poslední Velké Meziříčí (13).

Cílem je, aby Plamenům po základní části nezbyl v ruce černý Petr v podobě nutné účasti v prolínací soutěži. „V koutku duše stále doufáme, že kdyby se povedla nějaká šňůra, o play off bychom mohli ještě zabojovat. Ale hlavně se musíme dívat pod sebe,“ říká Šír.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno