Nedaří se. Střídání? Není třeba, ještě by nám uškodilo, překvapil Guardiola

0
35

Když loni na jaře Manchester City remizoval s Crystal Palace 0:0 a trápil se, Guardiola mužstvo nikým z náhradníků neoživil.

Jeho vysvětlení? Podle svých slov nechtěl, aby soupeř využil defenzivní mezery, která by mohla vzniknout změnami ve struktuře hry, kvůli čemuž by mohl inkasovat a prohrát.

„Kluci nevypadali špatně, a tak nebyl důvod cokoli měnit,“ tvrdil tehdy španělský kouč.

Teď to udělal znovu.

V Champions League, nejprestižnější klubové soutěži planety, je to poprvé po téměř pěti letech, kdy jeden z týmů nevyužil žádné střídání. Tenkrát v říjnu 2018 José Mourinho z Manchesteru United v zápase základní skupiny nestřídal proti Juventusu, přestože od 17. minuty tým prohrával a už nevyrovnal.

To City v první půli středečního osmifinále v Lipsku drželi míč 74 % času, protivníka k ničemu nepustili a díky Mahrizovi skórovali.

Po přestávce už hosté nedominovali, naopak německý celek jim svým fyzickým stylem, vysokým napadáním a rychlostí dělal problémy. A vyrovnal.

Logickou reakcí na změnu v obrazu utkání by bylo střídání. Guardiola má však svou hlavu.

„Po inkasovaném gólu jsem o změně přemýšlel, ale nám se hned podařilo hru stabilizovat. V tu chvíli už střídání nebyla zapotřebí,“ vysvětloval Guardiola.

Na lavičce měl jedenáct náhradníků. Vedle dvou brankářů či několika mladíků v tu chvíli přicházely v úvahu jen dvě možnosti: útočníci Phil Foden a objev nedávného mistrovství světa Julian Álvarez.

Bernardo Silva z Manchesteru City s míčem před Timem Wernerem z Lipska.

I když mohl dvaapadesátiletý kouč podpořit útočnou fázi a zkusit zlomit domácí obranu tahovými a rychlými hráči, jeho myšlenky měly opačný směr.

„Potřebovali jsme utkání nadále kontrolovat. Mají nebezpečné náběhové fotbalisty a využívají smrtících protiútoků. Kdybychom bezhlavě útočili, potrestali by nás. V tomto jsou německé týmy lepší než my,“ upozorňoval.

Zkrátka nechtěl hru zrychlovat a připustit laciné ztráty, podobně jako před rokem.

Navíc dodal, že se chtěl vrátit k obrázku z první půle, což se v závěru celkem povedlo. Po jednom ze závarů se hosté dožadovali penalty. Sudí ji neodpískal, zápas skončil remízou.

„Nebuďte zklamaní. Není důvod věšet hlavu, hráli jste dobře. Je jedno, že se to lidem nelíbí,“ promlouval Guardiola po zápase k hráčům v kabině.

Obezřetnější a takticky svázané City asi v blízké době budou fanoušci vídat častěji. Klíčovým úkolem je pro ně postup a remíza není pro odvetu špatným výsledkem.

Zvlášť když se City doma pyšní bilancí 17 vítězství v 19 utkáních. Možná i proto Guardiola nechtěl riskovat.

„Změníme pár věcí a věřím, že postoupit zvládneme,“ zdůraznil Guardiola.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno