ONLINE: Přes Jalabertovu stěnu. Náročná etapa Tour slibuje další napínavý boj

„Profil se nikde nenarovná, je to reálně horská etapa,“ připouští asistent ředitele závodu Yannick Talabardon při představení trasy.

Vždyť cyklisté během sobotního odpoledne nastoupají 3 400 metrů. Dostanou se do nadmořské výšky 1 442 metrů, vyjedou na pět vrchařských prémií. Možná právě jejich nižší kategorie jsou hlavní příčinou toho, proč je etapa považována za „kopcovitou“.

ONLINE: Tour de France 2022, 14. etapa

Etapu ze Saint-Étienne do Mende sledujeme podrobně.

Přesto, nejedná se o jen tak ledajakou etapu. Trasa vedoucí ze Saint-Étienne do Mende v sobě uchovává i historický odkaz. Což potvrzuje název závěrečného brutálního stoupání 2. kategorie na Côte de la Croix Neuve Montée Jalabert s tříkilometrovou délkou, avšak průměrným sklonem 10,2 %.

Vrchol nese jméno legendárního francouzského závodníka Laurenta Jalaberta, který na Tour v roce 1995 triumfoval ve 12. etapě vedoucí ze stejného startovního města do totožného cíle.

„Jedeme podle stejného plánu. Bude to velmi těžká výzva s hodně kopci,“ podotýká znovu bývalý cyklista Talabardon.

Rozdílná je délka trasy, která je tentokrát zhruba o 30 kilometrů kratší. Celý den se ale stejně jako před 27 lety pojede nahoru, dolů.

Nejprve peloton překoná dva „trojkové“ vrcholy Côte de Saint-Just-Malmont (délka 7,7 kilometru; průměrné převýšení 3,9 %) a Côte de Châtaignier (2,6 kilometru; 7,3 %), přežene se přes sprint v Yssingeaux a bude klesat do údolního města Le-Puy-en-Velay.

Profil 14. etapy Tour de France 2022

Pak přijde řada na druhou – obtížnější – polovinu etapy začínající s nehodnoceným stoupáním do obce Le Bouchet-Saint-Nicholas. Následně rychle po sobě dojde na tři vrchařské prémie.

Na Côte de Grandrieu (3. kategorie; délka 6,3 kilometru; průměrný sklon 4,1 %) naváže velké finále v posledních 35 kilometrech.

Rozhodující útok lze totiž provést pod vrcholem Côte de la Fage (3. kategorie; 4,2 kilometru; 6 %), z nějž vede rychlý 20kilometrový sjezd do Mende, kde ještě jezdci musí zdolat zmíněnou Jalabertovu stěnu a dorazit do cíle k letišti. Také poslední stovky metrů vedou do kopce, i když velmi mírného (sklon 0,7 %).

Podle ředitele závodu Christiana Prudhomma lze očekávat hned dva útoky: „Na Jalabertově vrcholu se pravděpodobně odehraje souboj mezi jezdci v úniku i lídry na celkové pořadí.“

Stejně to vidí i Talabardon.

Dočká se 109. ročník Tour de France v sobotu dalšího souboje mezi lídrem celkového pořadí Jonasem Vïngegaardem (vlevo) a obhájcem dvou prvenství Tadejem Pogačarem?

Ze své ztráty by něco mohl umazat výbušný Slovinec a obhájce dvou vítězství Tadej Pogačar (UAE), který v boji o žlutý trikot zaostává o 2:22 minuty za vedoucím Dánem Jonasem Vingegaardem (Jumbo Visma).

Třetí je průběžně Geraint Thomas (Ineos, +2:26), následují Romain Bardet (DSM, +2:35) a Thomasův týmový kolega Adam Yates (+3:44). Navíc těsně za ním jsou ještě naskládaní Nairo Quintana (Arkéa, +3:58) a David Gaudu (FDJ, +4:07).

Čtrnáctá etapa vzbuzuje velká očekávání a slibuje dramatické souboje na více frontách. Sledujte ji online.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts