Peltův svět se třese: Jablonec tone v bažině a krvácí

0
49

„Takhle dlouhou krizi nepamatuju,“ zoufá si trenér Petr Rada.

Krize už je slabé slovo. Být v klubu normální okolnosti, dávno už by Pelta kouče vyměnil, na to vemte jed. I když s trenérským matadorem Radou jedou na stejné vlně, výsledkové propadáky se prostě zpravidla řeší radikálně.

Jenže Pelta netuší, co s ním bude, proto dosud čekal. Ale třeba už v pondělí, až se vrátí ze služební cesty, bude všechno jinak. Jeho Jablonec nebezpečně chřadne. Chybějí mu peníze na výplaty a hlavně body.

Blbá nálada se po sobotním výbuchu s Pardubicemi ještě prohloubila. Na tribunách 1 600 diváků, na hřišti křeč. Připočítejte Surzynovo vyloučení v 51. minutě, pardubickou gólovou šmudlu a vyjde vám…

Všechno špatně!

Marně před výkopem trenér Rada apeloval: „Chce to mít na hřišti srdce.“ Ač se hráči rvou ze všech sil, očividně jim ubližuje nervozita a naprostá ztráta sebevědomí.

Vyhrát naposledy 5. února? To by přece dolehlo na každého. Jablonec nasbíral 14 remíz (nejvíc ze všech) a stejně křiklavý je také údaj o vstřelených gólech – 22! Ani v tomhle ohledu v lize nenajdete horší tým. 

Pokud se ve zbylých čtyřech kolech nadstavbové části nevzpamatuje, čeká ho baráž o udržení. A v ní třeba ambiciózní Vlašim, výrazně těžící ze spolupráce se Slavií. Sice nemá ligový stadion, ale na postup si věří, dokonce už uvažuje o případném azylu na Žižkově.

Už samotná účast v baráži by pro Jablonec znamenala trapas, ale pořád může být ještě hůř.

Peltovo království, které vzniklo zhruba před třiceti lety, je v rozkladu, byť Jeho Veličenstvo hledá pozemek, kde by nechalo vybudovat tréninkový areál.

Vzpomenete si, kdy se Jablonec stal pravidelným členem první ligy? Stalo se na jaře 1994, kdy město pohltila fotbalová horečka. Stárnoucí stadion býval narvaný, fanoušci vděční. Peltova podnikatelská zručnost, charizma, zanícení, instinkt a zákulisní moc pak vytvořily z Jablonce velmi silného hráče.

Před osmi lety dostal boss takovou slinu, že pustil své miliony do projektu s názvem Galácticos. Utrácel za posily, chtěl vybojovat Ligu mistrů. Plán neklapl, ale klub to ustál. Krvácí až teď.

Už loni se začalo šetřit, takže postupně zmizeli prověření Schranz, Holík, Čvančara či Doležal. Čtyřicetiletý veterán Hübschman, jedna ze zásadních figur v kádru, zřejmě v létě ukončí kariéru. A velký šéf Pelta se chystá na nejhorší, čili na to, že bude svůj klub řídit na dálku z vězení. Otázka je, v jaké soutěži tou dobou Jablonec bude.

Ještě na podzim se zdařile prezentoval v základní skupině Konferenční ligy, k postupu do evropského jara chyběl jediný bod. Takže porazit v příštích domácích zápasech Karvinou a Bohemians by teoreticky měla být brnkačka.

Jenže říkejte to týmu, který je v rozkladu. Během ligové sezony vyhrál všehovšudy čtyřikrát z jedenatřiceti pokusů. Po odchodech střelců chybějí góly, ale i šance, proti Pardubicím netrefil Jablonec ani bránu.

I proto je po pás v bažině. A zoufale hledá, čeho by se chytil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno