S Wigginsem na kolo. Cyklistický závod L’Etape startuje už za tři měsíce

0
18

Tuzemská verze závodu pořádaného pod patronací A.S.O. je v počtu přihlášených největší v Evropě a třetí ve světě. Střední trasa závodu, která je dlouhá 103 kilometrů, je už vyprodaná. Několik volných startovních pozic zbývá na nejdelší trase čítající 143 kilometrů.

Stále dostupná je krátká trasa, nicméně při délce 65 kilometrů a převýšení větším než 600 metrů by rozhodně nikdo neměl považovat účast za demotivující, protože půjde o pořádnou prověrku výkonnosti.

„Těší nás obrovský zájem příznivců cyklistiky a vážíme si každé přihlášky,“ říká šéf projektu L’Etape Czech Republic by Tour de France Přemysl Novák. „Mimořádný počet přihlášených vnímáme jako odkaz předešlých dvou ročníků, které se podle referencí a nynějšího zájmu povedly. Ale protože je ve startovní listině i spousta nových účastníků akce, budeme se snažit třetí ročník udělat ještě lepší, zábavnější a atraktivnější,“ ujišťuje Tomáš Pravenec, šéf pořádající agentury Petr Čech Sport.

Kapacita 1500 míst na střední trasu byla vyprodána více než tři měsíce do startu. Pro dlouhou trasu byl limit účastníků stanoven na 500 cyklistů. Krátkou trasu může absolvovat až tisíc závodníků.

Start krátké, střední i dlouhé trasy je 10. června z pražského Strahova a cyklisty zavede na západ od hlavního města směrem na Lány k řece Berounce a křivoklátskému hradu,

Výjimečný zážitek navíc nabízí svezení po boku ambasadora závodu, jímž je slavný Bradley Wiggins. Dvaačtyřicetiletý sportovec jako první britský cyklista vyhrál v roce 2012 Tour de France, je čtyřnásobným olympijským šampionem a z rukou královny Alžběty II. převzal Řád britského impéria.

Zájem žen stoupá

Absolvování krátké trasy je přitom v silách každého milovníka cyklistiky. Od teenagerů, přes tatínky a seniory až po ženy bez rozdílu věku a zkušeností se závodním prostředím. Nedávný start projektu L’Etape Femmes se odrazil právě v zájmu žen, kterých je na krátkou trasu přihlášeno 22 procent.

„Naplňuje se smysl nejkratší verze závodu, jejímž prostřednictvím jsme chtěli ženám a dívkám dopřát prostor, aby okusily atmosféru L’Etape Czech Republic by Tour de France na uzavřené trase, a přitom nemusely bojovat s pochybnostmi, zda závod zvládnou. Stejně tak jako mnoho nováčků, kteří se právě na pětašedesát kilometrů dlouhou trasu registrovali,“ říká Novák.

Každá žena, která se přihlásí na letošní L’Etape Czech Republic by Tour de France má slevu šestnáct procent na startovné. Proč sleva šestnáct procent? A proč jen pro ženy? Jde o vyjádření míry nerovnosti v odměňování mezi ženami a muži, kterou stanovuje ukazatel Gender pay gap (GPG). Aktuální hodnotu GPG zveřejňuje každý rok Eurostat a Český statistický úřad. Jde o vyjádření příjmové propasti mezi muži a ženami.

V rámci Evropské unie má Česká republika rozdíl ve výdělcích žen a mužů 16,4 procenta. Všechny ženy tak nyní mohou v rámci registrace v posledním kroku uplatnit slevu šestnáct procent ze základního startovného. Stačí do příslušné kolonky registračního formuláře zadat kód „ferovestartovne“ a sleva se automaticky načte.

Gender pay gap (GPG; překládáno různě jako genderová příjmová nerovnost nebo příjmová propast mezi muži a ženami) označuje průměrný rozdíl mezi platovým ohodnocením pracujících žen a mužů. Ženy jsou obecně hůře placeny než muži.

Faktorů, které ovlivňují nevyváženost příjmu žen a mužů, lze najít více. Patří mezi ně:

  • Diskriminace na pracovišti, tj. různé hodnocení stejné práce na základě pohlaví pracovníka. Tato praktika je v Evropské unii zakázána v rámci antidiskriminačních zákonů, ale i tak je bohužel běžná.
  • Stereotypy. Rozdílné profilování dívek a chlapců během výchovy a základního vzdělávání (viz genderové stereotypy v českém školství, muž = živitel rodiny, žena = pečovatelka apod.) a předsudky ke vztahu k výkonnosti, schopnostem a vlastnostem žen vedou k oslabení jejich pozic.
  • Segregace trhu. Odvětví, v nichž je tradičně zaměstnáváno víc žen než mužů, například zdravotnictví, školství či veřejná správa, jsou vnímána jako méně prestižní a hůře odměňována.
  • Rodinný život. Ženy odchází na rodičovskou dovolenou daleko častěji než muži a většinou s dětmi tráví více času než muži. Skloubit rodinný život a kariérní růst není vždy možné (zaměstnavatelé neumožňují zkrácené úvazky, které by umožnily ženám skloubit rodinný život a práci).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno