Vytvořil mistrovský tým. Jaký plán vymyslí trenér Bílek na příští sezonu?

Trenér Michal Bílek opět dokázal, že umí, byť ho často kropí kritika. Jednou za úsporný fotbal. Podruhé za málo emocí. Potřetí za nudné odpovědi.

Počtvrté za… To je vlastně jedno, co si dosadíte. I kvůli němu na sociálních sítích vznikla poměrně populární stránka s názvem Fanklub defenzivního fotbalu, která sarkasticky komentuje zprávy, jež vyloženě škodí fotbalové kráse.

Od podmáčených hřišť, přes zpackané střely, surové fauly, vlastní góly až po hloupé výroky. Recesistickou facebookovou stránku sleduje přes dvacet tisíc lidí a mnozí nosí trika a šály s nápisem Bránit! „Každý by chtěl hrát krásně, ale i upachtěné výhry se počítají,“ má jasno kouč Bílek.

Na Euru 2012, coby trenér reprezentace, postoupil do čtvrtfinále, přesto se na něj pískalo. Ani v Plzni nesbírá komplimenty. Jeho obranný mechanismus však funguje a Viktoria slaví svůj šestý titul v historii.

Šestnáctkrát v sezoně udržela čisté konto, ale zdaleka to nebyl jediný důvod, proč předčila bohatší a nadupanější soupeře z Prahy.

Je možná trochu paradox, že Viktoria našla spásu zrovna v Bílkovi, protože léta byla zvyklá bavit šťavnatým útočným stylem. Platilo to nejdřív za šéfa Pavla Vrby, který plzeňskou pohádku v říjnu 2008 rozepsal. Na Vrbu se pak snažili více či méně úspěšně navázat další: naposledy před Bílkem třeba slovenský inovátor Adrian Gul’a.

Jenže odvážné nápady začaly narážet, protože Plzeň na ně neměla dostatečně kvalitní materiál. Jeden z hráčů to zhodnotil trefně: „Hráli jsme líbivě, kombinačně. 700 přihrávek, ale vesměs dvě šance za zápas. Každý brejk soupeře smrděl gólem a skončili jsme pátí.“

Bílek to vycítil a věděl, že práci musí vzít z jiného konce. Proto při svých veřejných výstupech donekonečna opakoval slova poctivost a zodpovědnost.

Proto dal v realizačním týmu tolik prostoru kolegům Horváthovi, Bakošovi či Kozáčikovi, kteří jsou načichlí plzeňskou DNA.

Plzeňští fotbalisté po vítězství proti Hradci Králové slaví zisk mistrovského...

Proto, jakmile v utkání vedl, zpravidla zavřel krám. Nebál se dělat všechno pro výsledek, což byla jediná šance, jak mohl uspět.

Je nefér podmračeného trenéra nálepkovat jako nudného obranáře a tím plzeňský úspěch srážet. Mimochodem, Bílek ve skutečnosti žádný morous není, jen před kamerami zůstává lehce za maskou. „Je to super chlap a my banda válečníků,“ pravil kapitán Lukáš Hejda.

Ligu ovládla Viktoria se skóre 62:21 a schválně se podívejte na čelo tabulky třeba v Itálii. Vedoucí AC Milán, často chválený, má odehráno ještě o tři zápasy víc než čerstvý český mistr a skóre 64:31.

Pravda, našlo se dost zápasů, ve kterých se na plzeňský fotbal nedívalo hezky. Občas se zároveň zdálo, že tým schytává kritiku jaksi z principu. Čím výš Viktoria během posledních let stoupala, tím víc se na ni nabalovala nedobrá pověst. Škodila jí rostoucí arogance, drogové a alkoholové excesy několika hráčů, napojení na bývalého svazového mocipána Berbra, částečné nadržování od rozhodčích, také uzavřenost před světem.

Nic z toho by ovšem nemělo zakrýt, že teď má titul zaslouženě. Vyválčila jej s děravou pokladnou a uzounkým kádrem. To se dá považovat za Bílkovo mistrovské dílo, byť o jeho umělecké hodnotě můžete diskutovat.

Za dojem a provedení se známkuje v krasobruslení, ve fotbale vedou k výsledku různé cesty. Ta plzeňská se v dané situaci ukázala jako nejvhodnější – a tečka.

Teď je klíčové, aby Plzeň vyřešila, co s ní vlastně bude dál. Jako jediný český tým dostane v létě právo zabojovat o Ligu mistrů, což by v případě kvalifikačního úspěchu byla fantastická finanční vzpruha, ale přiznejte se: nakolik věříte, že se Viktoria dostane z druhého předkola přes tři soupeře až do hlavní soutěže? Pro své štěstí potřebuje porazit toho prvního, aby měla jistotu, že na podzim v Evropě bude.

Jenže… Nejspíš zmizí osmnáctigólový kanon Beauguel, krajní záložník Sýkora se z hostování vrací do Poznaně, na brazilského stopera Santose je potřeba najít peníze, aby mohl přijít z Karviné natrvalo. To jsou ta nejskloňovanější jména.

A vůbec nejdůležitější je, aby Plzeň našla vhodného investora, který odkoupí klub od současného majitele Šádka.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts