Wenger po letech na Arsenalu. Ať chodí častěji, přeje si kouč

0
491

V květnu 2018 odkoučoval 606. domácí zápas Arsenalu a po dvaadvaceti letech řekl londýnskému klubu sbohem. „Merci, Arséne“, děkovaly mu tisíce fanoušků.

Zůstaly za ním tři ligové tituly, sedm triumfů v Anglickém poháru i Superpoháru.

Od té doby se na Emirates neukázal. Snad aby nevytvářel tlak na své nástupce. Snad aby se nepotkával s vedením, se kterým v době odchodu neměl zrovna ideální vztahy.

V pondělí 26. prosince však „tabu“ padlo.

Ač to může znít neuvěřitelně, dvaasedmdesátiletý Wenger na utkání Arsenalu přišel poprvé po čtyřech a půl letech.

„S Arsenalem je tak spjatý. Jeho účast na zápase je prostě skvělá. Děkuju mu, že tady byl, protože pro každého v klubu to hodně znamená,“ zdůraznil Arteta.

Wenger seděl v lóži, hráči o jeho přítomnosti předem nevěděli. „Chtěli jsme to před nimi utajit a nechat mu prostor,“ poznamenal Arteta.

Proti West Hamu mu tým ukázal sílu. Sice prohrál poločas 0:1, ale po přestávce třemi góly Saky, Martinelliho a Nketiaha sváteční duel otočil.

Mezi poraženými a smutnými byli také čeští reprezentanti Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem.

„Byl to výjimečný večer, protože 26. prosinec je krásný den pro fotbal. Myslím si, že jsme předvedli výkon na úrovni, kterou si zasloužíme. Snad se to Arsénovi líbilo,“ podotkl Arteta. „Když se vyhrálo, hned bude lepší nálada, až spolu budeme mluvit.“

Pikantní je, že se hrálo na den přesně po třech letech, kdy Arteta poprvé seděl na lavičce Arsenalu jako hlavní kouč. Tenkrát při jeho premiéře z toho byla remíza s Bournemouth.

Od té doby je na hře Arsenalu vidět znatelný pokrok, byť Artetovi trvalo, než mužstvo a styl hry vybudoval podle svého.

Letošní sezona připomíná právě Arsenal z nejslavnějších Wengerových časů. Z úvodních patnácti zápasů třináct vyhrál a vede ligu o sedm bodů před Newcastlem. A fanoušci pomalu začínají věřit, že se může přiblížit památnému roku 2004, kdy získal titul bez porážky.

„Já jen doufám, že Arséne bude ochoten tady s námi trávit víc času. Na moji kariéru má velký vliv například v tom, jak vnímám hru. Samozřejmě má velký vliv i na klub.“

Mimochodem, Wenger první titul získal po necelých dvou letech od příchodu v říjnu 1996.

Arteta pět let nastupoval za Arsenal ve středu pole pod Wengerem, po triumfu v Anglickém poháru v roce 2014 z něj udělal kapitána.

Když o dva roky později ve svých čtyřiatřiceti aktivní hráčkou kariéru ukončil, stal se asistentem Josepha Guardioly v Manchesteru City.

Mezitím své působení uzavíral Wenger, fanoušci jeho odchod oplakali, ale také ho přijali. Tenkrát už byl čas vydat se na éru bez francouzského kouče.

Experiment s jeho španělským nástupcem Unaiem Emerym tak úplně nevyšel, vydržel rok a půl, než ho nahradil krajan Arteta.

V té době se Wenger stal šéfem globálního rozvoje Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Má rovněž slovo v komisi IFAB, která rozhoduje o změnách pravidel. Je šéfem týmu, který provádí technickou analýzu oficiálních turnajů FIFA.

A zdá se, že zase našel cestu k Arsenalu.

„Jsem moc rád, že přišel. A ještě jednou mu děkuju, co pro klub všechno udělal,“ pronesl Arteta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno