Aktualizace: 8.02.2024 08:19

Peking – Spotřebitelské ceny v Číně v lednu klesly meziročně o 0,8 procenta, což je nejvíce za déle než 14 let. Dolů zamířily i ceny výrobní. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat čínského statistického úřadu. Roste tlak na politiky, aby přijali opatření na oživení druhé největší světové ekonomiky, kterou ohrožuje deflace, napsala agentura Reuters.

Meziroční pokles indexu spotřebitelských cen byl v lednu největší od září 2009, a to především v důsledku prudkého poklesu cen potravin. V prosinci ceny klesly o 0,3 procenta.

Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta po růstu o 0,1 procenta v předchozím měsíci. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali meziroční pokles o 0,5 procenta a meziměsíční růst o 0,4 procenta.

Čínská ekonomika se potýká se zpomalováním růstu cen od začátku loňského roku. Zemi to tak v čase, kdy se mnoho vyspělých ekonomik soustředilo na zkrocení neustupující vysoké inflace, přimělo snížit úrokové sazby, aby podpořila hospodářský růst.

„Dnešní údaje o spotřebitelských cenách ukazují, že Čína čelí přetrvávajícím deflačním tlakům,“ uvedl hlavní ekonom čínské společnosti Pinpoint Asset Management Č‘-wej Čang. „Čína musí přijmout rychlá a agresivní opatření, aby se vyhnula riziku, že se mezi spotřebiteli zakoření deflační očekávání,“ dodal.

Čínské výrobní ceny v lednu klesly již šestnáctý měsíc po sobě. Meziročně se snížily o 2,5 procenta, čekal se pokles o 2,6 procenta po snížení o 2,7 procenta v prosinci.

Čínská ekonomika se po ukončení pandemických omezení na konci roku 2022 snaží znovu nabrat dynamiku. Nervózní investoři se zbavují čínských akcií v souvislosti s prohlubující se realitní krizí a s riziky zadlužení místních vlád.

V roce 2023 čínská ekonomika vzrostla o 5,2 procenta, čímž splnila oficiální cíl růstu kolem pěti procent. Oživení ale bylo mnohem vratší, než investoři očekávali.

 

 

 

 

 

 

Podíl
Exit mobile version