Aktualizace: 25.01.2024 19:05

Brno – Spravedlnost na Slovensku je v ohrožení, stejně jako nezávislé instituce, zaznělo dnes v Brně na demonstraci proti plánovaným změnám v trestním právu. Protestu na náměstí Svobody se zúčastnilo podle odhadu zpravodaje ČTK asi 250 lidí, převážně studentů a mladých lidí. Měli slovenské i evropské vlajky a transparenty namířené proti slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Brno se tak připojilo k desítkám měst na Slovensku, kde se dnes konají podobná shromáždění.

„Slovensko bojuje o zachování právního státu a demokratického směřování,“ řekl první řečník Tadeáš Múdry. Připomněl vzepětí slovenské společnosti po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v roce 2018, které vedlo k pádu tehdejší Ficovy vlády. Nyní je Fico znovu u moci a je zapotřebí opět protestovat, uvedl Múdry, podle kterého slovenský premiér v mezičase zhrubnul a jeho rétorika se přiblížila extremistům a konspirátorům.

Advokát Michal Kiča připodobnil současné Slovensko k pytláckému státu. Jediným účelem připravovaných změn v trestním právu je podle něj zajištění beztrestnosti lidí z Ficova okruhu, a to i za cenu pozastavení vyplácení peněz z evropských fondů nebo kolapsu boje proti kriminalitě. „Je jim úplně jedno, co se stane se Slovenskem,“ řekl Kiča, na jehož popud lidé provolávali, že Ficův koaliční partner a prezidentský kandidát Peter Pellegrini je podržtaška.

Cílem organizátorů shromáždění bylo také vyjádřit nesouhlas s netransparentními změnami ve vedení mnoha státních organizací a podniků, s kroky ministerstev životního prostředí a kultury, se změnou mezinárodního směřování Slovenska a s výroky politiků, kteří znevažuji menšiny. „Organizátoři jsou Slováci dlouhodobě žijící v Brně, kterým ale nepřestalo záležet na budoucnosti jejich rodné země,“ uvedl za pořadatele Marek Pravda.

Předseda strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Fico se na post slovenského předsedy vlády vrátil po loňských volbách. Kabinet spolu se Směrem tvoří Pellegriniho Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenská národní strana Andreje Danka. V opozici zůstali liberálové, konzervativci a křesťanští demokraté.

Slovenská vláda chce snížit tresty za korupci či ekonomickou kriminalitu a zkrátit promlčecí lhůty. Plánuje také zrušit Úřad speciální prokuratury.

Podíl
Exit mobile version