Komerční prezentace Aktualizace: 4.07.2024 19:05

Dijon (Francie) – Nizozemský cyklista Dylan Groenewegen vyhrál spurt v Dijonu a vybojoval na Tour de France šesté etapové vítězství. Britský veterán Mark Cavendish den po překonání rekordu 35. vavřínem na špici pelotonu chyběl, obsadil 20. místo. Žlutý trikot lídra drží Slovinec Tadej Pogačar nadále s náskokem 45 sekund. V pátek je na programu první ze dvou časovek.

Den po historickém Cavendishově dni a vylepšení dosavadního rekordu Eddyho Merckxe se o etapovém vítězi rozhodlo po rovinatém profilu opět v hromadném finiši. Po 163 kilometrech od startu v Maconu nizozemský šampion Groenewegen o centimetry porazil Belgičana Jaspera Philipsena, ten však později dostal trest za nebezpečnou jízdu a propadl se až na 107. místo. Původně třetího Biniama Girmaye z Eritreje doplnil na stupních vítězů Fernando Gaviria.

„Vyhrál jsem etapu po dvou letech a v dresu národního mistra, je to úžasný pocit,“ řekl dnešní hrdina z australské stáje Jayco-AlUla. Celkově oslavil jednatřicetiletý Groenewegen 73. vítězství v profesionální kariéře.

Pogačar nechyběl v hlavním balíku, i když se velkou část etapy musel obejít bez týmových kolegů. Jeho odstup před časovkou dlouhou 25,3 km činí nadále třičtvrtě minuty před belgickým mistrem světa Remcem Evenepoelem, obhájce titulu na Tour Dán Jonas Vingegaard zaostává o dalších pět sekund.

Loni právě v časovce vykročil Vingegaard za celkovým prvenstvím, vedl po ní před Pogačarem o téměř dvě minuty. „Zítra je klíčový den pro kluky pro celkovou klasifikaci. Nemůžu se dočkat, až otestuju nohy a uvidím, jak to půjde,“ řekl Pogačar.

Evenepoelův pomocník do hor a jediný český účastník Jan Hirt přijel v poslední skupině se ztrátou více než tří minut.

Výsledky cyklistického etapového závodu Tour de France – 6. etapa: Macon – Dijon (163 km):

1. Groenewegen (Niz./Jayco-AlUla) 3:31:55, 2. Girmay (Erit./Intermarché-Wanty), 3. Gaviria (Kol./Movistar), 4. Bauhaus (Něm./Bahrain Victorious), 5. De Lie (Belg./Lotto-Dstny), 6. Van Aert (Belg./Visma-Lease a Bike) všichni stejný čas, …172. Hirt (ČR/Soudal-Quick Step) -3:18.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar (Slovin./UAE Team Emirates) 26:47:19, 2. Evenepoel (Belg./Soudal-Quick Step) -45, 3. Vingegaard (Dán./Visma-Lease a Bike) -50, 4. Ayuso (Šp./UAE Team Emirates) -1:10, 5. Roglič (Slovin./Red Bull-Bora-hansgrohe) -1:14, 6. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) -1:16, …99. Hirt -1:01:21.