Komerční prezentace Aktual.: 20.05.2025 10:32
Praha – Dopravci letos v dubnu za mýtné na českých silnicích zaplatili 1,6 miliardy korun, meziročně o 3,6 procenta více. Růst způsobila mírně vyšší intenzita dopravy na zpoplatněných úsecích, přestože měl letošní duben oproti loňskému o jeden pracovní den méně. ČTK to dnes řekl Miroslav Beneš, mluvčí správce mýtného systému, společnosti CzechToll. Firma ve čtvrtém měsíci roku zpracovala více než 102 milionů mýtných transakcí, loni to bylo 103 milionů.
Výnosy z mýtného od začátku ledna do konce dubna letošního roku činí 6,255 miliardy korun. Oproti stejnému období loni jde o nárůst o 12,6 procenta. Více než 54 procent poplatků uhradili provozovatelé vozidel se zahraniční registrační značkou, nejčastěji z Polska, Slovenska, Rumunska nebo Maďarska.
„Přibližně 89 procent z celkově uhrazeného mýtného od začátku letošního roku připadá na poplatky za jízdu po dálnicích, za jízdu po silnicích první třídy uhradili dopravci zbylých 11 procent z celkového výnosu,“ uvedl generální ředitel společnosti CzechToll Petr Chvátal.
Na konci dubna bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 897.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 714.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 661.000 palubních jednotek.
Satelitní mýtný systém CzechToll začal fungovat 1. prosince 2019. Výnosy z mýtných poplatků jsou příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury. Slouží k financování investic do oprav a rozvoje dopravní infrastruktury. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny loni činil přibližně 1,43 miliardy korun.
CzechToll patří do skupiny ITIS Holding, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v oblasti inteligentní dopravní infrastruktury. Společnost na konci roku 2019 vystřídala na pozici správce mýta v ČR rakouskou společnost Kapsch.