Komerční prezentace Aktual.: 7.10.2024 20:06

Tel Aviv/Washington/Berlín – Bolest je stále tak živá jako před rokem, napsal dnes k prvnímu výročí teroristického útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael francouzský prezident Emmanuel Macron na sociální síti X. Britský premiér Keir Starmer 7. říjen 2023 označil za nejtemnější den v židovských dějinách od holokaustu a zároveň ujistil, že Británie nepoleví v úsilí o mír. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naopak hovořil o izraelské genocidě na Palestincích a řekl, že Izrael za ni zaplatí. Oběti útoku na Izrael i války v Pásmu Gazy si dnes připomněli také v Evropském parlamentu.

„Bolest přetrvává, stejně intenzivní jako před rokem. Bolest izraelského lidu, naše. Bolest zraněného lidstva. Nezapomeneme na oběti, na rukojmí nebo na rodiny se srdcem zlomeným nepřítomností nebo čekáním,“ napsal Macron.

Britský premiér Starmer na X zveřejnil prohlášení, v němž označil loňský 7. říjen za „nejtemnější den židovských dějin od holokaustu“. „Jejich zármutek a bolest cítíme i my a sdílíme ho v domovech napříč zemí,“ uvedl na adresu pozůstalých po obětech. „Rok poté musíme jednoznačně stát za židovskou komunitou a sjednotit se jako země,“ vyzval britský premiér. Zdůraznil ale také, že nelze odvracet zrak od strašných důsledků, které má konflikt na Blízkém východě na civilisty. „Znovu vyzývám k okamžitému příměří v Gaze a Libanonu a k odstranění všech omezení humanitární pomoci pro Gazu,“ dodal.

Australský premiér Tony Abbott dnes v australském parlamentu na akci k výročí vyjádřil zármutek i nad palestinskými civilními oběťmi následného konfliktu, ale vyjádřil obdiv nad tím, jak je Izrael „neuvěřitelně úzkostlivý ve snaze se jim vyhnout“. Dnešní pietní akce k prvnímu výročí útoku byly podle agentury Reuters v Austrálii zdrženlivé poté, co úřady upozornily na přísná bezpečnostní opatření. Na známé pláži Bondi Beach v Sydney účastníci piety drželi izraelské a australské vlajky, zatímco bylo čteno 101 jmen rukojmí, která nadále zadržuje Hamás.

K výročí nejhoršího masakru v dějinách Izraele se vyjádřili i další státníci od Amsterodamu po Tokio. „Japonsko vždy jednoznačně odsuzovalo teroristické útoky Hamásu a dalších skupin a naléhavě požaduje okamžité osvobození všech rukojmí, která jsou ještě v zajetí,“ prohlásil nový japonský ministr zahraničí Takeši Iwaja, který zároveň vyjádřil znepokojení nad kritickou humanitární situací v Pásmu Gazy. „Rok po strašných teroristických útocích ze 7. října nezapomínáme,“ napsal na platformě X řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Italská premiérka Giorgia Meloniová při příležitosti výročí ve Velké synagoze v Římě vyjádřila znepokojení nad „latentním a plíživým antisemitismem“. „Připomínání a důrazné odsuzování toho, co se stalo před rokem, není jen prostý rituál, ale nezbytný předpoklad pro jakoukoli politickou akci, kterou musíme podniknout, abychom na Blízký východ vrátili mír,“ prohlásila Meloniová. I španělská diplomacie zopakovala „ostré odsouzení příšerných teroristických útoků Hamásu“. Zároveň vyzvala k příměří v Pásmu Gazy a nastolení takzvaného dvoustátního řešení, které by Palestincům i Izraelcům zaručovalo vzájemný mír a bezpečnost“.

Papež František dnes v dopise katolíkům na Blízkém východě odsoudil „ostudnou neschopnost“ velmocí dosáhnout příměří v regionu. „Před rokem byla zažehnuta zápalnice nenávisti. Nezhasla, ale rozhořela se ve spirálu násilí“, které umožnila „ostudná neschopnost mezinárodního společenství a nejmocnějších zemí umlčet zbraně a ukončit tragédii války,“ napsala hlava římskokatolické církve.

„Izrael zaplatí dříve či později za genocidu, které se dopouští už rok a ve které pokračuje,“ napsal na síti X turecký prezident. Za 365 dní bylo podle něj zavražděno 50.000 „našich bratrů a sester, většinou dětí a žen“. „Stejně jako Hitlera zastavila aliance lidskosti, Netanjahu a jeho vražedná síť budou zastaveny stejným způsobem,“ dodal Erdogan, který považuje Hamás za odbojovou organizaci.

Také v Evropském parlamentu (EP) dnes vzpomněli na oběti teroristického útoku Hamásu na Izrael, ale i na oběti války v Pásmu Gazy. Plenární zasedání začala připomínkou tohoto tragického výročí předsedkyně EP Roberta Metsolaová, která na něm přivítala i několik příbuzných rukojmích unesených do Gazy Hamásem před rokem. Stovka z nich je stále v zajetí, asi polovina z nich už nežije.

V EP dnes také šéf unijní diplomacie Josep Borrell znovu odsoudil teroristický útok Hamásu, ale uvedl také, že důležité je i to, co se stalo po něm. Připomněl i více než 40.000 mrtvých Palestinců v Pásmu Gazy během izraelské odvetné ofenzivy a katastrofální humanitární situaci v Gaze. „Izraelská vláda má právo bránit svůj lid, stejně jako jakákoliv jiná vláda, ale i to má své limity,“ řekl Borrell. Dodal, že „perspektiva příměří, zdá se, úplně zmizela“.

Nečekaný teroristický útok, při němž bylo zabito na 1200 lidí a dalších 250 bylo odvlečeno do Pásma Gazy jako rukojmí, před rokem šokoval Izrael i téměř celý svět. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua se rozhodla pro silnou vojenskou reakci, kvůli které se do Pásma Gazy vrátili izraelští vojáci s cílem teroristy zničit. Podle tamních úřadů, které kontroluje Hamás, zemřelo během bojů na 41.800 lidí. Izrael uvádí, že zabil 17.000 bojovníků Hamásu a dalších ozbrojených skupin.

Írán loňský útok Hamásu proti Izraeli označil za zlomový okamžik

Loňský říjnový útok Hamásu proti Izraeli je zlomovým okamžikem v dějinách palestinského boje proti okupaci, prohlásilo podle agentury AFP íránské ministerstvo zahraničních věcí. Hamás mezitím uvedl, že situace izraelských rukojmích, které během útoku odvlekl do Pásma Gazy, je složitá.

V den výročí útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael, při kterém zahynulo přibližně 1200 lidí, vydalo íránské ministerstvo zahraničí oficiální prohlášení. V něm uvádí, že „akce provedená 7. října 2023 byla zlomovým okamžikem v dějinách legitimního boje palestinského národa proti okupaci a útlaku ze strany sionistického režimu.“ Prohlášení dále obviňuje Spojené státy, že se podílí na „zločinech tohoto režimu“ proti lidu v Palestině, Libanonu, Sýrii a Jemenu.

Mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu dnes v prohlášení uvedl, že izraelští rukojmí držení v Pásmu Gazy jsou ve „velmi složité“ situaci. „Říkáme (Izraelcům), že jste mohl dostat zpět všechna své rukojmí živé již před rokem. Situace zbývajících rukojmích, psychicky i zdravotně, se stala velmi složitou,“ řekl mluvčí Hamásu Abú Ubajda.

Ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců přesně před rokem při bezprecedentním teroristickém útoku v izraelském pohraničí pozabíjeli přibližně 1200 lidí a dalších 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. V Gaze stále zůstává téměř 100 izraelských rukojmích, přičemž se předpokládá, že naživu jich je méně než 70.

Podíl
Exit mobile version