Komerční prezentace Aktualizace: 30.05.2024 14:33

Hradec Králové – Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za letošní první čtvrtletí klesl hrubý zisk o 21 procent na 1,95 miliardy korun z 2,48 miliardy ve stejném období loni. Hlavními důvody snížení zisku byly nižší prodejní ceny dřeva a vyšší zásoby dřeva na konci prvního čtvrtletí. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku.

Ve snížení zisku se také projevily meziročně vyšší náklady na pěstební práce. „Důvodem bylo příznivé počasí pro zalesňování a rychlejší plnění plánu obnovy,“ uvedla mluvčí. Letos mají LČR v plánu zalesnění 14.000 hektarů a výsadbu téměř 56 milionů sazenic.

Tržby podniku za leden až březen meziročně klesly o 12 procent na 3,71 miliardy korun z 4,19 miliardy korun loni. Těžba dřeva v lesích podniku vzrostla o pět procent na 2,07 milionu metrů krychlových.

Za celý rok 2024 Lesy ČR očekávají meziroční pokles hrubého zisku o 57 procent na 2,045 miliardy korun z loňských 4,77 miliardy korun, uvedli v polovině května představitelé podniku. Hlavním důvodem poklesu zisku bude nižší příjem z prodeje dřeva. Podniku také získá méně peněz na dotacích a s poklesem úrokových sazeb mu klesnou i finanční výnosy. Těžba dřeva by letos měla činit 8,09 milionu metrů krychlových po loňských 7,8 milionu metrů krychlových.

Investice chce podnik letos zvýšit na 2,064 miliardy korun z loňských 1,93 miliardy korun. Hlavně bude investovat do rekonstrukcí lesních cest, do vodohospodářských zařízení a vodních toků a také do arondačního programu. V něm se podnik snaží scelovat lesní pozemky zejména formou směn.

Loni podniku klesl čistý zisk o 24 procent na 3,84 miliardy korun. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo snížení těžby dřeva po odeznění kůrovcové kalamity. Projevil se i pokles cen dříví. Podnik se loni vrátil k hospodaření, které neovlivňuje kůrovcová kalamita s vysoce nadprůměrnými těžbami dřeva.

Prioritou podniku, který má 3800 zaměstnanců, zůstává obnova lesů po kůrovcové kalamitě, která v českých lesích vypukla v roce 2018 a trvala do roku 2022.

Ve snížení zisku se také projevily meziročně vyšší náklady na pěstební práce. „Důvodem bylo příznivé počasí pro zalesňování a rychlejší plnění plánu obnovy,“ uvedla mluvčí. Letos mají LČR v plánu zalesnění 14.000 hektarů a výsadbu téměř 56 milionů sazenic.

Tržby podniku za leden až březen meziročně klesly o 12 procent na 3,71 miliardy korun z 4,19 miliardy korun loni. Těžba dřeva v lesích podniku vzrostla o pět procent na 2,07 milionu metrů krychlových.

Za celý rok 2024 Lesy ČR očekávají meziroční pokles hrubého zisku o 57 procent na 2,045 miliardy korun z loňských 4,77 miliardy korun, uvedli v polovině května představitelé podniku. Hlavním důvodem poklesu zisku bude nižší příjem z prodeje dřeva. Podniku také získá méně peněz na dotacích a s poklesem úrokových sazeb mu klesnou i finanční výnosy. Těžba dřeva by letos měla činit 8,09 milionu metrů krychlových po loňských 7,8 milionu metrů krychlových.

Investice chce podnik letos zvýšit na 2,064 miliardy korun z loňských 1,93 miliardy korun. Hlavně bude investovat do rekonstrukcí lesních cest, do vodohospodářských zařízení a vodních toků a také do arondačního programu. V něm se podnik snaží scelovat lesní pozemky zejména formou směn.

Loni podniku klesl čistý zisk o 24 procent na 3,84 miliardy korun. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo snížení těžby dřeva po odeznění kůrovcové kalamity. Projevil se i pokles cen dříví. Podnik se loni vrátil k hospodaření, které neovlivňuje kůrovcová kalamita s vysoce nadprůměrnými těžbami dřeva.

Prioritou podniku, který má 3800 zaměstnanců, zůstává obnova lesů po kůrovcové kalamitě, která v českých lesích vypukla v roce 2018 a trvala do roku 2022.

Hospodaření Lesů ČR v letech 2010 až 2024:

  2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2023 1.čtvrtletí 2024 1.čtvrtletí
zisk po zdanění (mld. Kč) 2,558 4,225 4,408 3,99 6,818 5,395 4,159 3,084 0,07 -0,79 0,044 2,743 5,028 3,84
zisk před zdaněním (mld. Kč) 3,160 5,275 5,478 4,957 7,963 6,494 4,984 3,744 0,24 -0,86 0,188 3,566 6,738 4,77 2,481 1,945
Tržby za vlastní výrobky a služby (mld. Kč) 9,77 11,8 11,6 11,5 12,1 11,8 10,9 10,2 7,6 7,19 8,77 14,604 18,49 14,16 4,19 3,706
Těžba (mil. m3) 8,05 8,02 7,84 8,04 7,98 7,70 8,10 8,05 10,73 13,9 14,35 11,42 9,223 7,8 1,976 2,073

Zdroj: Lesy ČR

  2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2023 1.čtvrtletí 2024 1.čtvrtletí
zisk po zdanění (mld. Kč) 2,558 4,225 4,408 3,99 6,818 5,395 4,159 3,084 0,07 -0,79 0,044 2,743 5,028 3,84
zisk před zdaněním (mld. Kč) 3,160 5,275 5,478 4,957 7,963 6,494 4,984 3,744 0,24 -0,86 0,188 3,566 6,738 4,77 2,481 1,945
Tržby za vlastní výrobky a služby (mld. Kč) 9,77 11,8 11,6 11,5 12,1 11,8 10,9 10,2 7,6 7,19 8,77 14,604 18,49 14,16 4,19 3,706
Těžba (mil. m3) 8,05 8,02 7,84 8,04 7,98 7,70 8,10 8,05 10,73 13,9 14,35 11,42 9,223 7,8 1,976 2,073

Zdroj: Lesy ČR

Share.
Exit mobile version