Komerční prezentace Aktual.: 4.10.2024 15:12

Praha – Provoz soudů v Česku od pondělí do středy výrazně omezí stávka justičních zaměstnanců kvůli nízkým platům. Stávkovat bude většina z nich, někde i všichni. V uvedené dny proto budou podle zjištění ČTK ve většině soudů uzavřeny podatelny, pokladny a informační centra, zaměstnanci nebudou odpovídat ani na dotazy a rozesílat rozhodnutí a lidé nebudou moci nahlížet do spisů. Soudci, kteří ze zákona stávkovat nemůžou, budou sice pracovat dál, mnohá jednání ale zrušili kvůli absenci administrativních pracovníků. Stávka zkomplikuje i vyřizování volebních stížnosti.

Lhůta pro podání stížností na krajské volby končí dnes a soud má ze zákona čas na rozhodnutí 20 kalendářních dní. Z toho šest dnů ale připadá na víkend a tři dny na stávku, takže ve výsledku má pro přípravu věci a rozhodnutí jen 11 dní, řekla mluvčí Krajského soudu v Praze Haná Černá. Krajský soud tak podle ní termín zvládne dodržet jen „s vynaložením veškerého úsilí“. Stávkovat budou téměř všichni tamní administrativní pracovníci, což povede podle Černé k paralýze chodu kanceláří napříč celým soudem.

Soudy avizovaly, že o situaci budou veřejnost informovat na svých webech nebo na vstupu do soudních budov. Současně doporučily, aby si lidé své případy kontrolovali na justičním serveru Infojednání. Soudní poplatky bude podle nich možné uhradit prostřednictvím České pošty.

Podle zástupců soudů se budou v době stávky konat jen jednání, na kterých není potřeba administrativní pracovník. U hlavních líčení a veřejných zasedání, která nebylo z různých důvodů možné odročit, budou jednání nahrávána a protokolující úředníci budou muset protokol vyhotovit po skončení stávky. Stávkující zaměstnanci budou muset dohnat i ostatní administrativu, která zůstane v chodu.

Například líčení u českobudějovického krajského soudu se ale uskuteční. „Stávka soudní řízení neomezí, celé trestní oddělení ve stávce není. Lidé v úředních hodinách si budou moc podávat na podatelně písemná podání,“ řekla mluvčí soudu Ivana Vobejdová. Celkově bude u soudu stávkovat 77 ze 149 zaměstnanců.

Podle Soudcovské unie se má třídenního protestu zúčastnit 90 procent zaměstnanců okresních soudů a 65 procent ze soudů vyšších instancí. Zapojit se mají všechny soudy s výjimkou Ústavního soudu a Okresního soudu v Jičíně. Třeba u soudů pro okresy Domažlice a Plzeň – jih mají od 7. do 9. října podle zjištění ČTK stávkovat všichni justiční zaměstnanci. Naopak na pražském městské soudu bude stávkovat 38 procent zaměstnanců.

„Díky velké vstřícnosti zaměstnanců se podařilo zajistit, že z důvodu stávky nebudou muset být odročována nařízená prvostupňová trestní jednání – zejména jednání s obviněnými ve vazbě, tedy ta, jejichž zmaření by znamenalo dalekosáhlé důsledky. To platí v zásadě i o trestním odvolacím úseku. Jednání civilních, obchodních a správních se stávka s největší pravděpodobností nedotkne, případně jen v jednotlivých případech,“ sdělil ČTK mluvčí pražského soudu Adam Wenig.

Mezi justičními zaměstnanci, kteří se bezprostředně podílejí na vyřizování soudní agendy, jsou zapisovatelé, vyšší soudní úředníci, asistenti soudců, rejstříkoví vedoucí, protokolující úředníci, soudní tajemníci a soudní vykonavatelé. Průměrný plat administrativního personálu byl v letošním prvním pololetí 34.920 korun a u pomocného personálu 23.852 korun. Průměrná hrubá mzda v Česku ve stejném období podle Českého statistického úřadu činila 44.943 korun.

Naplánovanou stávku neodvrátila ani čtvrteční schůzka ministrů spravedlnosti a financí Pavla Blažka a Zbyňka Stanjury (oba ODS) s justičními odbory. Ministři odborářům slíbili, že jednání budou pak pokračovat. Ještě před trvalou změnou tarifů je možným řešením příplatek, který by musela schválit vláda. Odbory po protestu zůstanou ve stávkové pohotovosti. Podle odhadu odborů dostane justiční personál od příštího roku průměrně o sedm až osm procent více než letos. Požadovaly 15 procent.

Podíl
Exit mobile version