Aktual.: 24.07.2025 12:50
Praha – Obavu z nezaměstnanosti mělo letos v červnu 42 procent Čechů v produktivním věku. Bylo to více než při posledním měření loni v květnu, ale i tak šlo o jeden z nejpříznivějších výsledků od začátku měření v roce 1998. Výsledky dnes zveřejnil analytický ústav STEM, který zaznamenal výrazný nárůst obav u mladých lidí. Výzkum zároveň ukázal, že přes sílící obavy klesá ochota lidí nastoupit na jiné místo za nižší mzdu. Nezaměstnanost v Česku činila v červnu podle statistik Úřadu práce ČR 4,2 procenta a patřila mezi nejnižší v Evropské unii.
Podíl lidí obávajících se nezaměstnanosti stoupl v porovnání s loňským květnem o tři procentní body. Vyšší míru obav vyjadřovali lidé špatně finančně zajištění nebo chudí, uvádí STEM. Obavy se ale začaly mírně zvyšovat i mezi dobře zajištěnými.
V porovnání s loňskem se ztráty práce mnohem více obávají lidé ve věku 18 až 29 let. Obavu z nezaměstnanosti má v současnosti každý druhý dospělý do 30 let. Druhou skupinou, která vyjadřuje silnější obavy, jsou lidé ve věku 45 až 59 let. „V této věkové skupině se ale jedná o výsledek, který je v čase víceméně stabilní a souvisí do velké míry i s postavením osob ve vyšším věku na českém trhu práce,“ uvádí STEM.
Postoj Čechů k nezaměstnanosti podle autorů průzkumu do velké míry odpovídá aktuálnímu socioekonomickému vývoji na národní i globální úrovni. „Mezi lidmi v ČR tak stále rezonují pesimistické scénáře týkající se vývoje na trhu práce, nicméně míra obav zaznamenaná v červnu 2025 je v historickém srovnání stále na jedné z nejnižších úrovní,“ uvádí STEM.
Výzkumníky také zajímalo, co by byli lidé ochotni udělat pro minimalizaci dopadů případné nezaměstnanosti. Zjistili, že 88 procent Čechů je ochotných pracovat v jiném oboru. Naopak jen 36 procent lidí by bylo ochotných přestěhovat se za prací do jiného kraje.
Nižší mzdu by v případě hrozící ztráty práce akceptovalo 55 procent dotázaných, což je dosud nejméně. Například na počátku covidové pandemie v květnu 2020 bylo ochotných pracovat za nižší plat 73 procent lidí a v době ekonomické recese v letech 2008 až 2014 se jejich podíl pohyboval kolem 80 procent. „Ochota nastoupit do jiné práce za nižší mzdu tak nadále klesá, protože si další pokles příjmů nemohou Češi a Češky jednoduše dovolit,“ uvedla analytička STEM Kateřina Duspivová.
Podle údajů Úřadu práce ČR činila nezaměstnanost v červnu 4,2 procenta, proti předchozímu měsíci se nezměnila. Bez práce bylo ke konci června v celé zemi 315.465 lidí. V meziročním srovnání se podíl nezaměstnaných zvýšil o 0,6 procentního bodu.
Průzkum provedla agentura STEM od 12. do 22. června. Na otázky odpovědělo 1059 respondentů starších 18 let.